Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 262728 Înainte ›
0
24-06-2015, ora 10:59
mariana_deva
Nu este medic/terapeut
mariana_deva
Buna ziua,
va urmaresc cu interes de foarte mult timp, iar acum vin sa va cer si eu un sfat, fetita mea de 4 ani jumate are de vreo 5 zile nasul infundat, fara secretii, fara tuse, fara temperatura, mentionez ca de cand este infundata noaptea sforaie (doar daca nu doarme pe burta), i-am pus ser fiziologic in nasuc, iar de doua zile i-am luat si spray cu apa de mare NAZOMER, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, precizez ca noi am avut de-a lungul timpului multe probleme legate de polipi (pe care i-am scos acum 1 an jumate)avem amigdalele in permanenta marite, de-a lungul timpului amn luat multe picaturi si sprayuri de nasuc : cel mai frecvent BIORINIL si VIBROCIL, BETABIOPTAL, BEBICINA, NAZOMER, acuma chiar nu mai stiu ce sa-i mai dau.
Va multumesc anticipat.
1
25-06-2015, ora 22:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 la copiii cu fon alergic, cu probleme gastro-intestnale si reflux... polipii pot recidiva
2 amigdalele foarte mari tot pot bloca respiratia nazala
3 spre ca ati citit ce am scris despre regimul alimentar corect..la acesti copii...
4 acum.. adaugati la tratamentul pentru nas si COLARGOL
pentru amigdale Faringo-sprey 2 puf la 6 ore
si mergeti peste 10 zile la ORL..sa vedeti care.i problema
0
26-06-2015, ora 10:26
mariana_deva
Nu este medic/terapeut
mariana_deva
multumesc frumos
0
02-07-2015, ora 01:22
stefania-renata
Nu este medic/terapeut
stefania-renata
Vreau sa adaug ca fetita mea tuseste mai mult cand se trezeste. Si faptul ca a luat contact cu un copil care avea stafilococ auriu. Iar fetita mea cand a tusit anterior adica din septembrie pana in noiembrie fara sa i treaca cu fel si fel de tratamente si vizite pe la pediatri si orl a fost gasita intr-un final cu streptococ beta hemaolitic grupa a care dupa 10 zile de antibiotic si reefectuarea exudatului faringian la 10 zile dupa antibiotic a iesit negativ. Sa aiba iar sau tusea si nasu infundat si amigdalita umflata sa fie de la altceva? Multumesc
0
02-07-2015, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din experienta pot sa va spun ca NUmai copii cu probleme gastro-intestinale si regim alimentar incorect
fac acele infectii si inflmatii dese a mucosei faringiene si a amigdalelor
0
28-08-2015, ora 14:47
sorinaserban
Nu este medic/terapeut
sorinaserban
buna ziua...am fetita de 6 ani jumatate si are nasul infundat si stranuta mult...iifac aerosoli cu ser si ulei de eucalipt, pin, salvie, musetel, levantica, propolis...iipun 3 picaturi de ulei si 2 ml ser...ii pot face dimineata si seara ??multumesc
0
31-08-2015, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
se face si tratament 10 zile cu colargol
se face consult ORL pentru a exclude prezenta polipilor mariti
dupa medicul ORL o sa spuna ec mai e cazul de facut
0
09-09-2015, ora 15:35
Rozalina26
Nu este medic/terapeut
Rozalina26
buna, bebele meu(7 luni) a racit; pt gitisor iam dat biseptol, oronorm si pulmoxol deja 7 zile si parca ii trece(tot mai tuseste putin) dar iata nasucul nu trece si gata; deodata am pufait quixx hypertonic de 3 ori pe zi dar nu prea ajuta(4 zile iam facut asa), medicul mia zis sai picur picaturi compuse: cite 2 picaturi, le las sa actioneze 10 min apoi curat cu aspiratorul nazal si dupa dau cu rinospray pt copii dar tot e astupat putin nasucul si nu poate minka bine fiindca respira greu, ce nu fac corect? ajutati-ma
0
09-09-2015, ora 16:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta o farmacie care prepara colargol si pui 1 pic la 12 ore 3 zile.. pe nasul curat, aspirat, copilul culcat pe spate cu varful nasului sus..sa ajunga picaturile in gat
0
09-09-2015, ora 16:51
Rozalina26
Nu este medic/terapeut
Rozalina26
dar ce sa fac ca sal curatz de tot, fiindca nici cum nu se primeste, nici cu ser fiziologic, nici cu quixx; aspir si parca imi pare ca e curat, dar cind dau sal hranesc iar se aud acolo mucusori(sunt incolori sau usor albi), iar in partea stinga in general nu se desfunda de citeva zile. Si daca pun colargol continui si cu celelate medicamente?Multumesc
0
09-09-2015, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se folosesc si celelalte spreiuri pentru curatat nasul
0
21-10-2015, ora 08:02
solo100
Nu este medic/terapeut
solo100
Buna ziua domnule doctor. Urmaresc cu interes sfaturile pe care le dati pentru diferite afectiuni, iar acum va solicit si eu un sfat.Cam de prin luna ianuarie a acestui an a inceput sa mi se infunde in mod constant nara dreapta pe timpul noptii(pe la orele 1-2).Se desfunda dupa ce ma ridicam in picioare un timp oarecare.Am fost diagnosticat cu deviatie de sept(pe partea dreapta) si cornete ingrosate si operat la inceputul lunii iulie(atit deviatia de sept cit si cornetele cu radiofrecventa, acestea din urma).Totul a decurs normal pina acum aprox. o luna cind a inceput sa mi se infunde nara dreapta noaptea iar de aprox.o saptamina ambele nari alternativ.Sunt nevoit sa dorm cu fata in sus deoarece daca dorm pe o parte mi se infunda nara de pe partea respectiva in citeva minute.Deci practic m-am intors de unde am plecat si ceva in plus.Am fost la medicul care m-a operat la un control si acesta m-ia aratat cu endoscopul ca totul este in regula, ba chiar in urma recalibrarii cornetelor este spatiu din plin pentru o respiratie normala.(asa si este dar doar ziua si o bucata din noapte pina pe la orele 2)Am efectuat un test alergologic inainte de operatie care a aratat o usoara alergie la praf(dar eu nu stranut, nu-mi curg ochii sau nasul ci dimpotriva am nasul destul de uscat).Incepind cu ultima decada a lunii septembrie(deci dupa 2 luni si jumatate de la operatie) am fost la citeva partide de pescuit iar sotia suspecteaza ca acest lucru ar putea fi cauza problemelor vpe care le am din cauza vintului sau curentului de pe apa.
0
21-10-2015, ora 10:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza poate fi si externa
dar cu siguranta este si una interna
se instaleaza o rinita vazomotorie
care tine de circulatia sangelui prin vase
si aici trebue sa vorbim despre alimentatie, lactate si alte grasimi care NU fac bine
foloseste Quixx soft de 4-5 ori pe zi in nas
tratamentul cu Colargol 10 zile pe luna
tarosin tab 2 la 8 ore 10 zile
si totul revine la normal
0
21-10-2015, ora 19:21
solo100
Nu este medic/terapeut
solo100
Va multumesc pentru tratamentul recomandat. Chiar miine merg sa cumpar medicamentele si incep tratamentul.Sper sa gasesc medicamentele indicate.Inca odata va multumesc.
0
25-11-2015, ora 12:19
cotet
Nu este medic/terapeut
cotet
Buna ziua, am o fetita de 1 luna jumate, si avem probleme cu un fornait de la nastere, am tit incercat cu ser fiziologic, cu apa de mare dar nimic. Racita nu este dar nu inteleg de ce fornaie mai ales peste noapte.daca ma puteti ajuta cu un sfat, multumesc.
0
25-11-2015, ora 16:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa nu fie prea cald in camera 24 e ideal
2 sa fie vase cu apa sa nu fie uscata camera
3 mai bine se curata nasul cu ceai cald de musetel dupa care se pune cate 1-2 picaturi de Lapte matern
0
29-11-2015, ora 22:42
bubushor
Nu este medic/terapeut
bubushor
Buna seara de ceva timp am o durere de cap intre ochii si care se lasa pe nas
0
02-12-2015, ora 17:13
CLA18
Nu este medic/terapeut
CLA18
buna seara, am o fetita de 2 ani si 10 luni, acum o luna a facut o traheobronsita, tusea productiv si ziua si noaptea avea sectetii cand albe cand galbene, dupa tratamentul cu aerosoli + flixotide, sirop de tuse, fluimucil am fost la control si pediatrul a zis ca nu se mai aud secretii in piept, dar a ramas cu nas infundat, sforait cand doarme si tuse din gat noaptea ziua nu are nimic, i-am facut inhalatii cu ceai de musetel ulei de eucalipt si spalaturile nazale le-am facut cu ser fiziologic 0.9%, credeti ca i-am iritat mucoasa pentru ca am facut spalaturile cu ser? nu mai stiu ce sa fac sa ii treaca secretiile din gat, pediatru a spus ca daca nu trece e posibil sa fie alergica la ceva, mentionez ca in 2 ani si 10 luni a racit de 5 ori, viroze cu secretii nazale doar care treceau in 7-10 zile, antibiotic nu a primit niciodata. va rog sa ma saftuiti ce as putea sa ii fac sa treaca, lapte de vaca nu bea deloc, o alaptez, iaurt consuma dar rar, multumesc :)
0
02-12-2015, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. personal NU cred ca este normal sa alaptati la acesta varsta
are si laptele matern rolul si termenul lui ! POate gresesc.. mai documentat.va !
2. cititi pe googe despre Alimente producatoare de MUCUS si vedeti care alimente trebuei excluse
3.nas infundat si sforait.. vorbesc despre polipii mariti in volum
cititi despre tratamentul cu colargol pentru 10 zile
daca nu ajuta este obligatoriu consult ORL
0
15-02-2016, ora 18:53
sefu5
Nu este medic/terapeut
sefu5
Buna seara am si eu o problema cu respiratia am nasul infundat cand expir pot expira cand inspir nu pot se pune ca o clapeta nu sunt racit mai curat nasul din cand in cand da nu iese mai deloc, noaptea e mai rau asta de putin timp specific ca la 14 ani am suferit o lovitura la nas, da nu am avut probleme pana acum. Multumesc anticipat
0
16-02-2016, ora 12:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatie sept nasal si rinita hipertrofica
numia un medic ORL care vede si nasul.. o sa spuna ce trebuie de operat
0
16-02-2016, ora 16:02
sefu5
Nu este medic/terapeut
sefu5
Multumesc de asta imi era frica
0
16-02-2016, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
frica...se trateaza separat, la psiholog
0
13-03-2016, ora 13:07
dcris
Nu este medic/terapeut
dcris
Buna ziua,

Domnule doctor, va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Fetita mea de 1 an si 3 luni are o viroza cu febra, rosu in gat si fornaiala in nas de 2 zile. La recomandarea pediatrului i-am dat antitermice si tantum verde, febra i-a cedat si gatul pare ca si-a revenit.

Problema e cu nasul. Inca fornaie destul de tare, nu constant, nu pare sa o deranjeze la mancat sau somn, dar imi fac griji sa nu fie ceva secretii ascunse.

Nu i-a curs deloc, l-am curatat cu apa de mare Sterimar si incercat sa aspir, dar nu iese nicio secretie. Am incercat si inhalatii in baie cu amestec de musetel, cimbrisor si sare, fara rezultat. Inca fornaie.

Pediatrul a mai recomandat Maxitrol sau Vibrocil pentru nas infundat. Maxitrol am mai folosit, dar atunci avea secretii galbui spre final de viroza.

Ce recomandati in acest caz?

Va multumesc mult anticipat!
0
14-03-2016, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recomand.. obligatoriu ca orice problema de nas, gat, urechi sa se trateze doar la un medic ORL.. care vede copilul si stie despre ce est vorba
0
11-12-2016, ora 00:32
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara D-le doctor, va deranjez si eu cu o problema asemanatoare : nas infundat, fara secretii apoase, sunt uneori secretii dar f inchegate, ambele nari se infundat, mai ales la cald, am tot folosit de toate.. ciudat este ca in urma cu 8 luni am fct operatie deviatie de sept si cornete nazale, am zis sa mi rezolv problema cu respiratul, iar de atunci am avut parte de respirat mult mai prost, am tot folosit spray-uri nazale, apa de mare, olynth, biorinil, nasonex, fara efect.. de curând am fost diagnosticata si cu astm, exact dupa tot chinul asta de respirat dupa operatie de cateva luni, nu stiu dc asta a declansat. am consultat si un alt dr orl fata de cel care m a operat, mi a zis ca am rinita atrofica si mi a dt Onyx si Rinopanteina, dupa apr o luna de tratam niciun efect, pur si simplu sunt disperata cu nasul, dr care m a operat mi a zis ca sigur nu e rinita atrofica.. mai am si zile cu nasul desfundat, dar f putine, cand ies afara în frig mi se desfunda, la cald se infunda imediat, efectiv nu știu ce sa mai fac, am nevoie de un sfat, sunt programata la un al 3 lea orl ist.
0
11-12-2016, ora 00:52
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
In completare la ce am mentionat anterior, nu stranut, f rar, m am programat si la alergolog care mi a spus ca inca nu mi poate face testele pt k nu imi iese spirometria bine.. acum 3 sapt am fost racita, in sensul k aveam pieptul infundat, nu tuseam, nu expextoram, mi s a schimbat de 3 ori tratamentul cu antibiotic pe temeiul k nimeni nu si a dat seama ce am, dr de familie mi-a dt amoxacilina și sumetrolin, a zis k e raceala puternica, dr pneumolog medrol si azitromicina, am fct radiografie, iar dupa fiecare 5 zile de tratament nu s au văzut efecte majore, senzația de lipsa de aer tot o aveam, in cele din urma am fost internata cu o infectie in gat si mi au fct 3 zile penicilina, cortizon plus altele. Cand m am externat eram mai bine, dar apoi a inceput sa repara senzatia de infundat in piept, foloseam ventolin la criza și uneori dgb.. dr pneumolog mi a zis sa fc bronhoscopie ca nu stie de la ce e, alta dr pneumolog de la spitalul unde am fost internata cu infectia in gat mi a zis sa dau zilnic cu Ventolin o perioada pt ca fac crizele din cauza cortizon ului administrat în spital... Si asa am ajuns cu stări de ameteala, nu prea pot manca, iar cu nasul infundat este groaznic, mai mult atunci am aceste stari, tre sa dau imediat cu Olynth, pe care l cunoscut prima dt acum cu ocazia racelii, inainte foloseam alte spray-uri. Nu stiu de la ce ar putea fi aceste simptome, m am speriat f tare, nu stiu dc nu dauneaza cumva bronhoscopia, dc rezist sa o fac... Precizez ca in aceasta perioada am avut oscilații de tensiune de la 12/8 pana la 7/5, am si dureri in partea stanga, dar mai intense sub san, ekg a iesit ok. Referitor la tratamentul pt nas, trebuie sa tin cont si de astm, dc e intr adevar astm, la spirometrie a iesit obstrucție 27%.. de 3 zile folosesc zilnic ventolin si e mai ok, nu se mai infunda pieptul, dar nasul infundat nu ma ajuta deloc. Dati mi un sfat va rog D-le doctor!
0
12-02-2017, ora 16:26
danac
Nu este medic/terapeut
danac
Buna ziua !Va rog frumos vreu si eu o reteta pt aparat aerosol pt baietelul meu. Are 7 ani si in fiecare sezon toamna iarna are nasul infundat si sforaie. Am urmat tratamente cu colargol, cu vibrocil, duo nasal, dar aerisoli am facut doar cu dexta si ser si cred ca nu este suficient.Va multumesc!
0
27-10-2017, ora 23:13
verity
Nu este medic/terapeut
verity
Ati incercat cu GripStop? Noua asta ne-a recomdat orl-ista. Picaturi sau spray, special pentru copii, care nu dau dependenta. Poti fi folosite si de gravide si se prescriu si la bebelusi. Uite aici: --------*. Si de atunci le folosesc cu incredere, caci nu vroiam sa ii dau copilului vasoconstrictoare, dar in acelasi timp imi era tare mila sa il vad cum se chinuie ca nu poate sa respire si celelalte metode(umidificare, inhalatii, apa de mare) nu aveau practic nici un rezultat notabil. Domnul doctor poate spune ceva mai mult despre asta.

(*modificat de admin)
0
04-01-2018, ora 09:45
crina96
Nu este medic/terapeut
crina96
BUna ziua mam lovit la nas si in timp de doua zile misa umflat foarte tare si mi sau invinetit si okii ce sa fac va rog sa ma ajutati
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 262728 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •