Sinuzita dupa operatia de sept nazal

06-03-2014
ileanacosanzeana
Nu este medic/terapeut
ileanacosanzeana
Buna ziua!

Pe data de 6 ianuarie am facut operatie de deviatie sept nazal.O deviatie mare pe partea stanga.Am ajuns la bisturiu pentru ca tot timpul raceam, faceam pneumonie de 2-3 ori pe an.Nu puteam sa respir pe nara stanga si tot timpul eram depresiva.Am luat antibiotice si spreiuri pentru nas de nu le mai stiu randul.De cativa ani sinuzita si stafilococul auriu imi dadeau batai de cap si ajunsesem sa nu mai rezist din cauza infectiei si durerilor.

Dupa operatie totul a mers bine.Dar dupa 2 luni, baietelul meu de 3 ani m-a lovit cu pumnul si din ziua aceea nasul s-a umflat, s-a inflamat, timp de 2 zile am simtit furnicaturi, o senzatie de mancarime in interior, tensiune crescuta in zona lovita.Nu am sangerat si am simtit o presiune cand s-a produs lovitura.

Nu am mers la medic deoarece am considerat ca lovitura nu a fost puternica.Dar sunt ingrijorata in privinta sinuzitei.Au trecut 3 zile de la lovitura si parca ceva nu este in regula.Simt aceleasi simptome ale sinuzitei, urechea stanga s-a infundat dupa lovitura si aud un tiuit.Am secretii galben-aurii si respir mai greoi.
Ce s-a intamplat ?Ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care a reaparut sinuzita?
Are vreo legatura lovitura? Ce sa fac sa scap de acest stafilococ?Dupa aceasta loviura ar putea exista posibilitatea de o noua deviatie de sept?
Multumesc!
5 comentarii
0
06-03-2014, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lovitura.. NU poate provoca o acutizare a sinuzitei
dar putea face o hemoragie intre mucoasa septului nazal..si sa se formeze un hematom acolo
maine e vineeri si daca nu mergeti maine urgent la ORL.. o sa fie mai greu sa treeceti de weekend
0
07-03-2014, ora 10:38
ileanacosanzeana
Nu este medic/terapeut
ileanacosanzeana
Abia am reusit sa ma programez miercuri.Stiu ca este tarziu, dar atunci este medicul meu la cabinet.Ce am observat zilele acestea:respir normal, dar cand suflu nasul nu pot sa scot secretiile, in schimb pot sa expectorez pe gura.Si chestia asta ma ingrijoreaza pentru ca in trecut faceam la fel si ajungeam sa fac pneumoni.
Miercuri cand merg la medic, sa inteleg ca este vorba de o alta inteventie?sau...imi va aspira secretiile si hematomul ?

Va multumesc pentru raspuns si pentru timpul dumneavoastra!
0
07-03-2014, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile care se formeaza in spatele nasului si sunt trase in gat... pot sa se formeze pe mucoasa iritata de la fructe citrice.sucuri sau reflux gastric...si nu au legatura cu sinuzita si traumatismul... e alceva..
0
12-03-2014, ora 23:17
ileanacosanzeana
Nu este medic/terapeut
ileanacosanzeana
Buna seara!

Am fost la control si medicul mi-a spus ca am o usoara deviatie si ca pot sa ma reoperez dupa 3 luni.Mai nou simt in spatele nnasului o umflatura de parca m-as fi inflamat si imi zvacneste tot timpul.Medicul meu nu a putut sa vada ce i mai sus in spatele nasului.Mi-a spus ca piramida nazala este ok, dar cartilajul este deviat pe partea stanga.La control, medicul meu nu a aspirat mucozitatile nazale si simt ca am ceva in interior.

Nu mai pot sufla nasul nici pe nara stanga, nici pe dreapta.Parca am doua dopuri in spatele nasului.Urechea imi tiuie groaznic si nu pot sa desfund canalul urechii atunci cand suflu nasul.Dupa operatie puteam sa fac toate acestea, dar de la lovitura nu ma simt bine.
Imi puteti spune daca exista ceva complicatii ale operatiei?
In caz de infectie, ce ma sfatuiti sa fac?
Dupa cat timp pot sa reoperez noua deviatie?
E normal ca dupa 2 luni sa se desprinda cartilajul de pe os la o usoara lovitura?

Saptamana viitoare voi pleca din tara si as dori si parerea dumneavoastra.
Ma sfatuiti sa apelez la un medic din strainatate in cazul in care apar complicatii?
Astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc anticipat!

Cu respect,
Alina
0
13-03-2014, ora 04:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pana la plecare trebuei facuta o endoscopie nazala..sa se vada bine Rinofaringele
altfel NU stiti ce tratati si ce urmari pot fi
din simptome..NU pot sa.mi dau seama ce este acolo
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •