Raceala? Probleme la inghitit
Buna ziua,
In urma cu 3 saptamani am racit foarte rau.. Nu stiu ce tip de raceala am avut, deoarece doctorita nu mi-a spus, iar eu nu i-am inteles scrisul pe reteta. Aveam dureri in gat, tuseam ( iar dimineata mai ales, tusea era acompaniata de "ruperea" a chestiei respective care se formase in gat..era un fel de tesut de culoare verzuie) si mi se infunda nasul (cand imi suflam nasul, eliminam tot ceva de culoare verzuie, oricum diferit fata de mucozitatea nazala "normala" sa zic asa). Mi-a fost prescris un tratament cu Augmentin, Tantum verde si un sirop, sper sa nu gresesc, cred ca era de Patlagina.
Am luat toate aceste medicamente, dupa care pentru vreo 2 zile nu am mai avut probleme, dar dupa cateva zile, a inceput incet incet sa ma doara din nou gatul. Nu am mai luat medicamente, pentru ca am sperat ca va trece, iar dupa Augmentin stomacul meu nu era in cea mai buna conditie.
In cateva zile, mi s-a umflat gatul, adica undeva in spate la limba, ajungand sa ma doara daca miscam limba, si daca inghiteam saliva. Pur si simplu simteam o presiune enorma in gat. Intr-o seara m-am trezit in mijlocul noptii din cauza ca pur si simplu nu am mai putut respira. A doua zi dupa acea patanie, am luat de la farmacie Ospen si Strepsils Intensiv si ceai de salvie pentru gargara.
Am luat tot acest tratament, dupa care m-am simtit bine o zi, sau 2, apoi revenind la o durere la inghitit ( parca e focalizata intr-un singur punct si ma inteapa atunci cand inghit.. tot undeva in spatele limbii, cam pe langa omulet (cred..) )
Au trecut 3 zile de cand a inceput sa ma doara din nou...durerea nu e chiar insuportabila, dar e foarte deranjanta. Daca nu inghit foarte usor, ma simt de parca as inghiti cioburi. Nu am mai luat medicamente, imi fac doar gargara cu ceai de salvie.
Nu stiu ce sa mai fac. Am mari probleme cu stomacul momentan, dupa atatea medicamente. Ce imi sugerati?
In urma cu 3 saptamani am racit foarte rau.. Nu stiu ce tip de raceala am avut, deoarece doctorita nu mi-a spus, iar eu nu i-am inteles scrisul pe reteta. Aveam dureri in gat, tuseam ( iar dimineata mai ales, tusea era acompaniata de "ruperea" a chestiei respective care se formase in gat..era un fel de tesut de culoare verzuie) si mi se infunda nasul (cand imi suflam nasul, eliminam tot ceva de culoare verzuie, oricum diferit fata de mucozitatea nazala "normala" sa zic asa). Mi-a fost prescris un tratament cu Augmentin, Tantum verde si un sirop, sper sa nu gresesc, cred ca era de Patlagina.
Am luat toate aceste medicamente, dupa care pentru vreo 2 zile nu am mai avut probleme, dar dupa cateva zile, a inceput incet incet sa ma doara din nou gatul. Nu am mai luat medicamente, pentru ca am sperat ca va trece, iar dupa Augmentin stomacul meu nu era in cea mai buna conditie.
In cateva zile, mi s-a umflat gatul, adica undeva in spate la limba, ajungand sa ma doara daca miscam limba, si daca inghiteam saliva. Pur si simplu simteam o presiune enorma in gat. Intr-o seara m-am trezit in mijlocul noptii din cauza ca pur si simplu nu am mai putut respira. A doua zi dupa acea patanie, am luat de la farmacie Ospen si Strepsils Intensiv si ceai de salvie pentru gargara.
Am luat tot acest tratament, dupa care m-am simtit bine o zi, sau 2, apoi revenind la o durere la inghitit ( parca e focalizata intr-un singur punct si ma inteapa atunci cand inghit.. tot undeva in spatele limbii, cam pe langa omulet (cred..) )
Au trecut 3 zile de cand a inceput sa ma doara din nou...durerea nu e chiar insuportabila, dar e foarte deranjanta. Daca nu inghit foarte usor, ma simt de parca as inghiti cioburi. Nu am mai luat medicamente, imi fac doar gargara cu ceai de salvie.
Nu stiu ce sa mai fac. Am mari probleme cu stomacul momentan, dupa atatea medicamente. Ce imi sugerati?
3 comentarii
buna
o data cu augmentinul ti s-a dat si nistatin? de obicei antibioticul are ca efect secundar aparitia candidei si de aceea se recomanda nistatin sau probiotice
multa sanatate
o data cu augmentinul ti s-a dat si nistatin? de obicei antibioticul are ca efect secundar aparitia candidei si de aceea se recomanda nistatin sau probiotice
multa sanatate
cred ca ai facut o amigdalita.. care Ne fiind tratata corect, la ORL... nu sa vindecat complet si acum ai facut un flegmon periamigdalian.
TRebuie sa vada gatul un medic ORL.. fiindca daca intradevar este abces.., trebuie incizat !
numai cu antibiotice nu trece
TRebuie sa vada gatul un medic ORL.. fiindca daca intradevar este abces.., trebuie incizat !
numai cu antibiotice nu trece
In legatura cu intrebarea de mai sus, despre Nistatin, nu..nu mi-a dat si asa ceva.
Va multumesc pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4din cauza unei raceli grave sa faci pareza temporara?
- 26otita medie...? fara antibiotic?
- 7la 10 ani am fost diagnosticata cu glanda hipotiroida...hipotiroidism
- 29acalazie... operatia este singura solutie?
- 3am luat picaturi de Bromhexin Clorhidrat, ulterior am aflat ca sunt insarcinata!
- 6Diagnostic gresit: nu am pofta de manacare si vomit verde
- 5Raceala urmata de durere gat, maxilar si infundare ureche.
- 4Raceala la plamani sau TBC
- 9Raceala vara (pe canicula)
- 6urechi sensibile la cel mai mic zgomot
- 6Locuim in America si sotul meu raceste frecvent
- 3utilizare antibiotice - efecte secundare
- 0Durere în gât
- 8raceala bebe 2 luni
- 1nod in gat si probleme la inghitire
- 2amigdale marite + miros neplacut
- 4Dureri de gat in partea stanga
- 3Va rog din suflet sa ma ajutati! Stari de rau dupa o raceala netratata
- 1Ma doare cand inghit si am observat cv in gat
Mai multe informații despre: Raceala inghitire cu dificultate
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: