Baietel in varta de 4 ani si cam de o saptamana are nasucul infundat

13-05-2011
steci
Nu este medic/terapeut
steci
Buna ziua, Domnule Doctor. Am un baietel in varta de 4 ani si 6 luni si cam de o saptamana are nasucul infundat... in sensul, ca se aud mucusorii undeva in spatele nasului, ii pun picaturi de vibroci l de 3 ori pe zi si deabia atunci ii mai curge un pic...vorbeste si nazonal.. in rest, nu tuse, nu febra... nu nimic. Dimineata cand se trezeste ii miroase gurita a puroi. Iarna trecuta, a facut un episod destul de urat cu febra foarte mare, tratament indelungat - injectabil, pentru o otita seraosa care nu ceda la nimic.. dupa o timpanocenteza s-a constatat ca are un streptoccoc pneumonia iar la tomografie ia iesit ostomastoiedita bilaterala si pansinuzita... intr-un cuvant, toate sinusurile infundate.. ( banuiesc, ca acestui fapt trebuie sa-i " multumim" streptoccocului ).intre timp, l-am vaccinat cu prevenar 13... mi s-a spus ca trebuie sa-l operez si de polipi ca sa nu se mai repete otitele.. La fiecare raceala imi treasare inima, ca nu cumva sa se repete episodul trecut. Nu stiu ce sa fac. mentionez ca el mai are 3 operatii - anestezii facute pana acum...( una la un testicol necoborat la 2 ani, timpanocenteza - 4 ani si o alta ptr a curata o arsura pe care a avut-o la 1 an si jumatate )... Ma gandesc ca atatea anestezii sa nu-i afecteze inima. ficatul...Nu stiu ce sa fac. lamuriti-ma cumva.sa merg la operatie... sa incer sa-i tratez polipii naturist..
Va multumesc ptr ajutorul care-l dati, parintiilor chinuiti de griji si sa va ajute Dumnezeu ptr tot binele pe care-l faceti, dezinteresat.
13 comentarii
0
14-05-2011, ora 00:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa administrarea de vibrocil..nasul trebuie suflat bine bine si dupa asta administrati Colargol 3 pic la 8 ore.
aerius sirop 1 lingurita seara
daca in 10 zile nu e rezultat
mergeti si va programati pentru interventie
0
19-05-2011, ora 08:50
adinacatalina
Nu este medic/terapeut
adinacatalina
Buna ziua!Am un baietel de 4 ani care de la inceputul gradinitei mai tot timpul l-am avut racit.In special probleme cu nasucul. Insa din luna martie pana acum mi-a facut de doua ori otita seroasa, intai i-a curs nasul, dupa care s-a infundat.Am fost la orl-ist si mi-a spus ca are polipi, dar de operat hotarasc eu daca e necesar, pt ca copilul meu cand este bine nu sforaie si nu doarme cu gura deschisa am considerat ca inca nu e cazul sa-l operez numai ca nu mai stiu ce sa fac cu nasul.De ieri a inceput sa-i curga foarte tare si ca de obicei o sa se infunde.Mi-a fost prescris un amestec din nasic 5ml+o fiola dexta+ciplox 3ml si aerosoli prospan 0.5ml+2ml ser fiziologic.Acest tratament i l-am dat cu doua saptamani in urma.Sa folosesc acelasi tratament si acum sau pot sa-i dau si altceva? Nu face febra, nu tuseste, doare o zi-doua ii curge nasul dupa care se infunda.
0
19-05-2011, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli puteti face

dar tratamentul cu Dexa.. nu e cazul
cautati colargol pentru nas.
cumaparati un aparat de salina
0
19-05-2011, ora 14:19
raluuu
Nu este medic/terapeut
raluuu
domnule doctor am gatul foarte rosu de o luna si ceva, si mi-a aparut o bubita alba pe faringe. ce poate fii?
va multumesc anticipat
0
19-05-2011, ora 22:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un reflux gastroesofagian..si o posibila candidoza faringiana de la iritatia permanennta cu acid
0
02-06-2011, ora 15:04
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna ziua, domnule doctor

V-am mai scris cu ceva timp in urma; baiatul meu a fost operat de vegetatii adenoide.
V-am urmat sfatul cu aerosolii si colargolul pentru curatarea sinusurilor dar spuneti-mi va rog frumos pe ce perioada de timp se intinde acest tratament cu Colargol ?
I-am pus picaturi de Colargol 10 zile cu pauza 10 zile si acum iar 10 zile picaturi de Colargol.

Va multumesc,
Stefana L.
0
02-06-2011, ora 15:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient atat.
daca nu a dat rezultate.. trebuie sa.i mai vada un medic ORL nasul
0
15-09-2011, ora 17:08
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna ziua, domnule doctor

Baietelului meu in varsta de 3 ani si 10 luni i s-au recoltat probe de secretie din ochi si rezultatul este=stafilococ auriu (asta pentru ca in fiecare dimineata are secretie galbena la ochi), iar medicul oftalmolog mi-a spus ca e din nas aceasta secretie !? Mentionez si faptul ca el imi spune mereu ca i se infunda nasul. Cat este de periculos si ce tratament ar trebui urmat ( i-am administrat timp de 7 zile colir cu rifadin) iar medicul mi-a spus ca e de ajuns caci toti gazduim stafilococul auriu in fosele nazale, si daca nu i-a trecut aceasta secretie nu ar trebui urmat un tratament pana la disparitia totala a secretiei de la ochi ?

Va multumesc
Stefana L.
0
15-09-2011, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infectia de la ochi.. n.o sa se vindece niciodata fara un tratament corect nazal...
canalul lacrimal duce infosele nazale si toata infectia si inflamatia din nas duce la probleme oculare
mergeti la ORL.. si faceti tot ce se recomanda acolo !

PS.
pentru TOTI utilizatorii
sunt in concediu pana pe 3 octombrie !
multumesc
0
17-09-2011, ora 19:09
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Va multumesc
0
08-11-2011, ora 19:36
URDEA OVIDIU
Nu este medic/terapeut
URDEA OVIDIU
pt d-l doctor FLUERARU VALERIU AM 30 DE ANI SI NU AM MIROS DELOC NU MAI TIN MINTE DAR CRED CA NICI CAND ERAM MICA NU AM AVUT, SIMT NUMAI MIROSUL DE OTET ATAT MENTIONEZ CA NU AM FACUT NICIODATA CONTROL ORL.CARE AR FI CAUZA SI CE AS PUTEA LUA ?MULTUMESC MULT
0
09-11-2011, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca este o Anosmie post virala sau posttraumatica din copilarie.. NU trebuyie sa mai luati nimic.
nervul olfactiv odata mort, mort ramane.
2 daca e o probloema mecanica si aerul NU ajunge la zona olfactiva unde se percepe mirosul.. e nevoie de o internare la ORL si tratament Chirurgical
0
09-11-2011, ora 18:32
URDEA OVIDIU
Nu este medic/terapeut
URDEA OVIDIU
multumesc frumos domnule doctor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •