Cărți de psihiatrie/psihanaliza pe înțelesul tuturor

07-11-2020
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Bună seara! Îi rog pe psihologii/psihiatrii forumului Romedic sa-mi recomande cea mai buna, interesanta și bine scrisa si concepută carte din domeniul psihiatriei/psihanalizei, dar care să fie pe înțelesul meu(am 22 de ani, studii liceale la liceu de prestigiu) si, de fapt, al tuturor, adica sa nu fie din categoria cărților de specialitate pe care le citesc doar medicii. Autorul trebuie sa fie străin. E bine si autor român, insa sa fie cineva cu renume in domeniul psihiatriei, atât pe plan național, cât si internațional. Cartea as vrea sa conțină tematici diverse despre noi abordări în tratamentul schizofrenie și prezentarea pe larg a unor cazuri foarte grave de schizofrenie care au fost vindecate cu succes. Deci as vrea ca aceasta carte sa mizeze pe schizofrenie și sa fie mai nou apărută, adica din 2017-2018 încoace. Și sa nu aibă un preț exagerat, pentru ca o s-o comand in doua exemplare. Va mulțumesc și aștept recomandări doar din partea cunoscătorilor in domeniu! P. S. Fără comentarii rautacioase sau ironice!
Noapte bună!
7 comentarii
1
08-11-2020, ora 13:53
360
Nu este medic/terapeut
360
nu ceri prea multe
...:)
daca gasesti ceva despre tratamentul acestei boli, lasa si aici un mesaj
0
08-11-2020, ora 14:10
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
@xtreme07

Parcă am precizat ca vreau răspunsuri doar din paetea celor specializați si am zis ca nu vreau comentarii ironice și răutăcioase. Si da, așa sunt eu, mai pretențioasa și mai perfecționista, ok? Sper ca nu e o problema așa de grava treaba asta. Cât despre tratament, știu ca schiizofrenia se tratează cu antipsihotice, ok? Am vrut doar să aflu mai multe despre modul lor de acțiune și despre ce combinații, spre exemplu, a fost vorba in tratarea cazurilor foarte grave. Poate mai sunt si alte metode, de ce nu?
Dacă nu ai nimic bun de spus, te rog sa te abții din a face rău și a a ironiza oamenii bolnavi și suferinzi, mai ales daca ei întreabă ceva la modul cel mai serios, politicos și respectuos. Îți urez o duminică plăcuta! ;-)
1
08-11-2020, ora 21:29
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Schizofrenia se tine sub control cu antipsihotice, dar se vindeca cu psihoterapie, doar in cazurile usoare, in care persoana nu e grav traumatizata, adica inca te poti intelege cu ea.
Daca de ex ai paranoia, medicul trebuie sa “te aduca la realitate” adica sa te ajute sa ti recastigi increderea in tine, sa depasesti conflictul interior din gandurile tale(voci in cap, etc) dar asta depinde doar de tine. Nimeni nu ti poate garanta ca te vindeca de vreo forma de schizofrenie, insa iti pot da medicamente care sa te calmeze astfel incat sa nu devii violenta sau deliranta, dar niciun psihoterapeut, nici macar prin hipnoza, nu ti garanteaza recuperarea
0
08-11-2020, ora 22:06
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Doamne...am cerut doar titlul unei cărți despre schizofrenie pe care sa o citesc eu și sa o fac si cadou. Am vrut doar sa am parte de o lectură interesanta și sa aflu chestii noi. Deja ne cam abatem de la subiect, nu credeți? Dacă știți un titlu de carte de acest gen, bine, dacă nu, tot bine. Unde sunt psihologii si psihiatrii de pe forum când ai nevoie de ei? :( :(
1
09-11-2020, ora 07:49
360
Nu este medic/terapeut
360
imi pare rau ca nu intelegi ca nu exista carte care sa indeplineasca conditiile tale. de asta nici nu raspunde un psiholog la mesajul tau.
cauta pe net cartea medicala Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. e putin mai grea de citit, dar iti va putea oferi unele raspunsuri.

daca nu o gasesti pe net, imi poti scrie in privat adresa ta de mail si ti-o trimit in format pdf

ca sa te convingi ca nu exista o carte de care iti doresti cauta pe carturesti.ro sectiunea carte > medicina > psihiatrie si psihologie si vezi acolo ce carti sunt de psihiatrie
1
09-11-2020, ora 08:32
360
Nu este medic/terapeut
360
mai poti cauta pe elefant.ro la carti straine > medicina...
am gasit in engleza ceva care poate te intereseaza :
1.Companion to Psychiatric Studies
2.Treating Psychosis: A Clinician's Guide to Integrating Acceptance & Commitment Therapy, Compassion-Focused Therapy & Mindfulness Approache
3.Dsm-5(r) Made Easy: The Clinician's Guide to Diagnosis, Hardcover
0
09-11-2020, ora 10:29
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Bine. Îți mulțumesc de răspunsuri si recomandări!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •