Nu scapam de raceala: Diagnostic medic ORL

06-11-2018
Cristina92B
Nu este medic/terapeut
Cristina92B
Buna ziua,

Am un baietel de 2 ani si in urma cu o luna a inceput o raceala sau ce o fi, de care nu mai scapam. Mai exact, acum o luna cel mic dadea semne de boala, facand febra 38, 3 asa ca am mers la medicul de familie. Acesta mi-a spus ca are gatul inflamat si mi-a dat ceclor timp de 7 zile si prospan. Am dat tratamentul, nu a mai facut febra insa era plin de muci. La o saptamana mi-a facut febra 38, 8 asa ca am mers din nou la medic, acesta mi-a dat ceftamil injectabil timp de 5 zile si sirop de muguri de pin pt secretii. Nu a mai facut febra insa tot nu am scapat de muci. Asa ca am decis sa mergem la ORL. Sambata, acesta ne-a consultat si a pus diagnosticul: catar ototubar, rinita mucopurulenta si laringo bronsiolita.
Schema de tratament este asa:
1. Solutie auriculara:2+2 picaturi dimineata si seara- 5 zile;
2. Betabioptal: 2+2 picaturi dimineata, la pranz si seara;
3. Vibrocil: 1+1 picaturi dimineata la pranz si seara timp de 5 zile
4. Quixx apoi aspirare mucozitati cu batista bebelusului;
5. Prospan 2, 5 ml dimineata, la pranz si seara-5 zile;
6. Ketof 1, 5 ml dimineata, 2 ml seara-10zile;
Aerosoli:Flexotide 0, 5, Ventolin 0, 2 ml, Gentamicin jumatate de fiola, Respisun 2 m;

Am dat tratamentul intocmai cum e prescris. La aerosoli e dificil insa ii fac seara cand doarme, si ba se trezeste, ba se foieste asa ca nu stiu cat de bine sunt facuti. Plus ca Flixotide nu am gasit deloc in tot orasul, asa ca am facut cu celalalte 3 medicamente.

Problema mea e, desi ii fac tratament de 3 zile el inca tuseste productiv ziua, seara de 2 max 3 ori si este foarte ragusit. Nu ar fi trebuit sa se amelioreze? Joi am programare la medic insa sunt ingrijorata, mai ales fiindca doamna doctor m-a intrebat daca am pe cineva cu astm bronsic in familie. Mi-e teama sa nu aiba si el asta.
Nu am avut probleme cu el pana acum, e prima oara cand timp de o luna nu scapam de muci si tuse.
Unde as mai putea merge?
4 comentarii
0
06-11-2018, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 copilul este alimentat conform varstei???
2 ati mai cititi pe forum ce am scris despre greselile in alimentatie care duc la un reflux gastro-esofagian in somn... si acidul gastric irita si inflameaza gatul. lucru care duce in eroare multi medici si o trateaza ca si o raceala ?
0
07-11-2018, ora 11:39
Cristina92B
Nu este medic/terapeut
Cristina92B
Buna ziua,
Da, il alimenteze conform vârstei si inca il alaptez. Nu i.am dat nimic acru sau acidulat.
Încă tuseste productiv si e răgușit.

Multumesc!
0
07-11-2018, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi pe Google despre Alimente producatoare de mucus
2 mai documentativa daca este bine sa.l alaptati... ( analizati si cat de corect Va alimentati Dvs..si ce ii transmiteti copiluli din alimentele acre, acide, citrice, otet, lamai)
0
08-11-2018, ora 16:09
Cristina92B
Nu este medic/terapeut
Cristina92B
Buna ziua domnule doctor,
Da, vreau sa il intarc pe cel mic deoarece mi se pare suficienta perioada de alaptare insa astept sa se faca bine.
Am fost astazi din nou la medicul ORL. Diagnostic:catar ototubar in remisie, rinita muco-purulenta in remisie, bronsiolita in remisie, laringo- epiglotita intens cong BRGE
Tratament:
1. Gripstop- 1+1 pic de 3 ori pe zi timp de 7 zile;
Quixx-1+1 puf de 3 ori pe zi timp de 7 zile;
2. Prospan 2, 5 ml de 3 ori pe zi inca 5 zile;
3. Nexium 1/2 plic dimineata- 7 zile;
4. Gaviscon 1 ml dimineata si seara 5 zile;
5. ketof 1, 5 ml dimineata, 2 ml seara inca 5 zile;
6. pt imunitate first Defence sirop 2, 5 ml dimineata si seara;
Aerosoli cu: flexotide si respisun.

Cum vi se pare tratamentul?
Si mie mi-a dat de banuit refluxul gastro esfofagian intrucat saptamana trecuta baiatul a vomitat o singura data. Am pus pe seama faptului ca a mancat ceva ce nu i-a priit. Insa a doua a zi a ragusit. De atunci l-am vazut adesea ca are eructatii dar fara zgomot.
O sa urmez tratamentul insa as avea nevoie si de parerea dvs. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •