Mi-e rau, noaptea in somn. Mi-a fost si ziua dar noaptea ma sperie.

20-09-2015
speranta56
Nu este medic/terapeut
speranta56
Am sa va zic si eu ce patesc.Iau la recomandarea medicului psihiatru Urmatorul tratament : Frontin!1/2 de 0, 25mg. de doua ori dimineata si la pranz; SERLIFT 1/2de 50mg tot dimineata si la pranz ;LUCECETAM de 400mg lafel dimineata si la pranz si seara FARMATAZ de 30 mg, 1/2 seara l la culcare iau desi am indoieli asupra diagnosticului >. Deci cum spuneam banuiesc ca iau tratament pentru DEPRESIE. Din cate citesc pe forum, NU am nici un fel de manifestari despre care se plang majoritatea celor care scriu aici. Eu m-am plans medicului ca am stari de rau inexplicabile E ca si cand mi-ar veni lesin, desi nu am lesinat pana acum dar senzatia asta o am. Am avut la inceputul tratamentului pe care il iau de 9 luni adica din ianuarie 2015 starea de rau in somn cu cresterea tensiunii si stare de rau si in timpul zilei. E adevarat ca daca sparg in dinti o pastila de Frontim parca imi ia cu mana starea de rau. Am observat cam acum o luna, la inceputul lunii augus ca starea de' rau' noaptea a reinceput si medicul mi-a zis ca pe timpul caniculei bolnavilor cronici li se inrautateste starea, asa ca m-am' calmat singura' si am continuat tratamentu dupa prescriptia intocmai s ifara abatere a Prescriptiei medicului. Am uitat sa va zic ca initial medicul mi-a prescris si RIVOTRIL pe care nu l-am putut suporta de la prima pastila. Aveam cosmaruri noaptea si chiar halucinatii tot noaptea. Obiectele din casa erau miscatoare si foarte luminoase. Am renuntat la el la sfatul medicului. Astazi pe zi m-am simtit obosita si mi-a fost somn! Iar m-am trzit desi era ora !6, 3o ca m-am uitat la ceas cu aceiasi stare de rau, constientizez ca mi-e rau dar adorm la loc. vreau sa spun ca nu iau nimic de somn ca as dormi sanatoasa daca nu mi-ar veni acel rau de nicaieri. am ajuns sa ma suspectez atunci cand peste zi mi se face somn ca 'ceva ' nu e in ordine de imi e somn peste zi. Iintr-adevar iar mi-a fost rau si a persistat si dupa ce m-am trezit. Mi-am luat tensiunea si medicul pe care l-am sunat mi-a zis sa imi scoata Farmatazul seara. Eu totusi am luat 1/4 din pastila sa nu o opresc brusc ci treptat. Ce credeti ? Ce stiti despre FARMATAZ ?Da dependenta ? Am facut rau ca am renuntat la Rivotrilinca de la inceputul tratamentului?Multumesc! si va doresc sanatate !
15 comentarii
0
20-09-2015, ora 16:54
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Tratamentul pe care il luati este un amestec de anxiolitice si antidepresive, care au ca efect secundar sedarea, linistirea, respectiv inducerea unei stari de somnolenta, ce permite instalarea unui somn linistit. Este foarte probabil ca medicul a presupus ca simptomele sunt din zona anxietatii si depresiei. Nu stiu daca m-ai suferiti si de alte boli 'care se agraveaza in timpul caniculei'.
Tratamentul tulburarilor de somn este abordat diferit in tara noastra fata de restul lumii. Aici se utilizeaza repede medicamente care au ca efect secundar sedarea, inducerea starii de somn, si mai putin somnifere, care sunt special concepute pentru tulburarile de somn. Exista cel putin cinci tulburari de somn diferite, pentru fiecare dintre ele fiind necesar un tratament specific. Daca doar aceasta a fost problema Dumneavoastra (somnul) poate ca ar fi necesara o a doua parere medicala.
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
21-09-2015, ora 21:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Farmataz nu da dependenta. Renuntati la el treptat dar rugati medicul sa va mai prescrie ceva daca va e rau.
0
21-09-2015, ora 23:42
speranta56
Nu este medic/terapeut
speranta56
Multumesc pentru sfatul d-voastra, Domnule Pescaru Valentin. Cred ca se impune necesitatea unei a doua pareri, asa cum sugerati. Din nefericire sunt dintr-o zona a tarii unde nu pot opta pentru o a doua parere. Multumesc si clarei_p. Medicul meu psihiatru mi-a zis ca nu stie ce sa-mi mai prescrie daca tratamentul lui nu a rezolvat problema "Raului"pe care nu-l intelege. Va rog mult poate imi recomandati un medic care m-ar putea ajuta in situatia mea.Va doresc sanatate si va multumesc pentru sustinerea morala. Imi face mult bine sa vad ca cineva imi arata intelegere in legatura cu problemele mele de sanatate.
0
22-09-2015, ora 00:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Starea de rau general e cauzata de anxietate. Sunt cam 20 de medicamente care trateaza aceasta afectiune. Trebuie sa aveti rabdare sa il gasiti pe cel care se potriveste neurotransmitatorilor dv. Eu l-am gasit abia la al 6-lea tratament. Puteti sugera sa va dea seroxat sau cipralex de exemplu, medicamente ce nu dau dependenta.
0
22-09-2015, ora 10:01
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"Speranta56" Atentie la tratamentele, medicamentele si diagnosticele puse pe forumuri. Ceea ce a functionat in cazul unei persoane nu este sigur ca va functiona pentru altcineva, ba dimpotriva, poate face mai mult rau. La fel si cu diagnosticele, care se pun in urma unei analize responsabile, nu in urma catorva cuvinte scrise.
Daca situatia Dumneavoastra continua (sau se inrautateste), va recomand cu caldura sa luati in considerare internarea intr-un spital de psihiatrie. Este pacat sa va chinuiti cand exista atatea solutii. Exista in Bucuresti un spital mic, la standarde moderne, care va poate primi, indiferent de unde veniti; conditiile si medicii sunt excelente. Daca luati in considerare aceasta posibilitate va pot da mai multe informatii.

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
22-09-2015, ora 10:59
speranta56
Nu este medic/terapeut
speranta56
Multumesc D-le Pescaru Valentin. Nu stiu daca poteti folosi PM-ul sa nu faceti reclama, dar sunt dispusa sa ma internez daca mi-ar rezolva suferinta. Eu sunt constienta ca fiecare caz are particularitatile lui si deci va asigur ca nu as face incercari pe propriul organism din auzite.As putea sa ini iau trimitere doar daca are contract cu casa de asigurari de sanatate OPSNAJ.Multumesc.
0
22-09-2015, ora 11:11
speranta56
Nu este medic/terapeut
speranta56
ok
0
22-09-2015, ora 14:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nici nu se poate face tratament psihiatric din auzite. Numai medicul psihiatru are dreptul sa prescrie antidepresive. Si prescrie pina cand ajunge la unul care sa se potriveasca. Am o amica ce a luat toate antidepresivele care existau pe piata. Nu pentru ca medicii erau incompetenti, ci pentru ca nu i s-au potrivit. Ultimul care exista pe piata si pe care nu il utilizase era seroxatul. Alta optiune nu mai avea. Cu seroxat si-a revenit dupa 7 ani de chin in care parintii au trebuit sa doarma zilnic cu ea in camera din cauza atacurilor de panica pe care le facea.
Domnule Pescaru, nu imi rastalmaciti vorbele va rog. Conform legii nimeni nu se duce la farmacie sa cumperi antidepresive neprescrise, eu nu pot sa prescriu ceva ca nu am calitate, de medic.
0
22-09-2015, ora 14:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Serios clara_p ?!
Iata cateva dintre "rastalmacirile" mele. Va citez:
"Farmataz nu da dependenta. Renuntati la el treptat dar rugati medicul sa va mai prescrie ceva daca va e rau."
"Starea de rau general e cauzata de anxietate...Puteti sugera sa va dea seroxat sau cipralex de exemplu, medicamente ce nu dau dependenta."
"Xanax-ul se ia oricum doar 2-3 luni maxim, altfel dati in dependenta. Cele 2-3 luni includ reducerea treptata a dozelor.
"Antidepresivul se ia minim 6 luni. Daca va simtiti perfect se poate trece la reducerea lui treptata. Daca nu va simtiti bine se reía doza initiala. Deci nu aveti ce pierde. Dar asta dupa schemele de reducere date de medic."

...si lista cu postarile Dumneavoastra ar putea continua...

Puneti diagnostice si prescrieti tratamente cu o usurinta care ma sperie.
Inteleg si respect nevoia si dorinta Dumneavoastra de a ajuta, dar daca Dumneavoastra ati avut/aveti niste experiente si ati urmat/urmati diverse tratamente nu inseamna ca ele sunt valabile si la alte persoane...Sfaturile pe care le dati, cu buna credinta sunt convins, pot induce in eroare...

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
22-09-2015, ora 14:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Astea sunt regulile psihiatrice. Dar va inteleg ca nu le cunoasteti pentru ca nu sunteti nici psihiatru si nici nu ati suferit 20 de ani de anxietate sau depresie. Nu ati luat niciuna dintre pastilele enumerate de doamna. Eu le-am luat pe toate. Iar daca in calitate de psiholog nu stiti ca ad-urile nu dau dependenta, ci numai benzodiazepinele atunci mai puneti mana sa studiati.
Nefiind psihiatru, nu am cum sa dau retete daca nu intelegeti prea bine.
Iar daca vreti sa capatati mai multa experienta cititi tot forumul Romedic, sectiunea Tulburari psihice. Lasati sfaturile cu masturbarea la barbati si femei. Faceti ceva constructiv.
Eu l-am citit integral. Am vorbit cu sute de persoane internate in 21 de ani, tin legatura in permanenta cu persoane cunoscute in spital sau pe Forumul Romedic, care au depresie si anxietate.
Psihiatrii nu au experienta cu pastilele si cu efectele lor secundare. Ei stiu doar teorie. Dar nu cunosc pe pielea lor bolile noastre.
Toate informatiile pe care i le-am furnizat doamnei au fost furnizate de psihiatri care au scris cu multi ani inaintea dv. pe acest forum. Nu sunt inventii personale.
Dv. daca ati fi un psiholog care vrea sa ajute pe acest forum, nu numai sa isi faca reclama, ati veni cu sfaturi psihologice care sa duca la vindecarea depresiei si anxietatii. Inclusiv cu sfaturi adresate doamnei.
Schimbarea antidepresivului se poate face si acasa. Nu e neaparata o internare psihiatrica ce ii poate pune pecetea pe viitor in fata celui mai mare segment al societatii.
0
24-09-2015, ora 10:46
Marcy 16
Nu este medic/terapeut
Marcy 16
Buna ziua. Am si eu o nelamurire.Am fost la medic psihiatru si mi-a dat sa iau serodeps 10 mg o jumatate dimineata. Din pacate era ocupata cu acrediarea si nu mi-a facut reteta ci mi-a dat o schema de tratament. Din pacate nu mi-a dat de la farmacie medicamentele. Acum am fost din nou la medic si i-am spus ca nu am reusit sa scot medicamentele. Mi-a facut reteta tot pe serodeps. Dar de data aceasta a zis sa iau 1 pastila de serodeps de 10 mg dimineata. Acum sunt derutata. Eu din cate stiu se da doza mica apoi se creste doza tretat. Chiar nu stiu cum sa-l iau.
0
24-09-2015, ora 12:44
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua "Marcy16", exista doua posibilitati: sa fie o greseala de scriere sau, din cauza ca era "prea ocupata" sa fi schimbat schema de tratament.
In general se procedeaza cum ati spus: se incepe treptat. Incercati sa vorbiti macar la telefon cu medicul. El este singurul in masura sa decida, cunoscand situatia Dumneavoastra.
Daca mediul psihiatru va fi la fel de "ocupat" si pe viitor va recomand schimbarea lui.
Daca este prima data cand consultati un medic psihiatru pentru starea Dumneavoastra, poate ca ar fi cazul sa va ganditi si la alte solutii de tratament - psihoterapia.

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
29-10-2015, ora 12:54
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
in tulburarea de panica sau la pacientii varstnici, tratamentul cu escitalopram (Cipralex, Serodeps sau alte denumiri comerciale) incepe cu 5 mg dar in restul afectiunilor doza de incepere e de 10 mg

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
23-11-2016, ora 16:31
ana.popescu
Nu este medic/terapeut
ana.popescu
Sotul meu acum 3 ani a intrat in depresie si de cate ori ii mai zic ceva se supara foarte tare, din cauza depresiei sa fi suferit vreun soc cand sta in pat se leagana iar cand il intreb imi spune ca se bucura de fiecare clipa petrecuta cu mine.Este un om normal nu il doare nimic dar imi este frica de acest leganat ce sa fie oare?Sa fie de la acea depresie sau vreun tic nervos?
0
02-12-2016, ora 22:05
Psiholog Andreea Chifu
Psihologie, Bucuresti, lg.pta.Constitutiei
Psiholog Andreea Chifu
In ambele cazuri, cea mai buna recomandare este sa il ajutati sa obtina asistenta psihologica de care are nevoie. E mai bine sa mergeti impreuna la evaluare, decat sa va faceti griji pentru ceva ce poate nu este o problema sau, si mai rau, sa riscati neglijarea unei tulburari ce apoi s-ar putea agrava si sa dureze mai mult pentru a fi tratata.

Mult succes, incredere si curaj!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul