Lichid in urechea mijlocie

30-03-2022
LarisaD.
Nu este medic/terapeut
LarisaD.
Buna seara.
Am un baietel de 5 ani iar de ceva timp am observat ca trebuie sa ma andresez pe un ton msi ridicat, sau tv il da tare. Am fost la medic unde am aflat ca are lichid in urechea mijlocie in ambele urechi, mai grav la dreapta iar la stanga are ceara. N.i s a recomandat pentru ceara ulei de masline dar pentru lichid nimic. Nu are dureri doar nivelul de auz scazut acum. Mereu are raceli si e infundat. Cum ar trebui sa procedez cu acel lichid ca pe viitor sa nu.i afecteze auzul? Multumesc frumos
3 comentarii
0
30-03-2022, ora 06:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe forum găsiți expkicatii
1. Gatul și nasul în spate. În rinofaringe. Se întâlnesc cu Tractul digestuv
Racelile dese. Nas infundat. Urechi înfundate sunt semne indirecte ca este un copil cu probleme inflamatorii gastro intestinale
Un copil care face reflux în somn de la anumite alimente Consumate greșit seara
Posibil intoleranta la unele Alimente producătoare Mucus. De acolo și secreții în nas și otite le seroase
2.trebuie schimbat alimentatia
Tratament refkux
Tratament antiakergic
0
30-03-2022, ora 15:18
LarisaD.
Nu este medic/terapeut
LarisaD.
Mulțumesc tare mult de raspuns.
Am mai consultat un medic unde a depistat ca avand urme ale unei infectii in urechi. Si la fel mi.a presctis antialergic si picaturi cu antibiotic pentru urechi. Ce exemplu alimentar aveți pentru a evita pe viitor astfel de situatii!
0
30-03-2022, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasiti in spate alte postari unde am mai explicat
pe facebook la cmi dr flueraru sau pe adresa perosnala am distribuit sute de articole despre alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Restabilirea auzului ar putea fi posibilă, chiar și la persoanele care și-au pierdut în mod ireversibil auzul
  • Noi direcții în terapia persoanelor care suferă de pierderea auzului
  •