2 tomografii obligatorii si un RMN, la cat timp sunt permise?

02-02-2011
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Buna ziua ! Am fost trimisa sa fac o tomografie, fiind suspecta de sinuzita cumulata cu nevralgie de trigemen, simptomele nefiind tocmai clare in urma consultului preliminar. Medicul mi-a recomandat tomografia, dat fiind ca starea mea nu s-a imbunatati cu nimic in urma tratamentului cu antibiotice [10 zile], iar durerile sunt atat de mari, incat am lesinat de 2 ori din lipsa somnului [inebunesc efectiv de durere de cate ori ma intind, si de multe ori crizele ma lovesc din senin si in timpul zilei, mai ales la expunerea la frig]. Problema mea este ca am facut deja o tomografie acum 15 zile, fiind suspecta de tumoare, la gat sau cap cred, pentru ca mi-a intepenit gatul acum 6 luni si nu mai pot intoarce gatul nici la stanga nici la dreapta. Nu am intrebat medicul ortoped care mi-a dat trimiterea, in ce loc e suspecta tumoarea, pentru ca m-am speriat cand am auzit. Am facut tomografia care a iesit buna, dar mi s-a recomandat si un RMN pe care nu am apucat inca sa-l fac. Medicul O.R.L-ist mi-a prescris trimiterea pentru o tomografie sinusala avand in vedere severitatea simptomelor. Mentionez ca durerea se intinde de la cerebel si prinde mandibula, urechile, tampla, si se termina la un lat de palma deasupra urechii, in partea stanga a capului. Am nas infundat, dar fara secretii nazale, fara temperatura, fara tuse. Simt cum se plimba lichid atat in jurul nasului cat si intre ochi.INTREBAREA MEA este daca pot face si tomografia sinusala acum, dat fiind cantitatea mare de radiatii pe care o presupune la 15 zile distanta una de alta si daca este posibil ca cele 2 probleme [gatul intepenit si sinuzita] sa aiba legatura intre ele.
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
02-02-2011, ora 09:38
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Am gresit cand am mentionat ca nu am temperatura. Am 37, 3-37, 5.
0
02-02-2011, ora 16:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a confirma sau infirma o sinuzita este suficienta si o radiografie SAF.
celelalte dureri cu siguranta sunt legate de probema care o aveti la coloana
UN medic Radiolog.. poate sa va calculeze ce radiatie ati cuimulat pana acum si cat mai este permisa
0
02-02-2011, ora 22:11
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
0
06-07-2011, ora 19:21
lidiuta86
Nu este medic/terapeut
lidiuta86
buna ziua!am si eu o rugaminte la domnul doctor..mama mea are dureri groaznice zilnice de tample daca nu dureri sunt niste apasari..tin sa precizez ca ea are si spazmofilie..poate fi asta cauza sau altceva?ce se poate face ?va multumesc anticipat
0
06-07-2011, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verificati tensiunea arteriala.
problemele dentare
probleme la coloana cervicala
0
07-07-2011, ora 19:25
lidiuta86
Nu este medic/terapeut
lidiuta86
are probleme doar cu dantura in rest nimic..multumesc frumos pt rapuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  • Sinuzita
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  •