Pregabalin.Lyrica.

47 comentarii 1 2
0
21-10-2017, ora 20:23
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Pregabalinul ajuta, faptul ca ai intrerupt mai rapid decat ti-a recomandat medicul diazepamul asta poate fi cauza pt care te simti rau. Benzodiazepinele luate prea mult timp dau efecte adverse urate si chiar depresie. Seroxatul ajuta cel mai mult pe fobie sociala. De asemenea pot fi si celellatele medicamente pe care le iei cauza..
0
21-10-2017, ora 21:16
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Deci asa cum am mai scris si mai sus tratamentul pe care il iau este :Leponex 100 mg (0-1-2), Abilify 15 mg (1-0-0), cipralex10 mg(1-0-1), diazepam 5 mg(1-0-0), pregabalin 75 mg(1-1-1), depakine 300 mg(1-0-1).Dupa prima internare(2007) nu am mai avut episoade psihotice.Problema majora este fobia sociala.Nu pot intra in mai multe detali acum deoarece isi face efectul sedativ leponexul. :) Care ar fi cea mai buna pastila pt fobie sociala?
0
21-10-2017, ora 22:10
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Dar starile Nesky? fobia sociala este singura problema ramasa? netratata ? Alte simptome nu mai ai ?
0
21-10-2017, ora 22:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
netsky, iei atatea medicamente, ma mir cu ficatul ala mai rezista, dar e bine ca nu mai ai episoade psihotice macar. Totusi ceva nu merge de ai inca fobia aia. Poate Pregabalin nu isi face efectul bine...sau doza de diazepam este prea mica, deci pe partea anxiolitica nu esti bine tratat, ar trebui sa discuti cu medicul despre asta.
1
21-10-2017, ora 22:54
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Nu e diazepamul, diazepamul nu ajuta la fobie sociala, ar trebui inlocuit cu clonazepam..si citalopramul inlocuit cu seroxat. Dee ce ti s-a dat citalopram netsky ? pt depresie sau fobie sociala?
1
25-10-2017, ora 21:34
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Am luat si rivotril dar am inteles ca nu se mai gaseste.O sa vorbesc cu medicul despre seroxat.Imi este teama ca nu o sa ma vindec de aceasta fobie niciodata.Astazi m am simtit rau.Am nevoie de Dumnezeu.As spune multe despre El dar o sa o fac in zadar pentru ca pe Forum nu este voie.Nu inteleg de ce dar cred ca e loc de El in orice discutie.Ne am pierdut reperul.Ne complicam prea tare.Umblam prin intuneric.''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Cine vine la Mine nu va umbla in intuneric ci va avea lumina vietii''.Dar ce stiu eu despre Adevar?Care este adevarul meu?Oare nu am calcat eu mai mult decat voi prin intuneric?Nu sunt eu din acest motiv mai bolnav decat multi altii?Tu Doamne ai venit la mine si prin durere si prin alinare.M am intepat in spinii trandafirului(fobia sociala, schizofrenia) pe care mi l ai dat in dar spre indreptare.M ai alinat prin parfumul acestei flori pe care l am simtit timp de trei zile unul dintre motivele pentru care am fost dus la psihiatru.Soarele care s a invartit pe cer doar in mintea mea cand parintii ma duceau in graba la spital a fost un semn ca asa cum Tu privesti mereu spre mine asa trebuie sa privesc si eu din nou spre Tine.Boala mea?!?Boala mea ma vindeca Doamne pentru ca Tu ai venit la mine prin ea.Ai venit la mine cu coroana de spini pe cap biciuit scuipat si rastignit pe cruce.Mi ai dat sa beau din Sangele Tau si sa mananc din Trupul Tau.Si eu cum Te rasplatesc Doamne, cum Te am rasplatit?''Nu e oare mila crucea pe care ai fost rastignit?''Mila pentru mine.Mila pentru noi.Ma simt asa bine cand vorbesc despre Tine.Laudat sa fi Doamne al meu!!!Credeti ca filosofez?Ce mi pasa mie!!
0
25-10-2017, ora 23:34
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Deja incepi sa o iei razna netsky cu religia si cu chestii iluzorii, versuri si chestii inutile pentru tine care nu te ajuta, nu e nimic din ce crezi, asta e realitatea si in asta sa crezi, daca vrei sa-ti revii, fa ce zic eu, du-te la un medic, discuta serios cu el si vei scapa de fobie, reglati asa tratamentul incat sa fie bine, se poate, dar trebuie si vointa din partea ta sa te duci la alt medic sau sa cauti unul pana va fi bine, dar si sa dai de un medic bun si dedicat care sa vrea sa te ajute, sa fie flexibil, comunicativ.
Lasa-l pe dumnezu ala iluzoriu ca-ti pierzi timpul dupa cum ai constatat si tu, treci la realitate, la fapte, actioneaza cum am zis.
Cu cat mai repede, cu atata mai bine, nu mai sta asa ca se agraveaza treaba sau daca nu, iti pierzi zile din viata ta !
Spui ce tratament iei, amanunte cum te-ai simtit, cum te simti, sa vedeti ce se mai poate incerca ca tratament.
Stiu cum e, si eu cand aveam anxietate credeam ca nu mai scap, dar pe anxietate m-am rezolvat cu Lamotrigina, insa nu toti raspund la ea bine, dar am incercat, am trecut prin 4-5 medici pana sa ajung la ala care a trebuit, dar nu m-am lasat.
Am stiut ca refugiul in religie nu ma ajuta, desi altii vroiau sa ma convinga ca da, fara argumente si fapte (de aia nici nu i-am crezut), asa ca a trebuit sa fac ce trebuie, ca macar pe anxietate sa fiu in regula.
Fa si tu la fel ! Nu poti sa zici ca nu scapi pana nu incerci tot ce se poate incerca.
0
26-10-2017, ora 03:19
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salut.Da.Scuze.Se poate sa fi exagerat in mesaj.Am spus doar ce mi a dictat inima.Nu prea am simtul masurii.Am un psihiatru la care ma duc.Este unul foarte bun.Am schimbat multi.Am discutat cu el ieri despre pregabalin si a spus ca pot mari putin doza de la 75 mg la 100 mg dimineata si dupa un timp pot mari de la 75 mg la pranz si seara tot la 100 mg.Pentru a scapa de aceasta fobie sociala am apelat la Dumnezeu.Ma opresc.Poate o iau iar pe campii :).
0
26-10-2017, ora 20:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu mai exagera cu dumnezeu pentru tine in primu rand, ca pe mine nu ma deranjeaza ca spui, ca sa nu o iei pe aratura cum au luat-o altii, nu de alta, ca azi un vers, maine unu si dai in obsesie religioasa dupa aia de toata ziua numa asta zici si gandesti, ai mare grija.
Poti sa crezi asa decent ca orice om, dar nu sa dai in altele.
Si hai sa zicem ca ai apelat la acel dumnezeu, te-a ajutat ? Te ajuta fara sa mergi la medic ? Daca te ajuta, e ok, te ajuta pe moment doar cu gandul ca te-ar ajuta, dar cand real o sa vezi ca nu, ce se intampla ? Pici iara.
Si zic asta mai ales ca foarte multi se bazeaza pe asta si ignora ca trebuie sa se duca la medic si sa ia serios tratament, apoi problema se agraveaza si e mai rau. Ca pana la urma asta este marele risc.
Ma bucur ca ai discutat cu medicul ieri, abia astept sa ne dai vesti, fa cum a zis el de maine neaparat, sper ca ti-a dat reteta, colaboreaza cu el si nu te abate de la ce zice.
0
26-10-2017, ora 21:08
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Se gaseste Netsky rivotril (aka clonazepam) dar sub numele de Clonotril. Clonazepam este substanta iar rivotril si clonotril sunt substantele. Intr-adevar a fost o perioada in care nu se gasea dar s-a reintrodus pe piata. Poti cere clonotril. De fapt poti merge la farmacii si intreba daca are clonotril de 0.5 sau de 2 mg, sa te convingi singur.
Nu e vorba ca nu este permis, este bine sa descrii ceea ce simti si te ajuta, insa acesta este un forum medical, nu toti au aceeasi gandire ca si tine despre Dumnezeu. M a bucur ca gasesti un suport in El insa nu e bine sa insisti asupra lui pe forum ci acasa, prin rugaciuni.
Costy nu a vrut sa para rauvoitor, el are doar o anumita conceptie despre Dumnezeu, insa nu trebuie sa o iei ca pe ceva ce sa te raneasca, dupa cumm ai vazut ti-a dat sfaturi medicale, pur si simplu cu toti suntem diferiti, de aceea ti-am spus sa te rezumi doar la meidcamente si cum rapsunzi la ele. Sa lasam religia putin deoparte, pt forum ma refer. Incearca seroxatul si clonotrilul, clonotril de 1 mg sau 1, 5 ...adica 0.5 de doua sau de trei ori pe zi. Depinde cum raspunzi. Daca te face usor iritabil ai la indemana lyrica. Haide ca o sa fie bine Netsky, nu-ti pierde speranta! Multa sanatate!
0
26-10-2017, ora 22:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ziceam ca ptr el nu prea e ok, am si zis de ce, nu trebuie incurajat sa ajunga sa ii vezi pe acasa numa icoane, candele, ca se roaga toata ziua, cum am mai vazut la unii cu probleme din astea, toti ziceau "daaa f biiine." el credea ca e okey drumul ala, in afara ca s-a indepartat de societate si s-a inchis in religie, s-a si agravat problema neducandu-se la medic, asta nu ii face bine deloc, il desocializeaza si il indeparteaza de oamenii normali.
Trebuie sa realizeze ca nu prea e okey din timp, tot dupa fapte, nu ca zic eu.
Suntem diferiti dar felul nostru de a fi nu mereu e unul bun conform cu realitatea faptica, si putem persista in ceva gresit, sa avem aprobarea tacita a celorlalti si noi sa o tot tinem asa, si sa ne facem rau.
Pe la inceputuri cand eu aveam probleme, mereu eram contra la tratament, unii stiu de aici, prin 2010-2011, vai ce gica contra eram, dar mi s-a explicat, am studiat, am analizat si acuma zic bogda proste ca aia mi-au zis ca nu e bine cum gandesc, altfel era mult mai rau sau nu mai eram deloc.
Mai ales Clara mi-a explicat si eu nu pricepeam deloc la inceput, ea facea bine, eu... !
1
26-10-2017, ora 23:57
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Pai tocmai ca merge la medic, si de mult timp, citete-i posturile, tratamentul pe cre-l ia este d emult timp. A schimbat multi psihiatrii. Deci nu se inchide in el. Da, nu face bine daca exagereaza cu religia, se inchide in el intr-adevar, e nevoie si de socializare si etc. Insa cred ca cu un tratament bun va fi cat de cat pe picioare si va fi mai sociabil, si de acolo va scapa si de acest, cum sa-i zic, sa-i zic cum i-ai spus tu? religi=inchidere in sine?
Eu cred ca pentru el este doar un suport, faptul ca citeaza din biblie si multumeste lui Dzeu este pt. ca in asta gaseste el puterea, poate nu are parte din partea tuturor de intelegere, in schimb cineva acolo sus fie el existent sau inexistent pt altii il ajuta. De ce sa-i rapim asta. Cred ca o putem face cu mai mult tact Costy! Un sfat o sugestie, fara a deveni prea personali.
0
27-10-2017, ora 00:18
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Numai destepti pe aici, care stiu ei ce e mai bine pentru netsky1984... :))
1
27-10-2017, ora 01:33
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Se poate sa fi exagerat.Sunteti niste oameni buni.Ma bucur ca ma incurajati in meajele voastre.Inainte sa trimit ultimul mesaj in care l am laudat pe Dumnezeu cand mi a spus Costy2008 ca am luat o razna ( am schizofrenie :) )m am simtit rau aproape cum m am simtit inainte de ultima internare in spital.Credeam ca nu o sa imi mai revin.Si tie clara_p iti multumesc mult pentru incurajarile pe care le am primit in mesajele pe care mi le ai trimis.Va multumesc.
0
27-10-2017, ora 23:30
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai ai inteles gresit, vorba vine o iei razna, adica daca te-ai desocializa si ai da-o in religie exagerat e ceva in regula ? Am zis exagerat, atat, nu la nivel decent cum e orice om, ca aia e in ordine.
Asa eram si eu, chiar am rugat pe ceilalti sa-mi zica cand li se pare ceva neinregula la mine, sa-mi spuna ca nu ma suparam, nu am ce ai tu dar zic ca idee si la depresie anxioasa, imi ziceau vezi ca incepi sa fi cam trist, vezi ca...ai luat-o pe calea cutare negativa.
Era vorba ca nu cumva sa te bazezi pe acel dumnezeu si sa renunti in a mai intreba medici, nu conteaza ca te-ai dus la destui, conteaza ca te mai duci, daca acei destui nu te-au redresat, vei mai incerca si altii pana te simti mai bine, asa se face.
Daca parelel cu religia faci asta, este foarte okey, insa ti-am zis, unii nu fac asa.
plumb de asta era vorba, sa nu creada ca ii da vindecarea ce citeste si sa nu mai creada ca medicii il pot ajuta.
Netsky, crede doar asa decent in dumnezeu deci nu exagerat, si mai bine vezi un film frumos, asculti muzica, citeste o carte de medicina sa te mai documentezi in ce ai tu, sau alte carti interesante, joaca un joc pe calculator, distreaza-te cu un prieten, astea-s chestii benefice si normale, discuta cu cineva, plimba-te si asa mai departe.
Si persevereaza in a cauta alt medic pana reusesti sa fi mai bine !
0
28-10-2017, ora 23:14
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@Costy2008
Nu m a deranjat deloc ca ai spus ca o iau razna ;).Am inteles ca te refereai la faptul ca poate sunt fanatic religios.
0
29-10-2017, ora 00:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai da, puteai deveni dupa cum am vazut ce zici, trebuie sa fi echilibrat.
Ca asa incepe...de fapt nu fanatic religios, ci obsedat de religie cumva deci mai rau, ca fanaticii religiosi nu vb mereu de religie, aia doar actioneaza in numele religiei, cred foarte tare si pentru asta ar face orice la o adica, adica arabii ma refer, nu se inchid in casa si recita versuri de dumnezu si citesc biblia de 100 ori cum am vazut mai ales la pocaiti, nu au 5 icoane in casa, ei se comporta total normal paralel cu crezul lor, au activitati, socializeaza, se duc la scoala, munca, este altceva.
In Iran e fanatism religios, dar daca stai de vb cu oameni de acolo, sunt absolut normali.
Pocaitii majoritatea cum au devenit ? Au avut o halucinatie religioasa pe care au luat-o de reala si de atunci s-au pocait, citez "eram pe un stadion si deodata am simtit asa ca o forta care ma lua pe sus, si am inteles ca trebuie sa ma pocaiesc". Adica aveau cumva ceva latent din spectrul schizofrenic, altfel nu apare asa ceva niciodata, si deci cred obsedant in ceva ireal, doar de asta discuta, te indruma sa citesti biblia, nu am inteles de ce o recitesc de 1000 ori, te indeamna sa te pocaiesti, iar daca analizezi ce sustin, ai sa vezi ce anapoda e si nu se pupa deloc cu faptele, nu au TV, nu beau nimic, deci ei isi fac boala zi de zi, ei nu sunt echilibrati deloc, femeile stau cu basmele in cap.
Zice "aaa stie dumnezeu de ce te-a facut bolnav", dar io "daca-l consideri asa bun cum sa vrea sa-mi faca rau ? E absurd sa platesc eu ptr pacatele a nu stiu ce neam, cineva inteligent si bun nu are cum sa faca asa o anomalie" si se rupe firu`, nu stie ce sa mai zica.
"Nu e bine sa preacurvesti", dar tot asa zisu dumnezeu ne-a facut cu pofta de sex barbatii ca sa regulam cat mai multe femei, deci ? A ridicat mult nivelul de testosteron tocmai sa te duci la cat mai multe.
"s-a suparat ca suntem rai", pai rai ne-a facut ca in trecut rautatea si violenta ajuta la supravietuire, deci genetic suntem asa, deci cum sa se supere pe tocmai ce el ar fi facut ! Observi ce ilogic e ?
Si stii si tu cum se numeste o afirmatie, gand, traire care nu are legatura cu realul, si caracteristic ca in ciuda argumentelor ei nu valideaza ce zici (asta sta in carte ca si caracteristica majora), adica ce au ei.

Te-ai decis la ce medic te duci ?
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul