Infecție hpv

17-03-2021
Ana1232
Nu este medic/terapeut
Ana1232
Buna ziua ! Dacă m-am infectat cu hpv prin sex oral, la cat timp acesta ar apărea sigur în analize ? Am facut un screening din saliva la o saptamana distanta de la presupusa infectare. Ar apărea în cazul în care am luat ?
4 comentarii
0
17-03-2021, ora 07:57
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
1. Perioada de incubatie a virusurilor hpv este de 2-8 saptamamani.
2. Sensibilitatea si specificitatea testului din saliva nu sunt extraordinare si daca se foloseste testarea este mai mult pentru pacientii cu afectiuni oncologice in sfera orl sau esofag.
0
17-03-2021, ora 08:02
Ana1232
Nu este medic/terapeut
Ana1232
Adica am facut degeaba testul ?
0
17-03-2021, ora 08:04
Ana1232
Nu este medic/terapeut
Ana1232
Si cum pot sa îmi dau seama dacă respectivul avea hpv ? Și am luat ceva ? Michael Douglas a luat hpv prin oral si a facut cancer de gat și imi e foarte frica de asta. Eu nu am facut sex cu el, a fost doar oralul si asa as fi putut sa iau. Cum îmi dau seama dacă am luat ?
0
17-03-2021, ora 11:54
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Se pare ca majoritatea infectiilor cu hpv sunt eliminate de sisemul imun dupa luni-ani. Unele pot persista. Aceste virusuri nu se transmit doar prin sex oral. Achizitia lor incepe la varsta copilariei in special in colectivitatile de copii.
Si daca aveti hpv in sfera orl (ceea ce probabil avem cu totii in diferite momente din viata, preventia cancerelor orl si de esofag se bazeaza pe evitarea tutunului (fumat sau sub alte forme), inclusiv a dispozitivelor mai noi cu lichide si alte mizerii de substante si a consumului excesiv de alcool. Nu exista tratament pentru tulpinile hpv cu potential oncogen, odata achizitionate, exista doar preventie prin vaccin, pe care il puteti face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •