psihoza psihoafectiva si conducerea autovehiculelor

31-07-2009
boyd09
Nu este medic/terapeut
boyd09
Am fost diagnosticat cu psihoza psihoafectiva in iulie 2007.Dupa mai multe luni de experimentari medicale am ajuns la 300mg seroquel /zi, de un an de zile.In prezent ma simt in regula cu acest tratament. Ce ma deranjeaza in momentul de fata este faptul ca mi s-a suspendat carnetul de conducere de catre politia rutiera pe motive medicale in urma unei campanii incepute cu aproximatie in februarie 2009 pana la clarificarea situatiei mele medicale
As vrea sa stiu daca acest diagnostic face parte din categoria bolilor psihice incompatibile cu conducerea autovehiculelor. Mentionez ca am inceput sa conduc in mai2008, deci in plin tratament medical (nu am fost avertizat niciodata ca nu am voie sa conduc sau ca medicamentul pe care il iau ar putea sa aiba efect negativ asupra capacitatii de conducere), nu am avut nici un accident, nici un simptom care sa-mi diminueze capacitatea de conducere. Medicul curant se eschiveaza sa-mi dea un raspuns concret. Ma condamna acest diagnostic la meseria de PIETON?
5 comentarii
0
31-07-2009, ora 20:49
boyd09
Nu este medic/terapeut
boyd09
rectific cu scuzele de rigoare diagnosticul psihoza schizoafectiva
0
31-07-2009, ora 20:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Psihozele in general sunt afectiuni psihice care determina (in randul oamenilor sanatosi) aversiune, reticenta, teama (cateodata nefondata) si lipsa de bun-simt din partea Politiei si nu numai, datorita lipsei de cultura si calitatii de a fi om!
Din pacate, sunteti candidat pt a fi doar pieton de acum incolo, dar nu stiu pe ce perioada! Consultati legislatia rutiera si rugati-l pe medic sa lase echivismul si sa va spuna clar ce si cum...

Multa sanatate si toate cele bune;)
0
01-08-2009, ora 11:46
boyd09
Nu este medic/terapeut
boyd09
Iti multumesc NICK pentru raspuns. Ordinul 350/2003 privind bolile incompatibile cu conducerea autovehiculelor spune in Anexa la pct. 8 :
8. Standarde minime de sanatate si incompatibilitati legate de bolile psihice
Grupa A (soferi amatori )
8.1. Permisele de conducere auto nu vor fi eliberate sau nu vor fi reînnoite solicitantilor ori soferilor
care sufera de:
- tulburari psihice severe, fie congenitale, fie datorate unei boli, traume sau unor operatii
neurochirurgicale;
- retard psihic sever;
- probleme comportamentale severe datorate îmbatrânirii; tulburari de personalitate care afecteaza
serios discernamântul, comportamentul sau adaptabilitatea.
8.2. Fac exceptie cazurile în care solicitarea este sprijinita de aprecierea unei autoritati medicale
competente si, daca este necesar, de controale medicale regulate.
0
01-08-2009, ora 11:52
boyd09
Nu este medic/terapeut
boyd09
se incadreaza boala psihoza schizoafectiva in unul din aliniatele de la pct. 8.1 ?
Ca in orice ce lege din Romania exista un aliniat cu interpretare. Poate fi pct. 8.2 o portita de scapare pentru aceasta boala ?
As dori sa cunosc opinia unui medic psihiatru, cunosti vreun site in care dau raspunsuri medici. Imi cer scuze, nu cunosc care este meseria ta, fara nici o intentie de jignire
Multumesc
0
01-08-2009, ora 14:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Psihoza schizoafectiva este o tulburare psihica severa...
In orice lege din Romania exista o portita, depinde cine poate/doreste sa o deschida!

Consultati un medic psihiatru competent pt mai multe detalii!

P.S. Nu m-ai jignit deloc, stati linistit ( in curand voi fi terapeut)!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: