schizofrenica, ma tem de singuratate si de saracie

09-12-2006
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Am mai postat cateva mesaje, dar simt nevoia sa mai scriu unul.
Am 30 de ani si o forma de schizofrenie care in prezent este tinuta in frau, pentru faptul ca am o viata linistita, lipsita de efort sau suparari mari. Fac inca si tratament cu zyperxa de 5 mg.
Inbolnavindu-ma la 16 ani, desi invatam foarte bine, a fost nevoie sa intrerup liceul 2 ani si sa il termin mai tarziu. Nu am reusit sa lucrez decat un an in total, in doua locuri diferite. Stau de 7 ani si jumatate acasa, deocamdata am ce imi trebuie datorita faptului ca locuiesc cu mama.
Imi este insa teama de singuratate si de saracie. Nu pot lucra, nu ma simt in stare nici jumatatea de norma pe care as avea voie sa o fac. Cat proveste prietenii, nu prea am parte de ei, neavand mari contacte cu viata sociala.
Intrebarea mea este: ce ma sfatuiti sa fac ca sa imi iau inima in dinti si sa incerc sa lucrez iar, in felul acesta spectrul saraciei si al singuratatii s-ar imprastia. Multumesc anticipat.
16 comentarii
0
22-12-2006, ora 00:00
cna2002
Nu este medic/terapeut
cna2002
Apeleaza la cei de la fundatia Estuar poate te ajuta ei.Atat imi trece acum prin cap.Numai bine.Cauta pe internet ca sa iei legatura cu ei.
0
22-12-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, sunt inscrisa la Estuar, am fost acolo de vreo 4 ori in sase luni, nu imi face prea bine mediul de oameni bolnavi, dat fiind ca acasa si eu si fratele meu suntem bolnavi. Acolo am senzatia ca sunt la spital, se simte atmosfera de boala, nu stiu, pentru cei care sunt singuri de tot este bine, dar eu am incercat si nu pot suporta mediul.
Am sa incerc sa mai tin legatura cu o prietena si cu rudele, si apoi, mare este Dumnezeu, totusi am mama si frate si deocamdata am si din ce trai, voi vedea ce voi face peste ani.
Inca o data multumesc pentru sfat!
0
10-01-2007, ora 00:00
rodica2006
Nu este medic/terapeut
rodica2006
Te inteleg perfect iar ideea ca "te mobilizezi" e buna, dar fara ajutor nu merge, adica fie, daca medicul decide ca este cazul sa-ti mai adauge ceva la tratament, sau PSIHOTERAPIE - care, condusa cum trebuie, te poate ajuta enorm. Eu asta iti recomand, sa-ti gasesti un psihoterapeut (psiholog sau psihiatru specializat in psihoterapie) care sa te sfatuiasca ce serviciu sa-ti gasesti si cum sa socializezi - daca iti sta in putere, ar fii foarte bine sa participi la un curs profesional, caci asa poti si sa cunosti oameni, si sa te pregatesti pentru un job - dar sa ai grija sa nu te soliciti prea tare.
Daca vrei mai putem vorbi pe messenger -*. Multa sanatate!


(*modificat de admin)
0
07-03-2007, ora 00:00
claudiu bn
Nu este medic/terapeut
claudiu bn
iti dau un sfat cumpara ti te rog laptisor de matca fa 4-5 cure cu pauza intre ele de cateva zile, o sa te simti extraordinar inca din prima zi, si eu am avut probleme dar simt ca 90 la suta mi am revenit. multa sanatate
0
18-03-2007, ora 00:00
laur_20_07
Nu este medic/terapeut
laur_20_07
Draga Anastasia, incearca sa apelezi si la un tratament naturist, in paralel cu cel indicat de medic. Pentru aceasta te sfatuiesc sa o convingi pe mama ta sa caute un medic foarte bun care sa iti recomande un tratament adecvat. Te asigur ca, chiar daca nu te vei vindeca definitiv, vei simti o imbunatatire radicala a vietii afective, a tonusului, a increderii in fortele tale si a echilibrului.Pana vei gasi un medic de medicina naturista, te sfatuiesc sa iei Mentat de la Hymalaya-2 comprimate de 3 ori pe zi, impreuna cu un complex de vitamina B, in doze foarte ridicate (mai ales vitamina B3, B6 si B12), zinc, magneziu, si megadoze de vitamina C. Din cate am citit, toate acestea au o contributie la ameliorarea sensibila a simptomelor iar eficienta lor a fost dovedita prin studii. Si ca si Rodica te sfatuiesc acelasi lucru: incearca sa urmezi un curs de specializare intr-un domeniu care sa iti placa, te va ajuta sa uiti de suferinta, iti va creste stima personala si increderea in fortele proprii, si iti vor creste sansele de a fi angajata si de a duce o viata cat mai apropiata de normal.
0
19-03-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, Laur, pentru sfaturile tale bune.
B-uri iau si eu, si vitamina C, si Ca cu Mg zi Zn.
Poate voi incerca si cu mentat, eu am mai facut la viata mea si acupunctura, si bioenergie, dar acestea doua sunt slabute ca efect.
In prezent nu ma simt prea rau, dupa cum am spus ma pot bucura si eu de viata, dar nu pot lucra, din mai multe motive, unul fiind si trezirea devreme ( din cauza neurolepticului, ma trezesc mai greu)
O alta problema este ca ma necajesc usor sau ma simt rau cand se schimba vremea s. a. m. d. In general insa sunt destul de bine.
Mai trist este ca si fratele meu este bolnav, la noi este o problema ereditara, tata a avut o schizofrenie paranoida ( a decedat saracul acum 5 ani, din cauza abuzului de medicamente si tutun).
Ne ducem si noi existenta, nu este imposibil de trait asa, nu as mai incerca Doamne fereste sa imi iau zilele sau alte tampenii.
In ceea ce te priveste, Laur, ti-am mai spus ca sugestia este foarte importanta, tu daca ai citit despre aceasta maladie, ( care, e adevarat este complexa si variata, ) te-ai sugestionat ca ai avea si tu aceasta.
Suna inspaimantator " schizofrenie" sinonim cu nebunie pentru unii oameni, dar sa stii ca exista foarte multe nuante si cazuri diferite, in cea mai mare parte sunt ereditare.
Stai linistit, tu ai fost duar un copil mai sensibil si cu imaginatie. Atata vreme cat nu te supara nimic, nu ai stari depresive sau alte simptomne, nu ai mativ sa te ingrijorezi, poate nu te jucai cu copiii din cauza ca vor fi fost rai sau de mahala.
Num ai bine si succes.
1
03-05-2007, ora 00:00
Laura_d
Nu este medic/terapeut
Laura_d
Draga Anastasia, am citit mesajul tau si vreau sa stii ca si eu am avut simptome asemanatoare - depresie atipica si am depasit crizele, ca si tine.
Am luat si eu Zyprexa, foarte bun de altfel pentru mine, timp de 6 ani, si in ultimul an am scapat greutatea de sub control. Iti spun asta ca sa fii atenta la kilograme.
Eu am 36 de ani si am facut a doua cadere la 30 de ani. Prima a fost la 18 si mi-am revenit cu un tratament homeopatic.
Oricum sa nu-ti pierzi speranta si sa nu te desconsideri. Eu am continuat sa lucrez (am facut o pauza de aproape trei luni dupa cadere), iar cat despre resocializare nu e obligatoriu sa lucrezi la un loc de munca anume, acum exista optiunea de a lucra si acasa.
Daca meseria pe care o ai si ai practicat-o nu se mai cauta, incearca altceva, ceva ce ti-ar place sa faci si care sa-ti ofere o anumita libertate in ceea ce priveste timpul. Exista cursuri de calculatoare (eu am avut norocul sa-mi placa), dau doar un exemplu...
Iti doresc numai bine si mult succes, mie mi-au placut mult mesajele tale si se vede din felul in care scrii ca de fapt esti o persoana optimista si sper ca asta sa te ajute mult.
1
23-05-2007, ora 00:00
miky75
Nu este medic/terapeut
miky75
Asa cum am mai spus si in alte mesaje, am avut si eu o cadere nervoasa cu tentaiva de suicid si mi-au trebuit 2 ani ca sa-mi revin, timp in care am stat acasa cu mama si cu tata si am cusut goblen.Nu credeam ca speranta va mai apare dinou in sufletul meu!
Am lucrat si eu in Bucuresti si am terminat si ASE-ul acolo, pe vremea aceea ma duceam la biserica Universitatii (fosta Rusa) vis a vis de universitate. Era un preot tare intelegator Preotul Vasile si o comunitate de oameni deosebiti acolo, incearca Anastasia sa vorbesti cu parintele Vasile sa-i explici care este situatia ta poate te va ajuta sa-ti gasesti un serviciu cu jumatate de norma.
Mie mi-a fost foarte greu cat am stat acasa, 2 ani, ma simteam vinovata ca nu ma puteam intretine singura.
In Bucuresti exista multe posibilitati, eu nu sunt din Bucuresti si cred ca trebuie sa gasesti niste oameni intelegatori care sa nu te oboseasca la serviu, chit ca va trebui sa schimbi mai multe pana iti vei gasi un loc confortabil si mai linistit.
Mult succes si cum spunei Dumnezeu e mare si iertator, in situatia mea!
1
12-06-2012, ora 14:56
utilizator_115852
Nu este medic/terapeut
utilizator_115852
Si eu la fel, ma tem de singuratate si de saracie, caci nu pot lucra. Am si fobie sociala. Nu pot sa imi fac prieteni. Cat despre o relatie nici nu poate fi vorba, nu ma accepta nimeni asa fara servici. Ce ma fac ?
0
12-06-2012, ora 15:34
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Salut alex si u sunt la fel am nevoie de mai mult prieteni si poate impreuna reusim sa depasim situatia asta daca doresti cineva sa vb mai mult si posibil sa ne ajutam puteti sa vb -*


(*modificat de admin)
0
12-06-2012, ora 17:12
blablablu
Nu este medic/terapeut
blablablu
si eu as dori sa intru in contact cu voi, sant barbat si am 36 de ani. diagnoza schizofrenie.
0
12-06-2012, ora 19:11
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
desigur blablablu acolo am lasat adresa mea de messenger dar nu iti pot da ora singura cand sunt online dar in general dupa 12 peste zi si noaptea pana pe la ora 2 in fine sper sa ne auzim si sa facem schimb de experiente eu am 24 ani
0
11-07-2012, ora 14:14
utilizator_115852
Nu este medic/terapeut
utilizator_115852
Pentru "blablablu" si "eleni theutokopulis" si pentru oricine altcineva cu afectiuni psihice care vrea sa fim prieteni, las si eu ID-ul meu -*


(*modificatd e admin)
0
12-07-2012, ora 13:41
utilizator_115852
Nu este medic/terapeut
utilizator_115852
...las ID-ul meu la profil (dati click pe poza mea).
0
25-08-2016, ora 16:08
Nightingale
Nu este medic/terapeut
Nightingale
Salut tuturor! E prima oara cand scriu pe un forum de acest gen, desi urmaresc cu placere postarile. Nici nu stiu cu ce Sa incep...dar ma regasesc in multe din descrierile voastre...
0
25-08-2016, ora 16:35
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Va salut! Din pacate sunt mai multi cei ce au schizofrenie, eu sunt unul dintre ei. Cine doreste sa vorbeasca cu mine va rog sa-mi lasati mesaj privat. M-ar interesa ce medicamente luati, sa facem un schimb de experienta etc etc cum s-a manifestat boala la voi, dar in privat, astept cu nerabdare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •