Senzatie de apasare in piept si bratul stang amortit usor

01-05-2009
adinus
Nu este medic/terapeut
adinus
Buna ziua!
Am 30 ani, sunt femeie, de 1 an de zile am plecat de la ultimul loc de munca(dupa care a venit criza) si lucrez de acasa momentan.
Ultimul an a fost foarte greu (si financiar si multe neintelegeri cu partenerul meu si cu familia lui, reprosuri etc.) si am inceput sa am din cand in cand senzatia asta de greutate din piept la certuri sau discutii.
Nu m-am ingrijorat ca stiu ca stresul sau dureri psihice pot sa provoace asa ceva dar pana la urma trec.
Problema e ca de vreo 3 saptamani am avut o cearta cu partenerul meu care m-a marcat foare mult si o saptamana dupa aceea am fost tot suparata si m-am inchis in mine si simteam ca nu mai pot sa trec peste asta.
Atunci a inceput senzatia aceea de apasare dar ca niciodata de atunci nu a mai trecut.
Intre timp noi am mai discutat si am clarificat acele probleme insa senzatia mi-a ramas ca niciodata.
Si acum parca se tot amplifica pe zi ce trece apasarea(devine insuportabla), si pare ca incep sa simt si o usoara amorteala in bratul stang.
Mai mult decat atat pe langa apasarea pe care o simt in piept mai simt o strangere si un fel de tremur inauntru pieptului si nu pot sa scap de senzatie.E o senzatie ciudata - nu stiu daca am prezentat-o eu foarte bine dar senzatia aia de strangere ma deranjeaza foarte mult.
Eu m-am gandit ca e doar psihic dar...nu sunt medic.
Credeti ca e nevoie neaparata de un consult?Eu nici nu am momentan asigurare medicala si ma gandesc ca nici la doctorul de familie nu pot sa merg neplatind asigurarea.De aceea as vrea o parare unde trebuie sa merg daca trebuie...
Eu sunt si fumatoare de ani de zile dar am facut si sport vreo 7 ani de zile - deci am un organism destul de rezistent - din cate stiu eu.
Va rog sa-mi spuneti o parere a dvs.

Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
02-05-2009, ora 21:05
sim1973
Nu este medic/terapeut
sim1973
Poti incerca sa iei Panangin 1cpr de trei ori pe zi timp de 15 zile, iar apoi Magne B6 1 cpr de trei ori pe zi tot 15 zile. Ideal ar fi sa te vada si un medic, dar pana atunci incearca acest tratament. Sanatate si o zi cu mai putin stres!
0
03-05-2009, ora 01:23
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Buna. Cateva sedinte de psihoterapie, cred ca sunt de fapt ceea ce ai tu nevoie.
0
03-05-2009, ora 14:12
adinus
Nu este medic/terapeut
adinus
Va multumesc pentru raspunsuri.
Va doresc numai bine si o sa va urmez sfaturile.
0
26-04-2012, ora 15:22
samael
Nu este medic/terapeut
samael
salut,
am si eu aceleasi simptome ca cele ale lui adinus, cam odata pe luna... e destul de neplacut, parca nici aer nu trag bine in piept. Dar ceea ce am observat este ca daca fac alergare sau joc fotbal in timpul acestor crize totul revine la normal, nu ma mai strange pieptul, nu mai repir greu...e totul OK parca as lua niste medicamente minune... Acelasi lucru se intampla si daca beau alcool :) Totul revine la normal. Ma gandesc ca daca ar fi de la inimia, la efort mare (la fotbal, pot alerga 90 de minute intr-una, fara a simti oboseala) as avea probleme... Dar, din contra, totul este OK...
Sa fie de la stres?
Help!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •