Ochi sensibil la lumin si ploapa putin umflata

31-01-2013
AlexSilv
Nu este medic/terapeut
AlexSilv
Buna ziua acum 2 saptamani am fost la control oftalmologice datorita unor migrene cu aura.
La control am fost gasit cu o tensiune mai mare respectiv 19 stg si 24 drp mi-a fost recomandat sa fac campul vizual care a iesit perfect.
La o saptamana dupa control ochiul drept a inceput sa prezinte un discomfort la lumina cum ar fi atunci cand privesc la televizor si imi mut privirea in alta parte vad imginea de la tv mai mult timp sau vad tot felul de linii, dungi, puncte sau contururi iar ploapa este umpic mai umflata, sta putin mai jos.
Este Vorba de o alergie sa cum se spune ' ai tras curent '
Multa stima celor de pe forum si mai ales Medicilor.
2 comentarii
0
03-02-2013, ora 11:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu exista diagnosticul " te-a tras curentul", cel mai probabil ai o conjuncitivita, mergi la medicul de familie ori la oftalmologie din nou, ti se va da niste picaturi si in doua zile esti ca nou.
Conjunctivita poate sa apra si datorita aerului rece daca ai ochii sensibili, nu mai astepta, mergi la medic.
0
08-02-2013, ora 22:01
AlexSilv
Nu este medic/terapeut
AlexSilv
Intre timp mi-a trecut acea mica problema am fost si la control dar tensiunea intraoculara este tota peste limita iar campul vizual este perfec ce pareri aveti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Mediul de iluminare influențează calitatea somnului, pleoapele nefiind atât de capabile să stopeze trecerea luminii
  •