Masea care doare dupa obturatie

13-12-2012
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua. Am si eu ceva nelamuriri, daca ma puteti ajuta v-as fi foarte recunoscatoare.
M-am hotarit in sfirsit sa-mi pun coroana la dintii din fata si la maselele din dreapta de sus. Dintii din fata nu au nervi fiind scosi si obturate canalele de vreo 10 ani in urma si deaceea ei au fost retezati aproape de gingie si s-a fixat in ei ceva din fier pe care apoi se va imbraca coroana.
Cu maselele din dreapta de sus am ceva probleme.
Maseaua a 6 de sus-dreapta a fost demult de vreo 12 ani plombata si plomba se tinea dar era crapatura intre masea si plomba, iar cind a fost scoasa plomba doua canale erau obturate dar unul era deschis, deci canalul deschis a fost obturat din nou iar celelalte doua canale nu a putut sa le deschida pentru a le obtura din nou (spunindu-mi ca inainte se folosea un material pentru obturat care se intareste ca cimentul), a pus chiar si un medicament pe timp de 5 zile pentru a inmuia materialul ca sa poata deschide canalele dar pina la urma nu i-a reusit cu toate ca cind incerca sa le deschida am simtit o singura data ca parca ar fi ajuns la gingie printr-un canal. Deci cele doua canale mi-au fost plombate pina unde a fost posibil adica nu pina la apix(dupa cum mi-a spus medicul).

Problema consta inaceea ca dupa ce a fost obturat canalul care era gol (adica deschis) de nu se stie de cit timp a inceput sa ma doara maseaua dar nu din ziua aceea dar peste o zi la inceput durerea era mica dar mai apoi mare si durerea radia si spre ceilalti dinti chiar si cei de jos si inca spre git ureche. Cind peste 5 zile am fost sa se clarifice cu celelalte doa canale i-am spus medicului de durere dar mi-a spus ca e din cauza ca canalul cel care a fost obturat a stat deschis si deaceea da reactie si mi s-a facut o injectie cu dexametazona si lidocaina si au disparut toate durerile dar numai pina a doua zi noaptea cind durerile au revenit incet ca spre dimineata sa fie suparatoare si iarasi aceeasi durere care radiaza in toate directiile.
Sint foarte ingrijorata, pentru ca din cauza ca durerea radiaza nu mai inteleg daca ma doare doar acea masea sau mai este si in alta parte vreo probema, deoarece in afara de masea am mai lecuit si un dinte biradicular al 4-lea tot din dreata-sus la care s-a scos nervul si apoi a fost plombat dar la care pe rentghen se vede la sfirsitul unui canal plombat un cerculet mic de vreo 2mm deci sfirsitul canalului nu e ascutit ca si la celalalt canal(daca asta ar fi o problema sau poate doar eu deja exagerez).
Intrebarile ar fi:
1.) care ar putea fi cauza durerii maselei durere care radiaza, si durere la atingerea acestei masele, se va termina sau poate e cazul sa scot maseaua de tot?
2.) faptul ca la dintele biradicular la sfirsitul radacinii este o rotungire mica nu e nici o probema, e normal daca e asa?
3.) faptul ca simt o mica jena la atingerea fierului la un dinte in care a fost introdus un fier(nustiu cum se numeste) pe care va fi imbracata coroana nu e nimic, sau ar putea fi o problema la acest dinte, sau e din cauza dinteleui biradicular care e al 4-lea cel cu sfirsitul canalului rotungit, iar dintele la care simt jena e primul ? (mentionez ca la dinte a fost scos nervul si plombat cu vreo 10 ani in urma la moment doar a fost fixat in el fierul )
3 comentarii
0
16-12-2012, ora 01:44
florian94
Nu este medic/terapeut
florian94
Si eu am avut dureri foarte mari ca si tine la 1-2 zile dupa obturatie apoi a urmat umflarea fetei din cauza acelei masele.M-am dus urgent inapoi la dentista si mi-a scos tot de acolo apoi mi-a bagat iar calciu si nu mai stiu ce si supriza : dupa 1-2 zile iar a revenit durerea si m-am dus din nou la ea.Mi-a lasat canalele deschise 1 saptamana si nu am mai avut probleme, apoi mi-a bagat iar medicamente dealea si nu am mai avut probleme.

La mine se putea trage durerea si din alte parti presupun pentru ca la 2 dinti distanta dreapta de ea dintele 2:2 are chist iar la 2 masele distanta stanga am iar chist care momentan sunt tratate endodontic si sper sa nu ajung la rezectie.

Grija mare cu aceea masea sa nu se infecteze.
0
16-12-2012, ora 10:19
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Mersi mult.
0
24-01-2013, ora 19:15
Mr. Sictireanu
Nu este medic/terapeut
Mr. Sictireanu
Dupa obturatia de canal, mai ales daca s-a atins apexul (http://www.studiodentaire.com/images/en/apex_en.jpg) exista posbilitatea sa simti durere la acea masea.
Durerea va disparea treptat, iar in conditiile in care nu simti o diferenta a intensitatii acesteia in cateva zile, este bine sa mergi la stomatolog.
Pana atunci, nurofen forte sau plus, ketonal (cel sub forma de supozitor are un efect mai rapid).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul