Prietenul meu e pe drum spre Anglia, cum sa-l opresc?

15-05-2015
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Prietenul meu Costel e pe drum spre Anglia, si nustiu cum sa-l opresc.Marea problema este ca nu adormit de 3 zile, si nu mai ia nici Olanzapina, Ce e de facut in situatia asta?Inca nu ajuns in Arad, de unde va lua autocarul spre Anglia.
16 comentarii
0
15-05-2015, ora 16:55
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Mai e o problema, tratamentul intrerupt, va fi mult stres pe drum, oare va intra in stare psihotica?

Daca va ajunge in Anglia ? acolo nu il asteapta nimeni, nu are bani.Ce e de facut in situatia aceasta?
0
15-05-2015, ora 18:14
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Am vorbit cu el la telefon... in cateva minute ajunge la vama Romania -Ungaria. Mi-a zis ca regreta ca a luat autocarul Eurolines, ca e plin de tigani, si nu-i convine atmosfera. Si ca e suparat ca nu are incarcator la telefon.

Si mai zice ca o sa stea de paza toata noaptea, si ca ascunde bani bine.
Ce zice-ti... O sa-l intoarca la vama?

Doamne ajuta!
0
25-05-2015, ora 22:51
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Inca nustiu nimic de el... Nici un semn de viata.
Ramana in mila Domnului...poate o sa-i fie mai bine acolo sau...
0
26-05-2015, ora 23:36
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Vesti noi!!!

Chiar mai inainte m-a sunat prietenul meu Costel din Anglia, vai ce linistit sunt acum!
Mi-a zis ca i s-a furat bagajele cand a plecat la veceu, si ca din pacate a ramas si fara Olanzapina, dar fara probleme a cerut ajutor crucei rosie, a mai primit 20 bucati de Olanzapina. Zice, ca nu-i prea place Olanzapina de acolo, e prea tare, i somn toata ziua.Acuma, Costel urmeaza sa-si faca rezidenta, saptamana viitoare are programare la medicul de familie, apoi la psihiatrie.

Deocamdata, cu mancarea se descurca, primeste mancare de la biserici, de la oameni mai darnici, si mi-a zis ca a pus 4 kilograme pe el de cand e acolo.
Nu are unde dormi, locul lui unde poate sa se bucure de un somn iepureste e in parcuri sau locuri mai retrase cu alti boschetari.

Revin maine cu mai multe detalii!
0
29-05-2015, ora 15:58
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Marius,

ce ne mai zici de prietenul tau, Costel?
0
29-05-2015, ora 17:24
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Am vorbit cu el azi dimineata de pe numarul de telefon al lui din Anglia.
Lucrurile sau imbunatatit, de cateva zile doarme in rulota intro zona de campana, unde sunt sute de rulote.
De doua zile lucreaza in constructii, si se plangea ca il dor mainile, ca munceste mult.


Din cate mia povestit el, a ajuns sa cerseasca, si din strada a luat legatura si cu noul sau sef.

O veste noua e ca, as merge si eu... Dar nu cred ca statul Englez ne da ceva drepturi... sigur ne va pune la lucru.
Din propria mea experienta din Spania, cam am inteles care e situatia cu imigranti cu handicap psihic. Pot sa zic... ca daca nu muncesti, ajungi sa traiesti de mila altora.

Dar o aventura sau mai multe nu strica :)
0
11-06-2015, ora 19:51
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Ce mai stiu de Costel... E ca nu ma mai suna pe telefon de aproape doua saptamani.

Din cate am inteles de la el din conversatiile telefonice, e ca o duce din ce in ce mai rau, si cu sanatatea si cu toate. A lucrat numai doua zile, se pare ca nu au fost multumit seful de el. Asa la platit, cam de mila, numai jumate din cat ea promis.

De acolo de la psihiatru a primit olanzapina pe perioada de o luna, cu plata. Din cate i-mi zicea, a ajuns sa doarma in strada, in locuri mai retrase, dar in schimb are mancarea gratis si dus de la biserica.
0
12-06-2015, ora 14:43
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
asta-i unul din cele mai nenorocite efecte ale tulburarilor pe care unii dintre noi le traiesc, ca nu mai judecam prea limpede.
gestul de a o lua de la capat, de a se restarta si de a o lua de la inceput l-am inteles perfect, pt ca si eu imi doresc acelasi lucru ; nasoleala e ca resursele de care dispunem, psihicul / puterea de a discerne si de a actiona sunt al dracului de afectate.
0
16-06-2015, ora 18:23
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Marian54, e buna si ideea de a incepe o noua viata, de a incepe totul dinou.

Vesti noi... Ma sunat acum 2 zile trecute. Situatia lui se inrautateste pe zi ce trece, se plange prin cate situatii trece.

Zi de zi i-si cauta de lucru, i-si lasa curriculum in tot ce-i prinde in cale. Din pacate, cum situatia lui sa agravat cu atat este mai mult de evitat.



Mai incerc sa iau legatura cu el... Sa vad ce decizii ea, vrea sa vina acasa sau nu...
0
20-06-2015, ora 13:02
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
"ideea" nu e buna, e magnifica de-a dreptul... :-) / (-:. din pacate, mai este o mica / IMENSA problema - ca respectiva persoana sa mai si POATA face asta, atata timp cat de anumite "rotite" de pe "acolo" s-a cam ales praful.

cam asta se intampla acum si cu prietenul tau.

si de aceea inclin sa-i dau dreptate colegului de forum, costy. fara sa mai dezvolt.
0
02-11-2015, ora 16:04
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Salutare !

Noutati... Sa vad ce decizii ea, vrea sa vina acasa sau nu...

Decizia nu a fost a lui sa ramana in Anglia. A fost luat dupa strada si internat la psihiatrie, a fost tratat foarte bine si apoi trimis sigur acasa, in Romania.
0
03-11-2015, ora 21:38
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu ai ce-i face, lasa-l sa faca cum crede si cum a cazut, daca n-a avut ce face decat sa se duca in aglia, este treaba lui.
Ce a cautat acolo ?!
0
04-11-2015, ora 14:27
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna tuturor!
Marius, am inteles ca esti prieten cu Costel. Sigur are nevoie de sprijin, asa ca poti sa-i fii alaturi si sa-i alini suferinta!
Multa sanatate!
0
08-11-2015, ora 18:13
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Costy, vad ca nu prea pot face nimic si baiatul acesta nu ia sfatul nimanui.
El a plecat in Anglia sa lucreze, sa faca bani, cam astea am inteles de la el...
Si acum e iar in Anglia de doua zile, am aflat si eu tarziu...
0
08-11-2015, ora 18:22
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Stiu ca are nevoie de sprijin din toate punctele de vedere...Am incercat tot posibilul sa-l tin cat mai aproape de biserica, de Dumnezeu.
0
09-11-2015, ora 14:05
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Felicitari! Ajuta-l in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul