Serotonina, Dopamina si Noradrenalina - tratarea depresiei...

480 comentarii 1 2 ..... 141516 Înainte ›
0
19-10-2012, ora 23:43
kama007
Nu este medic/terapeut
kama007
Cu cea mai mare placere ! Sanatate si lumna sa fie !
0
20-10-2012, ora 20:59
john86
Nu este medic/terapeut
john86
Buna, D-le Kama007.Am citit mesajul pe care l-ati scris anterior si m-am gandit ca ar trebui sa va atrag atentia despre unele pericole foarte grave la care va expuneti.De un an si jumatate am avut si eu probleme cu depresia si cu starile de anxietate mai mult sau mai putin serioase dar care stiu ca au aparut din cauza modului meu gresit de viata.Sunt de acord cu dumneavoastra in privinta medicatiei.Imi confirmati oarecum pericolul pe care il reprezinta medicamente ca anxiar sau altele de aceelasi soi sintetic care mi-au fost si mie prescrise dar pe care nu le-am luat niciodata.In privinta sportului sunt de aceeasi parere, ca este benefic contra bolilor despre care vorbim, in special sporturile aerobe.Problema pe care vroiam sa o scot in evidenta este cu aceste exercitii yoga, bioenergia si celelalte care in mod viclean sunt frumos'ambalate' ca lumea occidentala sa le primeasca fara a considera ca ar avea vreun risc sa fie practicate.Daca este credinta in Dumnezeu(crestina ortodoxa) si mergeti pe calea duhovniceasca de vindecare(fara de care nu vad personal cu adevarat insanatosirea)evitati sa le luati pe toate ca un intreg.Nu as vrea sa intru mult in detalii dar in privinta yoga de exemplu oricum ar fi prezentata(ca sport etc.) nu poate fi rupta de hinduismul idolatru.Am avut de-a face cu unele lucruri pe care multi nu le-ar crede.Orice stari ar da aceste practici sunt absolut convins ca ele sunt distrugatoare in timp pentru orisicare om.Rog sa cercetati lucrurile cu atentie.Multa sanatate!
0
23-10-2012, ora 15:32
nelicad
Nu este medic/terapeut
nelicad
Doamne ajuta!
Nick, nu ai mai scris din aprilie 2012.
Sper ca esti bine.
Vreau sa-ti pun niste intrebari, se poate?
0
06-11-2012, ora 14:52
aliali32
Nu este medic/terapeut
aliali32
Buna Mr. Nick,
Vad ca toata lumea e destul de documentata aici. Eu nu prea sunt in acest domeniu (din fericicre as zice, pentru ca nu am avut probleme). Ma framanta ceva si stiu ca m-ai putea ajuta cu un sfat.
Tatal meu are 59 de ani si cred, adica sunt sigura ca sufera de depresie. Este foarte trist, stresat si din cauza serviciului, nu mai face fata situatiei, vrea sa se pensioneze inainte de vreme, zice ca e teminat, are un somn extrem de agitat (da din maini si picioare), nu mai reuseste sa vada si partea buna a vietii...Tin sa mentionez ca e o persoana inteligenta, foarte agreabila, dar o fire pesimista as zice dintotdeauna, cu o gandire mai profunda asa de filosof as zice.
Idea este ca te-as ruga sa imi spui parerea ta...Oare ce are? Ce ar putea lua? Ce l-ar ajuta sa spere din nou :(. Da-mi un sfat si o sa-l conving sa faca asa. :).
Iti multumesc.
0
12-01-2013, ora 21:44
isahar
Nu este medic/terapeut
isahar
Din experienta mea 5HTP este intr-adevar o medicatie foarte buna, si inclusa in anumite suplimente nutritive nootropice (pentru imbunatatirea performantei mentale) in Marea Britanie.
Totusi, desi a avut un efect foarte pozitiv de wellbeing, satisfactie de sine, reducere a anxietatii pentru mine, efectul secundar a fost o diminuare extrema a apetitului sexual. Motiv pentru care am renuntat sa o iau la un moment dat si mi-am preferat anxietatea.
Ai idei de ce a avut un astfel de efect Nick?
0
24-06-2013, ora 15:22
ana.rox
Nu este medic/terapeut
ana.rox
DR.NICK va urmaresc de foarte mult timp comentariile pe Romedic...legate de multe subiecte si va admir enorm pentru efortul aparte ce il faceti pentru oameni. Sunteti un om special.insa dintre toate ma bucur profund ca sunteti o persoana credincioasa...daca nu ma insel...pentru cei ce sufera de TAB..ati scris deosebit.si cat inseamna vindecarea in astfel de afectiuni cum este cea bipolara.va admir...mult.

Eu..deocamdata..sunt inca sanatoasa psihic..sper si in viitor...insa am ajuns sa sufar de depresie..desi optimismul ma caracterizeaza.sunt o fata sensibila, empatica si poate prea receptiva la problemele oamenilor...asa am ajuns din dorinta de a ajuta..o persoana..bipolara...sa cad rau...crezi in tot ceea ce spun!!!!..boala ii face cei mai convingatori oameni...sunt multe de zis dr. Nick.cunoasteti detaliile si repercusiunile bolii asupra celor..necunoscatori..

Insa doresc daca va sta in putinta sa imi raspundeti la o mica intrebare: exista analize ptr. nivelul de serotonina, dopamina, noradrenalina..si tratament ?.o ruda ia de cativa ani serotonina..ptr. ca i s-a gasit un nivel scazut si avea simptomatologia aferenta..si ajuta foarte mult. As dori o cale de abordare a depresiei normala.ptr. ca odata luate medicamentele...deja vei fi afectat pentru totdeauna. Multumesc mult
.
0
25-06-2013, ora 13:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ana.rox

Un bolnav de tab se ajuta numai convingandu-l sa isi ia medicatia corespunzatoare altfel va poate da viata peste cap.

Nu exista analize pentru serotonina, dopamina, noradrenalina. Medicamentele se prescriu numai in urma examinarii clinice de catre medicul psihiatru.

Poate ruda dv. ia antidepresive. Nu exista neurotransmitatori precum serotonina, dopamina, noradrenalina de vanzare pe piata.

Exista 2 cai de abordare a depresiei deoarece sunt 2 tipuri de depresie: cea unipolara si cea din tab (depresie bipolara).
Daca dv. sau persoana aveti depresie simpla puteti incerca pentru inceput cu 5 htp sau cu orice alt medicament de la plafar pentru depresie. Vedeti daca va ajuta.

Mi-e teama ca nu cumva sa locuiti cu un bolnav de tab care nu se trateaza si sa fi facut aceasta depresie din cauza bolnavului. In cazul acesta trebuie inlaturata cauza, nu luate medicamente. Respectiv instaurarea tratamentului medicamentos (la tab nu merge cu alternative) pentru cel bolnav.

Multa sanatate va doresc !
0
15-08-2013, ora 18:59
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
Pentru Mr. Nick...Sunt disperat de o situatie de origine psihica ( depresie, tulburari de anxietate, dar mai ales insomnii rebele. Chiar am intrat intr-un impas si nu mai stiu ce sa fac. Dorm cel mult 3 ore pe noapte, dupa care creierul meu intra in stare activa, si numai eu stiu ce inseamna asta~!!!
As dori sa dezbatem pe larg situatia mea, pentru ca, din aceasta perspectiva, toti doctorii cu care am luat legatura, s-au dovedit neputinciosi..Astept raspunsul tau, -. Sau poate incercam pe Skype.Las la latitudinea ta daca vei voi sa-mi acorzi 5 minute de discutii.
Cu deosebit respect, Radu Filip
0
13-09-2013, ora 01:55
boooom
Nu este medic/terapeut
boooom
pt majoritatea tulburarilor si/sau dezechilibrelor incercati THC..
0
13-09-2013, ora 14:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pe tine cu ce te-a ajutat ? Teoretic ar merge la depresiile cu inhibitie dar unde sunt atacuri de panica deja nu mai e bun iar la psihoze nici atat !

Exista pastile cu THC insa sunt greu de procurat ! De unde se poate face rost de frunze si muguri pt infuzie ? :)
0
17-03-2014, ora 17:10
Ms.Aurora
Nu este medic/terapeut
Ms.Aurora
Buna Nick!Incercand de ceva timp sa aflu motivele starii mele de rau, care mi-a schimbat complet viata, in speranta ca voi gasi o solutie, am dat peste acest site...Sper sa nu te stresez cu povestea mea complexa.Totul a inceput in urma cu aproximativ 3 ani.Traversam o perioada dificila din viata mea, care, recunosc, ma solicita emotional si avea si ceva efecte fizice, tulburari ale somnului si lipsa poftei de mancare uneori.Nu ma simteam grozav, dar nici foarte rau, astfel in cat sa simt ca starea de sanatate imi este afectata.Pana intr-o zi, cand ma aflam la un mare concurs(nu era primul si la toate faceam fata cu brio, prezentam doar ceva emotii normale)Intr-o dimineata, inainte de repetitii, eu si o alta concurenta, ne-am simtit putin rau.O usoara stare de greata si slabiciune, careia eu nu i-am dat foarte mare importanta.Insa cei de acolo au vrut sa se asigure ca nu vom pierde repetitiile, asa ca, ne-au dus la spital.Daca imi amintesc bine, mi s-a administrat glucoza, in combinatie cu metoclopramid si nurofen sau ibuprofen.cealalta fata, a primit perfuzie cu calciu.Perfuzile au fost administrate destul de repede, deoarece medicii au fost anuntati ca ne grabim si trebuie sa ne revenim repede pt a ajunge la timp si a face fata.In timpul in care stateam acolo si aveam flexura cu perfuzia, am inceput sa simt o puternica stare de agitatie si batai ale inimii accentuate.Am crezut ca este doar o reactie psihologica, ca poate ma deranjaza flexura, asa ca nu am spus nimic.Insa, la final, cand m-am ridicat de pe pat m-a luat ameteala.Am observat ca doctorii de acolo s-au alertat putin...apoi mi-au administrat ceva antialergic.Insa din acea zi viata mea s-a schimbat complet.Am ajuns la hotel si m-am pus in pat...simteam o stare pe care nu am inteles-o:inima imi batea foarte tare, , ma simteam foarte agitata si in acelasi timp foarte slabita.Colega de camera a chemat salvarea.Au spus ca am tahicardie si cam atat.Am incercat sa merg la masa, apoi am luat doua pastile de extraveral, fara a trece simptomele.Am simtit doar o ameteala cand m-am ridicat de la masa.Asa am tinut-o cateva saptamani.Imi era foarte rau, nu ma puteam concentra, nu imi puteam controla capacitatea de concentrare, de canalizare pe ce aveam de facut, abia mai puteam manca.insa daca mai aparea si vreun eveniment care ma solicita emotional imi era foarte rau, eram foarte sensibila.La fel si la efort fizic.Si de atunci, asa s-a desfasurat viata mea.Se mai ameliorau putin simptomele, iar imi era mai rau...Desi inainte eram o persoana energica, plina de viata, cu un tonus pozitiv, motivata, cu o gadire clara, lucida, am devenit alt om.Un om care nu imi placea.Nu puteam sa iau decizii importante in viata mea, mai ales in ceea ce privea relatiile cu cei apropiati mie, pt ca simteam ca nu pot gandi lucid si pt ca eram mult prea afectata, desi stiam ca nu trebuie sa fiu asa, nu vroiam asta.Nu am inteles care era cauza, cand am spus cuiva despre administrarea perfuziei de la spital si despre urmari, fie medic, fie orice persoana, nici maca nu au bagat in seama, asa ca, am pus totul pe baza stresului, a modului de viata, desi nu cred ca sunt singura care nu am un stil de viata perfect.Asa ca, am incercat sa ma mobilizez psihic cat am putut eu de mult si sa incerc sa devin putin mai imuna ca sa pot lua o atitudine in ceea ce privea sanatatea mea.Am scos din viata mea tot ce ma influenta negativ, am cautat sa imi ofer momente de placere, filme de comedie, sa decorez casa..etc.Am mers o perioada la sala, am incercat sa ma odihnesc mai mult, si sa am un program de mese mai regulat si usor, desi trebuia sa ma fortez sa mananc de cele mai mute ori, mi-am spus ca trebuie sa imi revin si ca daca nimeni nu ma poate ajuta, sa o fac eu.Am mers la biserica, am incercat sa devin un om mai bun, mai calm, sa ma pot tine departe de rautatile celorlalti.Apoi am renuntat la multe lucruri pe care le fac tinerii de varsta mea, doar ca sa ma simt mai bine, am zis ca o sa treaca si asta.In decurs de cateva luni, in care m-am luptat tot timpul, am inceput sa redevin eu, mi-am amintit cum sunt eu si m-am bucurat, mi-a revenit pofta de viata si luciditatea si am inceput din nou sa am realizari frumoase.Doar ca, in continuare, evitam sa ma agit si sa ma supar.Insa bucuria nu a tinut prea mult...Cand credeam ca mi-am revenit complet si ma bucuram de viata, acum o luna si ceva am inceput sa ma simt din nou rau.Si starile au fost mult mai complexe si accentuate.In prima zi am avut palpitatii foarte puternice si stare de agitatie...A trebuit sa plec la Bucuresti ca aveam ceva treaba acolo, asa ca m-am fortat si am mers.Am fost in regula cat de cat.PEste doua zile m-am intors si am mers sa mananc, am crezut ca poate eram slabita si de asta ma simtisem asa.Dupa o masa ma grea, a doua zi am inceput sa ma simt si mai rau, Tahicardie, puls crescut, pe care il simteam in tample, tremuraturi, stari de cald alternate cu frig(prodmina frigul), ma simteam foarte agitata si in acelasi timp foarte slabita, imi transpirau palmele, nu puteam sta in picioare, am mers foarte, foarte des la toaleta, mi se usca gura si beam multa apa, aveam momente cand aveam o senzatie ciudata in corp, ca de curent electric, nu puteam sa mananc nimic, ma suparam foarte usor, eram foarte sensibila si ma afectau foarte mult lucruri minore.Cu greu am inceput sa mananc, foarte putin iar acum mananc mai mult fortat fiindca sunt prezente starile de greata si parca nu prea simt gustul sau il simt ciudat si imi este greu sa mestec.Si asa am inceput sa ma sperii, cand am vazut ca simptomele au revenit, de data aceasta si mai profunde si am inceput sa devin depresiva...Si de aceasta data u mai am aceeasi putere ca atunci sa imi revin, ma simt si mult prea slabita si ma omor singura cu niste simptome care, oricum, este foarte probabil sa revina...Ceea ce inseamna ca nu am tratat cauza reala, cred eu...Acum nu mai am toate simptomele, dar imi este in continuare greata, am avut zile in care am dormit fff mult, mai tot tp.Si acum as dormi mult, in special ziua, imi este f greu sa mananc si sa fac orice activitate.Chiar si sa ies din casa.Recunosc ca m-am speriat f tare cand am vazut ca ma simt din nou asa si cred ca am si cedat de aceasta data.Chiar si asa, incerc sa imi gasesc puterea, dar nu prea este in acest moment.M-am saturat sa trag de mine si nu vreau sa traiesc tot timpul asa, sper sa gasesc o solutie sa redevin persoana care sunt si sa raman asa!Daca poti spune ceva despre asta, ti-as fi recunoscatoare..Sau oricine altcineva.Multumesc si multa sanatate tuturor!
0
17-03-2014, ora 17:16
Ms.Aurora
Nu este medic/terapeut
Ms.Aurora
Am uitat sa spun ca si eu am urmat un tratament pe amigdalita, in urma cu cativa ani, pt aslo marit.Penicilina si penicilina cu gentamicina, 3 zile, injectabil, apoi timp de 3 lun am luat un antibiotic cu penicilina, primele 10 sau 20 de zile din luna, nu mai stiu exact.Dar nu a parut sa am vreo reactie alergica, in afara de ceva probleme cu stomacul
0
26-03-2014, ora 02:42
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Buna, e posibil sa fi facut anxietate si depresie de la prea mult stres, cine stie ce ai facut de nu erai relaxata si asta de mult timp, nu ai dormit cum trebuie, in timp s-a acumulat si ai picat.
Trebuie sa te duci la medicul psihiatru si sa ii spui simptomele sa-ti dea tratament pentru depresie sau anxietate, ori pentru ambele.

Varianta doi este ca in momentul cand faceai perfuzie cu glucoza, pancreasul a bagat prea multa insulina sa coboare glicemia si a coborat prea tare, asa ca ai avut exact acele simptome pe care le descrii adica batai inima si agitatie puternica, atunci s-a dereglat ceva pe undeva.
Ia mai ia-ti glicemia sa vedem cat este de ex dimineata pe nemancate, sau atunci cand iti e rau. Sa nu cumva as fi ramas cu tulburari de glicemie, sa nu fie prea mica dar nici prea mare. Sau odata cu glicemia mica, s-a dereglat si ceva psihic pe acolo dat fiind ca low glucose inseamna ca, creierul nu este bine alimentat cu energie, iar daca coboara prea tare, pot aparea dereglari ireversibile la o adica.
Sau du-te la medic sa-ti ia analiza daca nu ai glucometru.
Iti zic eu ca asa se manifesta hipoglicemia ca am avut si eu asa, mancasem ceva dulce dar cam mult si la 2-3 ore simt batai inima mai tare, agitat...transpiram rece...si era glicemia 59 deci prea mica, cand a urcat, mi-a trecut.
Ca prea coincide cu, cand erai in perfuzie cu glucoza !
Daca glicemia ta e buna constant in zile diferite si ti-e rau, inseamna ca nu ai tulb de glicemie.
Dupa ce mananci ceva dulce, nu simti ca se accelereaza bataile alea de inima, agitatia si transpiratia rece ?!
0
24-07-2014, ora 18:16
ascm07
Nu este medic/terapeut
ascm07
Pentru Ms.Aurora
Buna ziua, Ms.Aurora!
Am ajuns, intamplator sa citesc articolul tau din 17.03.2014 si am recunoscut cateva simptome pe care le-am avut si eu, si cu care m-am luptat ani de zile, (desi ma prezentasem la control la prof. dr. endocrinolog in 1993 si in 2005), pana am ajuns la criza finala, in 2008. Se pare ca m-am aflat la poarta spre lumea vesnica doar pentru ca sufeream de o boala rara, care imi afecta suprarenalele si pentru ca fusesem consultata cu superficialitate. Am avut norocul, insa, sa aflu de la un medic imagist, care detinea un aparat de biorezonanta, ca am probleme cu aceste glande vitale si ca trebuie sa le investighez. Nu am dat atentie, pe de o parte ignorand rolul acestor glande in organism, si pe de alta parte pentru ca fusesem deja de doua ori la un medic cu inalta specializare si simptomele erau aceleasi de ani de zile. Fusesem de mai multe ori internata la cardiologie pentru "tensiune esentiala" si tahicardie ventriculara, insa nici un medic nu cauta cauza. Aveam tensiune mai mare din pozitie "sezand" decat masurata in picioare. O prietena mi-a povestit ca mama ei avea simptome asemanatoare si prin anii '70 a fost operata de o tumora benigna: feocromocitom. Se poate transmite genetic si poate sa reapara in acelasi loc sau pe langa alte organe. La ultima criza, in U.P.U., mi s-a administrat si mie metroclopramid pentru o stare de greata insa injectia mi-a produs varsatura instant., in jet. La ecograf, dupa ce mi-au spus ca s-ar putea sa fie o dischinezie biliara, am rugat medicul sa se uite si pe suprarenale. Dra. rezidenta care asigura garda si-a intrebat colega:"Vezi si tu ce vad eu? Oare Profesorul(chirurg) o fi de garda?" Era. M-a vazut. Am intrebat: "E feocromocitom?" -"Da, dar de unde stiti?" Nu era. Era o glanda hiperplaziata. Feocromocitomul era pe cealalta.S-a vazut la CT-ul pe care sotul meu l-a cerut interpretat in regim de urgenta in preziua interventiei chirurgicale.Am avut noroc. Azi traiesc, dar, trebuie sa tin sub control feocromocitomul care se reface.
Daca inca nu ai depistat cauza raului care nu te lasa sa-ti traiesti viata in mod nrmal, mergi la endocrinolog, insista sa-ti faca investigatiile necesare, sau mergi la un laborator prntru doua analize de sange: calcitonina si cortizol plasmatic. Ultima analiza se ia fix la ora 8:00 a.m. Succes si multa sanatate.
0
16-11-2014, ora 23:00
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
Sufar de oboseala psihica sicateodata fizica am ameteli. Iau pharmazan de 30 mh de la doctora dar eu l-am redus la 15 dar tot obosita ma simt nu am energie si nici chef sa fac treaba as dormi si chiar dorm. Nu stiu ce sa mai fac sa infrang aceasta oboseala.
0
16-11-2014, ora 23:04
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
Am facut si psihoterapie dar fara mare efect. Am citit despre modafinil sau ritalin ce ziceti?
0
16-11-2014, ora 23:08
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
Am fost internat in spital am avut si doua tentative de suicid pt ca eram o leguma. avea frica si teama.
0
16-11-2014, ora 23:52
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
Am si o tiroida de ingrasare si un nodul pe lobul stang
0
17-11-2014, ora 21:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cum adica tiroida de ingrasare ? Mai bine zis ai hipotiroidism probabil, asa ca de aici poate oboseala, ai facut analizele cele doua ptr tiroida adica FT4 si TSH ? Daca nu le-ai facut, fa-le, iar daca ambele-s okey atunci ai depresie pe care va trebui sa o tratezi.
Daca analizele nu-s bune, corectezi deficitul de hormoni cu medicatie.
In caz de depresie Modafinil a mers foarte bine la un prieten de al meu care avea depresie din asta de statea mai mult prin pat, avea lentoare si o oboseala de nu se putea si cu mai nimic nu-i mergea, i-a mers si Ritalin destul de bine, poti incerca, insa nu inainte de a discuta cu un medic psihiatru, ca in final el decide, noi dam doar pareri aici.
Intai luase Ritalin si i-a mers o luna, dupa care l-a parasit prietena si a cazut tare, asa ca nu i-a mai mers Ritalin, apoi Modafinil l-a scos din asta, de la prima doza s-a si vazut diferenta majora.
Farmatazul ala mai rau te sedeaza si iti mai da si pofta tare de mancare probabil, daca n-a mers, e clar ca nu e bun.
Nu are sens sa te sinucizi aiurea atat timp cat inca ai destule solutii de incercat.
0
21-01-2015, ora 13:40
MarianMarius95
Nu este medic/terapeut
MarianMarius95
Buna ziua, am de ceva timp stari de oboseala, pesimism, stres, nervi, nu am chef sa vorbesc cu nimeni, mi se intampla mai des primavara si mai iau vitamine cateodata. As vrea sa incerc 5-HTP vreo 3 luni, sa dau comanda de un flacon. Dar sunt curios daca are reactii adverse, nu prea imi place sa iau medicamente de orice fel dar fac o exceptie daca tot sunt naturale. Am 19 ani si nu am fost la psihiatru sau nu am luat medicamente pentru starile mele.
0
21-01-2015, ora 17:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ MarianMarius95

Mergeti pe Topicurile lui Mr. Nick si veti gasi acolo un topic despre 5 HTP cu toate efectele lui.
0
01-05-2015, ora 20:41
alexandru branzoi
Nu este medic/terapeut
alexandru branzoi
salut NICK...cate grame are o pastila 5htp plus si cate ar trebui sa iau pe zi pentru depresie?multumesc
0
01-05-2015, ora 20:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alexandru branzoi

Uitati-va pe topicurile lui daca nu va raspunde.
Are topic special pt 5htp.

Dati click pe nick-ul lui si apoi pe Subiectele lui.
0
05-06-2015, ora 15:02
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Buna ziua!De 6zile fac tratament pt anxietate ipohondrie si insomnie cu mirzaten 30mg si jumatate de7, 5mg imovane seara amandoua la recomandarea unui medic psihiatru.Vreau sa mentionez ca de la mirzaten cred ca am niste reactii urate, in sensul ca am ameteli si neliniste in corp mai ales cand ajung acasa de la servici dupa amiaza.Ma cuprinde o toropeala si cand vreau sa adorm dupa amiaza, la orice zgomot mic ma trece un fior prin tot corpul de parca m ar electriza.Am observat pe forum ca mai are cineva aceste simptome.Va intreb daca acest tratament influenteaza si tensiunea arteriala(a crescut de la 13-8 la 13, 7 ;14-9) si daca trebuie sa l continui?Dupa cat timp se vad efectele?Este bun pt aceste afectiuni?La servici ma iau cu treaba si nu prea simt reactiile, numai cand stau si cand simt somnolenta dupa amiaza.Va rog un sfat.
0
05-06-2015, ora 19:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa rugati medicul sa va schimbe tratamentul (Mirzatenul) din cauza efectelor secundare.
0
24-09-2015, ora 10:20
Dumi1
Nu este medic/terapeut
Dumi1
Buna dimineata..

Scriu aici pentru ca nu stiu unde sa mai apelez...si sa incep cu inceputul..

Acum 2 luni aproape am iesit la un party, toate bune si frumoase pana cand pur si simplu cand nu am mai stiut de mine..imi aduc aminte doar flash-uri din seara respectiva. Prietenii mei mi-au spus ca am baut cam excesiv de mult, si ca le spuneam ca imi e sete...m-au dus ei acasa am dormit cam 5 ore, toate bune si frumoase in ziua de dupa seara respectiva(am mancat doar niste hot-dogi cu toate ca imi era foame, dar eram pe la ikea si na..)chiar am ras destul de mult pe tema din seara respectiva din ce imi povesteau ei, cand deodata seara..simt niste furnicaturi la gat, inima si ca o sa lesin, nu ma mai puteam controla iar mainile se inclestase..pana sa vina salvarea imi mai revenisem.au ajuns si ei, le-am povestit tot ce am facut si m-au intrebat daca am consumat si altceva..le-am spus ca nu stiu...si ca intradevar am iesit cu o seara inainte si nu mai imi aduc aminte...cand deodata iar m-au luat starile respective. M-au dus la spital...aveam niste stari aiurea de rau... Mi-au facut ekg iar in perfuzie mi-au facut o injectie ca sa ma calmeze au spus si ca nu am nimic la inima...am plecat pe picioarele mele mai linistit..dar calvarul a inceput imediat in ziua urmatoare, m-am trezit pur si simplu aiurit, ametit, confuz..habar nu aveam ce am..imi era frica sa ies din casa, iar cand am iesit le spuneam intr-una ca o sa mi se faca rau oftam intr-una...plus o stare de neliniste asa si nu realizam ce e in jur... iar cand adormeam seara ma lua ca o ameteala daca vroiam sa ma trezesc in timpul noptii! Toate astea au durat 4 5 zile. Dupa toate astea o luna si un pic am avut o serie de simptome..dureri infernale de cap, ceafa, ameteli...cosmaruri..ma trezeam mereu dim si nu mai puteam dormi..crampe burta..nici nu am mancat vreo 6 zile..iar acum de curand pur si simplu imi venea sa plang din orice... Am fost mi-am facut toate analizele de curand si mi-au iesit doar 35, 6 netrofilele si leucocitele 52.la neurologie mi-a zis ca totul ar fi din cauza anxietatii deoarece ma stresam si foarte mult in ultima perioada...si mi-a dat anxiar parca..dar inca nu l-am luat ca imi e teama sa nu ma faca si mai rau. Acum in prezent nu mai simptome fiziologice foarte mari, (maini transpirate, picioare reci, ma ustura ochii si ii simt asa grei iar cateodata simt un rau ca o stare de cadere de calciu) in timpul zilei pot spune ca ma simt nelinistit, nu stiu de ce..iar spre seara ma mai linistesc.de dormit adorm cel tarziu 12 -1 si ma trezesc 8-10 fata de acum 2 3sapt cand ma terezeam mai speriat si fara stare...! Pot spune ca sunt mai ok acum, dar nu cum eram inainte..cu pofta de viata..ma simt apatic asa..nu am chef de nimic, nu ma pot concentra si plus ca vreau sa fac sport din nou.. Acum va cer si eu ajutorul cu un sfat, iar daca aveti intrebari va rog puneti-le. Eu ma tot gandesc..sa fi fost de la calmantul din spital? Sau sa fi fost si vreo substanta in seara respectiva deoarece nu s-a mai intamplat sa uit ce fac sau poate de la amandoua.. Sper sa intelegeti ce am scris.

Va multumesc
0
24-09-2015, ora 23:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De la excesul de bautura. Ati facut anxietate si o usoara depresie. Incercati sa vedeti intai daca trec cu niste sedinte la psiholog. Daca nu, la psihiatru sa va dea un antidepresiv.
0
25-09-2015, ora 13:06
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Salut.Cata pauza trebuie facuta intre antidepresive?Daca am luat Zulin 3 saptamani cat trebuie sa astept pana sa i-au Seroxat?De la acest Zulin am ameteli puternice si nu-l mai pot lua.Stiu ca nu e buna automedicatia dar la medic sunt abia pe 20 octombrie programat si fara AD nu pot sta.Multumesc
0
25-09-2015, ora 13:29
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
1-2 zile sunt suficiente dar merge si fara pauza daca nu sunteti foarte anxios ! Sau puteti trece direct pe doza mica ( 1/4 comprimat Seroxat) si crescuta tot cu 1/4 pana la doza optima sau recomandata, ca solutie de compromis sigura (pt psihic :) !
0
25-09-2015, ora 13:34
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Multumesc mult stevens.O sa i-au de luni Seroxat.
Adaugă un comentariu / răspuns
480 comentarii 1 2 ..... 141516 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul