Indragostita de altcineva, sau doar o iluzie? Pe cine sa aleg?

30-04-2012
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Buna ziua! Ma numesc Andra si am 21 de ani. Povestea mea incepe acum 5 ani de zile, cand am inceput o frumoasa relatie alaturi de un baiat care este cu 5 ani mai mare decat mine, Razvan. A fost o relatie minunata, bazata pe incredere si comunicare, fara posesivitate sau gelozie absurda. Pot sa zic ca m-am simtit bine langa acest om, si ii voi fi recunoscatoare toata viata pentru ca a fost alaturi de mine la bine si la greu. Au fost si probleme, ca in orice relatie, dar am trecut peste ele la momentul respectiv.
Acum insa, eu sunt la facultate in alt oras si nu ne mai vedem decat in weekend. In primul an de facultate, distanta nu a fost o problema, chiar ne-a unit, daca pot spune asa. Acum insa, in anul II de facultate, a aparut un alt baiat in viata mea, Cosmin. Este genul de baiat care imi place, nu doar pentru aspectul fizic. Cosmin apare intr-un moment in care relatia mea cu Razvan nu este in cel mai bun moment din diferite motive: ba ai mei sunt oarecum impotriva, ba ai lui ne preseaza cu casatoria, ba mie pur si simplu mi se pare ca nu mai e ce a fost.
Incepusem sa il privesc altfel pe Cosmin si totul a culminat in momentul in care el mi-a spus ca este indragostit de mine si ca nu isi poate lua gandul de la mine, chiar daca stie ca am o relatie de lunga durata si ca nu e corect sa simta asta pentru mine.
Pe de alta parte, asa cum am mentionat, ai mei sunt putin impotriva relatiei mele cu Razvan si intervin in calea fericirii, daca ma pot exprima asa. In alta ordine de idei, nici ai lui nu sunt multumiti pentru faptul ca el e mai mare decat mine, si si-ar dori sa il vada la casa lui, deci in concluzie, nu eu sunt cea potrivita, pentru ca nu ma vad maritata prea curand. Si toate aceste detalii m-au indepartat enorm de Razvan si nu mai avem acea relatie frumoasa de la inceput. S-a instalat si plictiseala si cum vreti sa-i spuneti.
Nu l-am inselat pe Razvan, pentru ca am anumite principii, insa pur si simplu mi se intampla sa ma indragostesc de altcineva...
Stiu ca nu trebuie sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard, stiu ca poate fi doar o ratacire de moment a mea... insa chiar nu pot sa mi-l scot din minte pe Cosmin. Suntem colegi de facultate, ne vedem zilnic, mai ales ca stam in acelasi campus universitar, deci si la camin ne tot intalnim, chiar si intamplator.
Incep sa il cunosc si vad ca are anumite calitati care lui Razvan ii lipsesc... Ma simt enorm de confuza si nu stiu in ce parte sa apuc. Am incercat sa pun punct relatiei mele cu Razvan, insa el a reactionat destul de urat, in sensul ca plangea si suferea, si ma doare pentru ca nu merita sa il fac sa sufere. Stiu ca ma iubeste si ar da totul pentru mine, dar ce ma fac? cum sa imi revin la ce am fost odata?
Am zis ca mai dau o sansa relatiei cu el, dar cum sa fac... il sarut si imi apare Cosmin in minte... nu credeam vreodata ca mi se poate intampla mie asta... vedeam doar in filme.
Am nevoie de un sfat sincer si sa nu ma luati in ras, chiar ma simt intr-un impas destul de dificil... sunt constienta ca exista in lumea asta probleme si mai mari decat ceea ce va povestesc eu aici, insa mi-as dori sa stiu o rezolvare si pentru problema asta. Multumesc anticipat!
8 comentarii
0
30-04-2012, ora 17:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1.zici: 'Cosmin apare intr-un moment in care relatia mea cu Razvan nu este in cel mai bun moment '
asculta melodia 'NE-AM CUNOSCUT IN CLIPE TRISTE...'cu versurile
ne-am cunoscut in clipe triste
cand sufletul mi-era pustiu
si m-am indragostit de tine
fara sa vreau, fara sa stiu...
NU pot comenta
2. in cei 5 ani de relatie in care 'ii voi fi recunoscatoare toata viata pentru ca a fost alaturi de mine la bine si la greu.'...
cineva m-a invatat...'sa te gandesti SI cand omul ti-a facut bine..chiar DACA.acum, a gresit'..
pune in balanta si vezi, cele bune sau cele rele...inclina in balanta?!?
intrebare;
in cei 5 ani, ...sa inteleg ca la inceput erai cam prin cl.a IX-a...si iata NU luai in considerare cele spuse de parinti,
ACUM te-ai vazut studenta...in campus.la oras SI, iata...spusele parintilor..CONTEAZA...ACUM.
DE CE?? nu l-ai parasit acum 2 ani cand NU erai INCA studenta.??????????
ti-o fi ACUM rusine cu EL????!?
3. te citez;'Incep sa il cunosc si vad ca are anumite calitati care lui Razvan ii lipsesc..'
pai, draga mea,...in viata CHIAR casatorita fiind, poti sa gasesti alte persoane CARE, iata vor avea ALTE calitati pe
care..sotul tau (ziceam doar)..NU le va avea..
intrebare;
CE vei face ATUNCI?...iti vei lasa sotul ca iata colegul de serviciul sau/si mai grav.prietenul sotului ARE alte calitati?!?
hhmmm.
4. DACA si parintii lui te vroiau...el sigur, tu IL iubeai.DE CE nu te-ai casatorit in acesti 5 aaaani?
'boala lunga..moarte sigura'..asa o fi...
Concluzie:
NU am dorit sa-ti dau si nu-ti voi da sfaturi..
si sincer, NU rad.asa cum ai cerut-o si-ti respect decizia...
DA...e f.greu.
ceeace insa e sigur.atentie:TI SE POATE INTAMPLA SI DUPA CASATORIE..
dar
si reciproca e adevarata.
daca sotul va afla pe cineva cu alte calitati?!?
Iti doresc sa faci CUM vrei si CUM simti.dar TU...NU parintii..(o fi SI instarit cel din campus??).
iar TOT binele din lume sa ti se adune in jurul tau.
Doamne ajuta!
O seara faina!
Bafta in sesiune!
0
30-04-2012, ora 19:03
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Hei! Multumesc pentru promptitudinea raspunsului!
Incep cu punctul 2. Pe atunci nu ne gandeam ca va fi o relatie serioasa, ba chiar n-a fost deloc la inceput, tocmai de aceea spusele parintilor nu prea existau. Erau putin tematori in ceea ce priveste varsta lui, dar atat, nu se gandeau la ideea ca eu sa-mi impart restul vietii alaturi de el. Si nu, nu-mi este rusine cu el, niciodata nu mi-a fost, numai ca nu ma mai simt stapana pe sentimente.

3. Adevarat! Aici cred ca gandesc aiurea, nu-mi dau seama inca de anumite lucruri si poate nu am ajuns sa simt o dragoste suficient de matura asa incat sa nu fie nevoie sa trec prin situatia asta.

4. Nu m-am casatorit in acesti 5 ani pentru ca nu asta imi doresc momentan. Planurile despre viitorul meu apropiat se leaga in mare parte de facultate si job, abia apoi ma voi gandi si la casatorie. In plus, nu ma simt deloc matura incat sa imi asum responsabilitatea unei familii.
Cel din campus nu este instarit, adica este ca orice alt student decent din Romania.
Si da, sunt constienta ca si dupa casatorie se poate intampla aceasta situatie, tocmai de aceea mi-as dori sa pot lua acum o decizie inteleapta. La fel si cu reciproca...

Multumesc enorm pentru cele spuse!
0
30-04-2012, ora 19:30
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Sa stai cu cineva din mila si recunostinta, e o greseala fatala! Pentru amandoi!

Cauta-ti iubirea vietii, dar las-o sa si vina singura...


Nu-ti lua responsabilitati prea mari pentru o varsta atat de mica.



P.S. Esti prea tanara pentru o casnicie, traieste-ti visele frumos, bucura-te de facultate, de munte, de mare, de colegi, de un suc cu prietenii, de o intalnire cu prietenele...invata, dezvolta-te, citeste, IUBESTE, plimba-te, cunoaste, afla, experimenteaza, IUBESTE, simte, nu calca pe sufletul nimanui, exploreaza, bucura-te, IUBESTE, fii fericita!

Lasa-ti sufletul sa te duca prin viata...



http://www.youtube.com/watch?v=vk9YcXt3GJA
0
30-04-2012, ora 19:39
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Draga mea, esti foarte tanara.
La 21 de ani trebuie sa fluieri printre barbati.
Prima dragoste va ramane pentru totdeauna in sufletul tau. In viata te poti indragosti, poti iubi si te poti desparti de nenumarate ori, chiar daca vei fi maritata. E firesc sa fie asa, iar viata e prea scurta sa nu fie traita la maxim. Traieste-ti povestea de iubire cu Cosmin si lasa-l pe respectivul...sufera putin dar o sa-i treaca. Din mila nu se face nimic in viata. Cu mila nu acumulezi decat frustrari si sincer, esti mult prea tanara pentru asa ceva.

Deschide ochii si vezi ce frumoasa e viata !
0
30-04-2012, ora 19:48
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Va multumesc pentru raspunsuri! Eu incerc pe cat posibil sa imi fac ordine in ganduri si sa aleg pe cel care ma va face pe mine fericita!
Sper sa fie bine pana la urma!
0
02-05-2012, ora 08:26
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Draga Andra,

Responsabila pentru fericirea ta esti doar tu (iar pentru suferinta lui, el, evident). Gandeste cu capul si cu inima si decide.

Mult succes!
0
04-05-2012, ora 20:41
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Momentan am decis sa iau o pauza in relatia cu Razvan si sa vad exact ce imi doresc... Oarecum am inceput o relatie cu Cosmin, dar las lucrurile sa vina de la sine, sper ca timpul sa ma faca sa vad exact ce vreau. Multumesc mult pentru raspunsuri!
0
05-06-2012, ora 22:59
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
"Stiu ca nu trebuie sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard, stiu ca poate fi doar o ratacire de moment a mea.." - mai fata, modul asta de a gandi e bun de vandut rosii si patrunjel. In alta ordine de idei, erai un altfel de om in satul tau (numit probabil oras) si esti acum altfel, cu un orizont mai larg, ca femeie intr-o facultate. Ai ales un drum nou deci alege si o viata noua. N-ai grija, n-o sa te casatoresti nici cu "studentul". Esti prea desteapta pt bazaconii de-astea. Maturizeza-te daca tot ai hotarat ca asta vrei de la viata. Da-o-n-colo! problemele-astea sunt vechi de 40 de ani si chiar mai bine. Ai un alt orizont acum, obisnuieste-te cu ideea! Daca nu stiai dinainte ca va urma asta nu plecai la facultate; relatie de 5 ani cand aveai 21?! Adica de la 16 ani?! Mai fata, tu si atunci erai femeie dar'mi-te acum. Las-o balta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul