Schizofrenie/psihoza recuperare din boala - atentie la B12 B9 si homocisteina

19-12-2022
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Salutare tuturor!

Slava Domnului! Mi-am revenit dupa 8 ani de epsioade psihotice si probabil schizofrenie, pentru ca asta inseamna mai multe episoade psihotice: schizofrenie!

Si inainte sa sara cineva cu comentarii: nu, n-am zis ca m-am vindecat. Cel putin nu inca! Dar cred ca sunt pe drumul cel bun.

Mi-am facut analizele de:
- B12,
- B9/folati serici
- si HOMOCISTEINA!!! care a iesit crescuta - deci deficit functional de B12

si B12 a iesit in parametri dar sub limita normala. Adica parametri sunt 200-900pg/ml eu aveam 236pg/ml.

(Atentie! Sunt mai multe analize pentru vitamina B12 cautati pe Synlab detalii despre felul in care se testeaza si ordinea analizelor. Mi-a zis medicul endocrinolog ca trebuie sa suplimentez. Boon.)

Am suplimentat dar cu prima vitamina de B12 care am crezut eu ca e buna, adica B12 de la Solgar sub forma de ciancobalamina. Nu m-a ajutat deloc - am luat 10 zile in noiembrie de 1000mcg dar nimic. Adica eram extrem de obosita.

(Reamintesc aici faptul ca am avut primul episod psihotic in 2014 si de atunci o oboseala cumplita in muschi/nervii picioarelor nu m-a parasit cand faceam efort fizic mai alert si nu numai si oboseala la inima la urcat scari sau cand era drumul in panta etc.. dar ca totusi am putut lucra in tot acest timp insa am gasit si un medic relativ ok care nu mi-a dat doze mari).

Astfel ca dupa ce endocrinologul mi-a zis ca pe partea de tiroida sunt perfect reglata, am intrebat la medicul psihiatru de ce sunt ingrozitor de obosita si mi-a zis ca nu am nimic care sa sedeze: respectiv Abilify de 10 mg si Prozac de 20 mg. Si i-am mentionat de B12 ca mi-a iesit mic. Si mi-a zis ca e posibil sa vina de acolo.

Atat mi-a trebuit! Cand am ajuns acasa am inceput sa caut pe grupul de tiroida Romania despre deficitul de B12, am gasit tot mai multe informatii inclusiv ca exista o variatie a genei MHTFR care predispune la acest deficit si e periculos pentru ca aceasta parte tine de detoxifiere.

Cum am spus si in alte comentarii de pe forum, eu am avut de-a lungul vietii in jur de 10 plombe de mercur si mai am inca 3. Toate puse de un dentist de moda veche si restul de 7, scoase la cabinet obisnuit - ceea ce e extrem de periculos cum am aflat recent pt ca pot duce la intoxicare cu mercur.

Eu am luat si niste ceaiuri detoxifiante care e posibil sa fi miscat acel mercur si sa fi fost absorbit in creier. Vestea proasta e ca in Romania nu are nimeni aparatura necesara pentru scoaterea plombelor de argint/mercur. In Europa insa sunt cativa dentisti holistici/biologici/functionali/integrativi certificati de instititutul IAOMT - da, sunt scumpi dar eu zic ca merita un zbor pana in Budapesta sau UK, Germania pentru indepartarea in siguranta a plombelor si pentru dentist si pentru pacient.

Tot cautand am gasit si un medic care a scris pe larg despre mutatiile/variatiei genei MHTFR si acum lucrez cu ea. Nu o sa ii dau numele aici pentru ca nu am permisiunea dumneaei.

Ideea e ca in final citind acele materiale am gasit ca de fapt suplimentele cu B-uri din comert sunt nepotrivite pentru pesoanele care au variatia respectiva MHTFR si nu pot fi absorbite corect si fie se iau degeaba fie pot face rau acestor persoane printre care si eu.

Acele articole recomandau pentru B12 in loc de ciancobalamina, metil cobalamina si in loc de acid folic, metil folat. Asa ca am aruncat ciancobalamina si am cumparat metil cobalamina in loc si in plus metil folat.

Insa am avut probleme extrem de mari deodata am inceput sa devin euforica si vesela nevoie mare pt ca B9 accentueaza efectul antidepresivului, astfel ca acum trebui sa il scad.

Asta e doar orientativ. Recomand sa colaborati cu un medic si sa tineti legatura cu medicul psihiatru.

Momentan colaborez cu acest medic si lucrurile sunt pe un fagas normal. Sunt aproape de a scoate antidepresivul de tot si mi-a reventi energia si pofta de viata.

Urmeaza sa fac o calatorie undeva in Europa pentru scoaterea plombelor metalice iar apoi sa incep chelare blanda de metale grele ghidata de acest medic. Apoi poate cu ajutorul Lui Dumnezeu sa scot si Abilify-ul daca imi va da acordul medicul psihiatru.

Ca si concluzie: rugati-va Lui Dumnezeu sa va ghideze spre medici potriviti, evaluati cu ochi critic ce spun medicii cautati informatii si pe cont propriu. Nu se poate sa nu se poata!

Si incercati sa faceti macar analizele de :
- B12,
- B9/folati serici
-HOMOCISTEINA!!!

Nu de alta dar s-ar putea sa aveti surprize asa cum am avut eu. :)
54 comentarii 12 Înainte ›
1
19-12-2022, ora 23:29
360
Nu este medic/terapeut
360
n-ai zis daca de cand iei b12 metilcianocobalamina, ai mai facut test laborator ?
interesant ca b9 creste concentratia antidepresivului... in ce proportii il iei ? eu iau toate b-urile in doze ceva crescute, cu exceptia acidului folic care e 25%... am energie buna. p[arca mai buna fata de cum o aveam in trecut, inainte de a lua suplimentele, dar nu vesel, ci doar bine dispus...

cei cu schizofrenie e recoamndat sa ia toate b-urile... vorbeste cu dr daca e recoamndabil sa iei supliment de b-uri, pe langa cele care le iei...

apoi, la gluten n-ai mai facut teste ?
1
19-12-2022, ora 23:55
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu nu, nu acid folic! daca ai probleme cu gena MHTFR trebuie metil folat.
Iau metil folatul/B9-le dimineata pe stomacul gol 400mcg si antidepresivul dupa micul dejun, dimineata.si B12 la pranz 500mcg.

La gluten nu am mai facut teste, dar urmeaza. E vorba si de teste genetice individuale care indica sensibilitate la anumite alimente si particularitati de metabolizare a medicamentelor si alimentele indicat etc.. Recomand neaparat un medic cu abordare integrativa neaparat sub supravegherea medicului!

Insa problema energiei si a oboselii s-a rezolvat in mare parte.
E alta viata, una noua! :)
1
20-12-2022, ora 15:15
360
Nu este medic/terapeut
360
pai tu crezi ca eu am MHTFR ? :) eu pot lua acid folic...
cand iti faci teste pt b12, sa imi trimiti un mesaj te rog, ca as fi curios daca metilocobalamina te ajuta mai bine ca si cealalta varianta de b12
2
20-12-2022, ora 15:48
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Lena

Nu vreau sa te dezamagesc dar de schizofrenie nu te vei vindeca niciodata. Poti insa sa-ti imbunatatesti calitatea vietii cu acele suplimente. Ai grija la ce-ti promit medicii. Multi promit marea cu sarea ca daca faci analizele zise de ei si iei suplimentu cutare si cutare gata! te si vindeci de schizo. Fals! Fii atenta, nu fi naiva. Daca vreun medic gaseste leacul schizofreniei ala ia premiul Nobel garantat.
Ma bucur ca ti-a trecut oboseala, insa trebuie sa vezi daca pe termen lung te vei mentine tonica. Sa nu fie acu la inceput si pe urma sa revina oboseala...
Sarbatori fericite iti doresc!
1
20-12-2022, ora 16:08
360
Nu este medic/terapeut
360
are dreptate usb. sa nu te lasi purtata de valul euforic. si mie mi se intampla uneori sa iau decizii pe baza valului de bucurie, iar dupa o perioada sa realizez ca ma lasasem purtat de emotie si nu de ratiune.

partea cu mutatii de gene e teapa care se vede de la posta si functioneaza la cei vulnerabili ca tine. ca sas vezi din alta perspectiva, poate te ajuta, gandeste-te la cei cu cancer cum li se promite ca dieta vegana si alte diete ii vindeca pe respectivii bolnavi. ajugandu-se in america sa fie locatii, cica special amenajate pt vindecarea de cancer. asa cum se profita de cei cu cancer, acelasi tipar de inselaciune este si in alte boli.

nu-ti zic mai multe pt ca o sa ma crezi carcotas...poate doar lovindu-te de tavan, realizezi jocurile "industriei"

sfatul meu e sa cauti caile de vindecare care sunt deja populare. pt ca astea sunt dovedite ca functioneaza (de cele mai multe ori). niciodata nu te lasa impressionata de lucrurile nou aparaute, care sunt marketate ca ti-ar oferi luna de pe cer (a.k.a - magie)

un lucru care ar trebui sa-ti ridice semn de intrebare este "de ce nu vrea sa ii raspndesti numele mai departe". atat timp cat face ceva legal, si dovedit ca functioneaza, unde e problema ? nu ar fi in interesul ei in acest caz sa stie cat mai multi de solutia minune ?
2
20-12-2022, ora 17:09
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Asa e xtreme. Corect in tot ce ai zis!
1
20-12-2022, ora 21:33
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xrtreme7 40% din populatia din Europa are una sau mai multe variatii ale genei MHTFR. 60% din populatia SUA are aceasta mutatie. Care sunt sansele sa o ai si tu si eu si multi altii? :)

Ok, o sa zici: atunci de ce cu schizofrenie sau psihoze sunt doar 2% din populatie? Dar iti repet, cazul meu particular e ca am avut plombe metalice in masele vreo 10 (care au cam 50% mercur).

Stiti de sindromul palarierului nebun? Daca stiti filmul Charile si fabrica de ciocolata, era acel personaj: palarierul nebun. Se bazeaza pe fapte reale. In jurul secolului 18 palarierii innebuneau adesea. De ce? Pentru ca foloseau ceva substante pt a da forma palariilor, printre care si mercur. Ei si probau aceste palarii bineinteles.

Revenind, nu imi pot imagina cum de sunt cat de cat ok avand in vedere ca am avut 10 plombe de-a lungul vietii de aliaj: mercur argint. Ideea e ca ceaiurile detoxifiante e posibil sa fi avut efect de chelare al mercurului si corpul a absorbit astfel in organele interne inclusiv in creier. Cred ca daca nu luam ceaiurile eram bine merci si mercurul ar fi stat cumintele doar in plombe nu s-ar fi "extras" din ele asa cum s-a intamplat de fapt din cauza ceaiurilor.

Am facut testul de B12, e in crestere, de la 236 la 321 dar nu stiu sa iti spun daca e cian cobalamina care am luat-o in noiembrie 10 zile cate 1000 mcg dar de la care nu am simtit absolut nimic din contra parca in ultima luna am deventi si mai obosita sau metil cobalamina pe care o iau de 5 zile si ma simt fabulos de cand iau.

Cert e ca nu am de gand sa experimentez sa iau cian cobalamina doar pt a vedea daca creste nivelul seric de B12. Pt mine este clar: dupa cian cobalamina nu am simtit nici un efect, dupa metil cobalamina sunt de-a dreptul euforica de fericita ce sunt si am injumatatit doza de antidepresiv.
1
20-12-2022, ora 21:47
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@USB Nu mi-a promis medicul nimic. Incerc sa scot plombele de metal si apoi voi incepe si chelarea metalelor grele daca sunt. Dar chelare blanda cu chelatori de metale grele si administrare orala nu intravenoasa.

Pe acest medic eu NU L-AM INTREBAT daca pot sa ii fac numele public. Si deocamdata nici nu am sa o fac. Vreau sa vad cum evoluez eu in primul rand. Apoi o sa recomand intr-adevar mai departe daca si dumneaei doreste.

Nu sustin ca situatia mea particulara e asemanatoare cu a tuturor. Dar e incredibil sa te simti bine dupa 8 ani in care simtem ca imi plesneste inima daca urcam un deal/ scari sau daca incercam sa alerg..

Testarea genetica are controversele ei, da, e la inceput, da, poate fi folosita impotriva pacientilor de asiguratorii de sanatate. Doamne fereste sa se nasca un nou Hitler caruia i se pune pata pe o rasa anume sau etnie si vrea sa ii curete pe toti.

Dar asta nu inseamna ca nu se poate folosi aceasta testare. Inclusiv testele genetice ca Ancestry ajuta.
Eu oricum o sa mai scriu cand pot ce fac si cum merge.

Dar nu va automedicati cu suplimente luate dupa ureche. E mega important sa aveti ghidarea unui medic si nu orice medic ci unul care stie ce face. Si mie mi-a zis fostul medic psihiatru paai daca ai lipsa de B12 ia complex de B-uri. Si am luat de la Secom dar nu a facut vreo diferenta pentru mine. Am luat vreo 3-4 luni si asta a fost.

Si acum am avut consult cu acest Medic cu M mare si dupa o consultatie de o ora am modificat 2 TIPURI de suplimente si pac! Deodata viata mi s-a schimbat la 180 grade.

Stiu ca e greu de crezut pt cine nu trece prin asta. Dar eu zic ca e speranta. Sa nu dormim pe o ureche si sa ne multumim ca asa mizerabil trebuie sa fie mereu.
1
20-12-2022, ora 23:51
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Lena

:)) Ce simplu ar fi daca am face toti cu schizo PAC! si gata...voila ne rasucim la 180 de grade. Eu nu am sa intru in polemici cu tine. Esti tanara si normal ca ai sperante ca te vei vindeca. Asa eram si eu pana la o anumita varsta. Vorbesti de mercur, de metale grele..hmmm mie imi miroase ca tu nu esti prea bine cu simptomele pozitive ale schizofreniei. Stiu ca esti din judetul Iasi din postari mai vechi ale tale. Vezi sa nu te fi molipsit de la legenda lui Eminescu cu faza cu mercurul. Alergi dupa iluzii, iti repet ce am scris mai devreme pe topicul asta. O sa te convingi tu peste cativa ani. Dar, de, nu putem lua omului speranta. Sanatate!

PS Daca imi raspunzi ca sa ma "convingi" ca e asa cum zici tu sau medicul minune anonim nu vei face decat sa intaresti ce ti-am scris mai inainte. Inainte de a te arunca intr-o directie sau alta ia seama ca s-ar putea sa fii putin sau mai mult in delir. Dar ma rog, zi-i nebunului ca-i nebun si te va convinge el de contrariu ;-)))
1
21-12-2022, ora 10:03
360
Nu este medic/terapeut
360
daca 40% au probleme cu mutatia, nu toti astia ar trebui sa aiba probleme de absorbtie a b12 (din alimentatie) ? din ce ai exprimat tu pari sa fii o exceptie de la regula de nu absorbi b12 (din alimentatie) ? intrebarea e esti o exceptie de la regula in ce priveste mutatia sau esti o exceptie de la regula in ce priveste un tablou clinic mai larg ?

de ce zic asta ? aici ai scris asa
"am gasit ca de fapt suplimentele cu B-uri din comert sunt nepotrivite pentru pesoanele care au variatia respectiva MHTFR si nu pot fi absorbite corect si fie se iau degeaba fie pot face rau acestor persoane printre care si eu."

-din ce ai scris reiese ca tu ar trebi sa investighezi de ce ai o problema de absorbtie a b12 din alimente, nu din suplimente. sa presupunem ca intr-adevar tu ai mftxxx si deci nu poti absorbi cianoxxxx, ci metilxxxx e cel ce iti trebuie. ok... scopul tau este sa obtii din suplimente b12 sau din alimentatie ? eu zic ca din alimentatie. deci vezi in privinta asta ce legatura are gena cu absorbtia b12 (daca are o legatura)

legat de mercur, asta se gaseste si in peste. intr-un fel sau altul suntem toti intoxicati cu el. exista insa o limita pana la care putem tolera acest mercur. poate gasesti teste de laborator de facut pt mercur, ca sa vezi daca ai o intoxicatie reala cu mercur. asta inainte sa decizi sa dai o tona de bani pe scoaterea si inlocuirea implanturilor

P.S ma bucur ca poti scoate antidepresivul. o sa incerc si eu acel tip de b9, sa vad daca ma ajuta cu ceva :d ca as vrea sa scot si eu antidepresivul.
0
21-12-2022, ora 12:17
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Lena

Scuze ca am fost asa "dur" aseara. Nu cred ca am punctat bine ce am spus aseara, in cazul tau. Nu scriu ca sa ma aflu in treaba, asa am crezut aseara ca stau lucrurile. Te felicit ca poti munci cu boala asta. Asta e tot ce conteaza. Si..da, se merita sa cauti si alte tratamente si sa faci analize atat timp cat nu interfereaza cu medicatia ta. Ca asa mai sunt unii psihiatri, te eticheteaza cu schizo si nu-ti dau sa faci alte investigatii ca sa descoperi vreun deficit de vitamine/minerale etc ca sa te poti trata si de deficit sau ce-o mai fi si sa-ti imbunatatesti viata. Cat despre vindecare, aici raman la parerea initiala.

Numai bine!
0
21-12-2022, ora 12:51
360
Nu este medic/terapeut
360
vreau sa adaug ceva. e important sa stii daca tu ai problema de absorbtie b12 din alimentatie, pt ca metilxxx e forma naturala de b12 (adica aceeasi pe care o obtii si din mancare).
succes in calatoria ta :)
0
21-12-2022, ora 22:08
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@usb Nu, nu sunt din judetul Iasi nici macar de aproape. :)) Nu intentionez sa te conving de nimic fiecare pana la urma face cat considera si cum considera.
Eu vreau sa incerc intr-o maniera mai sigura sa vad daca pot scapa. Scriu aici doar in ideea ca poate prin absurd mai sunt persoane in situatia mea. Nu zic ca schizofrenia poate fi data doar de plombe metalice, dar vreau sa le scot cum ziceam in siguranta si sa fac chelare blanda sa vad intr-un na doi daca pot scoate antipsihoticul. Azi de exemplu am scos antidepresivul de tot si e bine sutn tot vesela de la B12. Poate sutn si alte cauze pentru alte persoane, nu stiu. Dar e vbine de investigat si pe directia probleme de metilare/mutatii pe gena MHTFR si eventual daca au avut plombe metalice sau au inca.

@xtreme07 da, 40% au mutatii pe gena asta in proportii diferite. Unii au 25% mutatii deci sanse mai mici sa aiba probleme de absorbitie si implicit bolile specifice, altii 50% altii 75% etc..

Da, oarecum m-am exprimat ca fiind exceptie de la regula in sensul ca la mine pe langa problemele POSIBILE (zic posibile pt ca nu stiu 100% sigur inca pt ca nu am facut inca analizele genetice.. ma vor costa in jur de 2000 lei) de metilare am avut si nenorocirea de a mi se pune de-a lungul vietii 10 plombe metalice.

Am studiat putin si partea de materile din stomatologie. Este o carte pe care am cumparat-o de pe un site de ingrijire holistica a dintilor care se numeste Orawellness cu 14$: Secrets Your Dentist Never Told You:
An Insider Reveals How You Can Save Your
Teeth, Your Time, and Your Money de dr Rubin. Acolo are un grafic cu sursele cele mai comune de contaminare a oamenilor cu mercur. Stii care sunt cele mai comune si inaintea pestilor?? adica peste 70%? Plombele metalice care au 50% mercur, 25% Argint, Cu 8%, s si alte metale.. :(

Ok, statistica era din 1991 de la World Health Organisation, cum ca: intre 3 si 17Hg/vapor/ zi era din plombele de amalgam, peste si fructe de mare 2.3 Hg/vapor sub forma de metil mercur si alte surse din mancare undeva la 0.3 Hg/vapor. Dar mie, cu 10 plombe de metal mi se aplica pentru ca am avut un dentist cu gandire mai rigida care mi-a zis pe atunci ca plombele albe sunt o scamatorie ca sa faca dentistii bani multi dar ca plombele metalice sunt mai rezistente, mai ales pt masele. Da, dar cu ce cost? Cred ca eram mai ok daca imi scotea maselele cu totul, as fi fost stirba nu.. in alt fel.:|

M-am exprimat asa ca eu intr-un fel sunt mai speciala pt ca in jurul meu nu prea am cunostiinte de varsta mea cu plombe de metal. Majoritate fie n-au avut probleme cu cariile si deci nici vizite pe la dentist, fie au avut dar au beneficiat de dentisti deschisi la minte care nu le-au pus plombe metalice ci de compozit.
0
21-12-2022, ora 22:23
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xtreme07 si eu sunt curioasa de ce nu absorb B12, daca nu cumva e si un cerc vicios desi am niste presupuneri in ceea ce ma priveste.

Si anume: probabil episodul psihotic major s-a declansat de la plombele metalice, pe atunci aveam inca in jur de 7 plombe, vreo 3 le-am scos la un dentisti obisnuit fara masuri de protectie - adica ceva aparat cu oxigen cu absorbtie a vaporilor emisi in momentul cand da cu freza.. ca se reintoarce mercurul si e absorbit in plamani sau in organism.

Dar la mine cireasa de pe tort a mai fost si ceaiul ala puternic detoxifiant care tare ma tem ca avea efect de chelare - scoatere a metelelor grele, dar care nefiind luat cu scopul acesta probabil doar a miscat mercurul din plombe si a fost absorbit ajungand inclusiv la creier. Deci care sunt sansele ca sa ai si plombe metalice si sa iei si ceaiuri concentrate??

Si mai e un detaliu - se presupune ca si medicatia psihiatrica scade absorbtia B-urilor din alimentatie. Ca sa nu mai zic ca, avand pofta de mancare de la medicamente - din pacate de obicei pofteam doar fast food si patiserie in nici un caz legume verzi crude - care conti B-uri. :))

Cu acest comentariu am intrat pe teren minat, adica presupuneri. Pana nu fac analize nu stiu cu certitudine. Oricum va tin la curent.

Multa sanatate si voua si Sarbatori binecuvantate va doresc!
0
24-12-2022, ora 09:29
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Lena8

Uite Lena, am o solutie pentru problema ta cu metalele grele (desi eu cred ca asta e psihoza colectiva de pe forumul ala unde te-ai informat tu sau ce ai mai citit si ai crezut ca se aplica si la tine).

Mi-am adus aminte ca prin 2003 am facut analiza minerala tisulara. Concret, in aceasta analiza ti se preleveaza niste par de la ceafa in lugime de 3-4 cm. Acesta mai departe, ca sa simplific se va duce la un aparat unde, la 10000 grade se descompun elementele chimice si vezi daca, pe ultimele 3 luni cel putin (parca! - nu mai imi amintesc concret) ai si metale grele. Pentru ca trebe sa stii ca astea nu se vad la analizele de sange uzuuale ci se vad in tesuturi.

Nu pot sa-ti spun concret unde se face aceasta analiza, daca se mai face la noi in tara. Chestia e ca in urma acestei analize am iesit negativ la metale grele, desi aveam 2 plombe cu amalgam (mercur cum ii zici tu), din alea vechi care se puneau in anii 90. Metale grele pot sa apara si in urma consumului de droguri, asa mi-au zis doctorii care s-au ocupat la acel moment de mine.

Ca sa fii tu impacata fa aceasta analiza si vezi cum stai. Nu cred ca e foarte scumpa avand in vedere ca se facea si acum 19-20 de ani.

Succes! Inca n-a venit Craciunul asa ca iti urez Craciun Fericit!
0
25-12-2022, ora 13:51
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Usb Multumesc frumos de urare.

Da, stiu de analiza respectiva. In prezent costa 100 lire si se face in UK la Regenerus labs.

Partea proasta insa e ca metalele grele nu e musai sa fie eliminate prin par, asta s-ar vedea la respectiva analiza doar daca iei ceva substante chelatoare si vor forta metalele grele sa iasa prin par, urina etc..

Ce s-ar putea sa fie si mai aiurea este ca metalele astea sunt stocate undeva in organele interne adica nu o sa iasa la analize decat daca se face chelare agresiva, deci din aia intra-venoasa. Eu nu am de gand sa fac din aceea ci sau chelare dupa metoda Andy Cutler sau cu TRS si doar dupa ce scot toate plombele metalice si coronitele de Crom-Nichel ce le mai am.

Sarbatori cu pace!
2
25-12-2022, ora 15:23
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Lena

Cand am facut eu analiza minerala tisulara in 2003 tin minte ca se facea analiza in Italia acolo era trimis parul prelevat. Sa nu se inteleaga ca si recoltarea si analiza se faceau amandoua in Romania. De unde atata!? :)) Numai bine!
0
18-02-2023, ora 21:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Lena8, @ extreme07

Inainte de a lua suplimente care sa va normalizeze vitamina B12 se face un screening pentru cancer (in cazul femeilor cel putin o mamografie, un Test Papanicolau). Suplimentele se dau de catre doctor numai pina in momentul normalizarii. Nu se iau din proprie initiativa si fara sa fie nevoie, oricat de bine (euforici) v-ati simti pe moment. Pentru ca in final va puteti trezi cu alte boli.
Trebuie de asemenea investigata cauza pentru care nu se absoarbe aceasta vitamina.
Luata in exces poate dezvolta cancerul in locurile in care in organism gaseste celule precanceroase.
0
18-02-2023, ora 22:17
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Clara_p Da, eu am recomandare de la medic mai am putin pana la normalizarea homicisteinei. Mi-au iesit si analizele genetice: am o variatie a genei MTHFR care da probleme cu metilarea. De aceea trebuie sa iau formele gata metilate de B12 si B9. E cazul meu individual. Am scris in ideea ca multi altii s-ar putea sa fie in aceeasi situatie, doar ca nu stiu pt ca nu au facut testele genetice. Ideal e sa colaboreze fiecare cu medicul.
0
19-02-2023, ora 00:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De la ce fel de medic ai recomandare? Lucreaza intr-un spital? Intr-o policlinica?
0
19-02-2023, ora 06:02
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Medic care a terminat rezidențiat pe hematologie și lucrează într-un alt fel de sistem, asemănător celui american.. Nu vad relevanta oricum. Numai dacă lucrează într-un spital sau policlinica ma poate ajuta?


Cei din sistemul de spital sau policlinica au reușit doar sa ma indoape de medicamente pana acum. Medicul indica testarea B-urilor pt monitorizare și nu luat pe termen lung. Lucrează pe partea de nutriție și suplimente. Chiar medicul psihiatru la care sunt mi-a recomandat sa continui cu acest medic.
0
19-02-2023, ora 06:22
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Si da, pt B12 am avut și recomandare de la medicul endocrinolog pt ca nu era optim. Scrisesem mai sus chiar în primul comentariu. "Mi-a zis medicul endocrinolog ca trebuie sa suplimente, " - medic care lucrează în spital, apropo.
0
19-02-2023, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu ai deschis topicul acum 2 luni. Inca nu s-au normalizat analizele? Le-ai refacut?
0
19-02-2023, ora 15:20
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
A crescut B12 la vreo 500 si ceva dar urmeaza sa discut cu medicul cum si daca mai continui cu suplimentarea. La sfarsitul lunii voi discuta cu medicul din Bucuresti, cu endocrinologul in 21 martie.
0
19-02-2023, ora 21:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dar ti-a zis tie hematologul sau endocrinologul sau psihiatrul ca daca reglezi B12 te vindeci de vreo boala psihica (psihoza, schizofrenie, depresie)?
1
19-02-2023, ora 23:47
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu, de zis nu mi-a zis nimeni ca ma vindec. Dar nici nu mi-a zis nimeni ca voi ieși de pe antidepresiv. Dar uite de când am luat B12 nu mai e nevoie de antidepresiv. Oricum dacă era sa ma iau strict după medicul de policlinica luam și acum.

Tu ți-ai făcut testele genetice? Ai făcut analiza de risc trombofilie?
1
20-02-2023, ora 14:22
360
Nu este medic/terapeut
360
ea are alta agenda, alta decat cea de a da informatii despre ea :) mai precis, sa discrediteze si sa te lumineze cu vastele ei informatii dobandite din relatiile (fara numar) pe care le are :/
0
20-02-2023, ora 14:47
360
Nu este medic/terapeut
360
p.s a nu se intelege ca am ceva cu tine clara, doar ca mi-ar place sa te vad ca iti mai adaptezi mentalitatea putin la ce ii nou. prea vezi totul in alb si negru
0
20-02-2023, ora 15:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa postezi dupa o luna, doua, trei de la lasarea B-urilor daca ti-a trecut complet starea de oboseala si depresia.
Eu nu mi-am facut analize genetice pentru ca medicul meu nu crede in ele (e unul dintre cei mai buni medici din Bucuresti si profesor universitar) si toti pe care ii stiu si si-au facut, le-au facut degeaba. Medicii lor nu le-au luat in consideratie.
0
20-02-2023, ora 15:48
360
Nu este medic/terapeut
360
tinand cont ca e corpul tau nu vad de ce trebuie sa iti zica dr tot ce trebuie sa faci. trebuie sa simti tu sa faci ceva.cu b-urile nu-i ca si cum ai lua un tratament care te-ar putea baga in alte probleme. despre b-uri scrisesem si eu, pe ceva topic de-al lui vernus. spuneam ca in USA sunt dr-i care dau b-uri pacientilor cu schizo, iar pacientii respectivi au unele simptome remise pe perioada cat iau b-urile. e clar ca e ceva aici ce e bine sa fie cercetat. mai ales ca nu ai ce pierde
Adaugă un comentariu / răspuns
54 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •