infectii urinare repetate cu e. coli | Forumul Medical ROmedic

infectii urinare repetate cu e. coli

13-12-2010
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
In ultimele sase luni am facut aproape continuu infectii urinare cu E coli. Ma tratam, dupa care la urocultura totul era ok, dar la 24 de ore dupa ce faceam dragoste cu prietenul meu, iar faceam infectia...si tot asa.
Trebuie sa mentionez ca fac tratament cu imunosupresoare, deoarece am facut transplant renal. Va rog sa imi spuneti, care ar putea fi cauza si ce as putea sa fac pt a evita infectiile? Multumesc!
5 comentarii
0
23-02-2011, ora 10:19
Cristinne85
Nu este medic/terapeut
Cristinne85
Inseamna ca partenerul tau are infectie cu E Coli !! E Coli se transmite prin contact sexual ! Trebuie sa ia si el tratament ( dupa ce face analize) !
0
23-02-2011, ora 13:08
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Da, am aflat intre timp, mersi oricum de raspuns.
0
06-12-2011, ora 11:06
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Am si eu o problema, cu aceasta E.coli.In iulie am descoperit ca am aceasta infectie (pe langa alte probleme).De atunci tot o tratez. In final am facut urocultura si mi-a iesit sensilbila la nolicin, cuminol si zanocin.Din pacate nu pot lua asa ceva pentru ca sunt alergica la toate acestea trei.Am luat ampicilina, amoxililina, augumentin si nu am rezolvat. Nu stiu ce as putea face.
0
06-02-2012, ora 15:27
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Repeta urocultura si cere o antibograma extinsa, la bioclinica se face antibiograma extinsa, dar doar daca ceri, au un spectru mai larg de antibiotice. Sanatate!
0
13-02-2012, ora 21:41
violeta9
Nu este medic/terapeut
violeta9
am si eu o problema.. am 17 ani si de ceva timp aproximativ 6 luni am perioade cand urinez foarte des si putin si cateodata ma si ustura... as vrea si eu un sfat si o parere despre ce am si ce sa fac. multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.