Nas infundat. Micsorare cornete cu radiofrecventa?

23-02-2009
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Buna seara domnule doctor.Am 22 de ani, sufar de rinita alergica si de un an de zile am tot timpul nasul infundat.Anul trecut in august am fost operata de deviatie de sept si sinuzita.In urma operatiilor m-am simtit mai bine dar cand s-a racit vremea iar mi s-a infundat nasul.Timp de patru ani am folosit picaturi Olynth dar acum nu-si mai fac efectul si folosesc gel Vibrocil.Mentionez ca am si streptococ beta hemolitic si urmeaza sa-mi scot amigdalele in vara.
Rugamintea mea la dvs. e sa-mi dati cateva informatii despre procedura micsorarii cornetelor cu radiofrecventa.Ce sanse am sa-mi revin ?
Va multumesc.
88 comentarii 12 3 Înainte ›
0
24-02-2009, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dupa parerea mea este cea mai avantajoasa metoda la momentul actual.
Se face cu anestezie locala in ambulator.. Nu necesita internare si mult timp pierdut.
Electrozii 2 la numar.. gen furculita cu 2 dinti foarte subtiri.. se introduc in cornet.. si actiunea microundelor face ca apa sa fiarda in celule si se evapora. Cornetele se micsoreaza vizibil atunci pe loc. NU se traumatizeaza mucoasa cornetelor si cilii de pe mucoasa.
IN 5-7 zile.. inflamatia cedeaza definitiv si aveti o respiratie buna.
In rinitele alergice.. trebue facut si tratament general, antialergic...
0
24-02-2009, ora 17:48
jean2
Nu este medic/terapeut
jean2
Buna seara dl doctor.am 40 de ani.IN urma cu o luna si doua saptamani am fost operat de deviatie de sept -rinita cronica.Nici pana in prezent nu pot respira, am narile infundate, cind una cind cealalta, la frig se desfunda, cind stau culcat pe o parte se desfunda cealalta si invers.AM inteles ca mi-au fost desfundate si sinusurile am avut si o sinuzita.Cind suflu nasul imi mai iese cateodata si puroi.Am fost la control mai tot timpul, imi introduce acele mese in nas, cu care stau 10 min., dupa care respir normal aproximativ 2 ore, apoi se infunda din nou.Imi bag in nas picaturi care nu au nici un efect..NAZOMER, PINOSOL.AM rugamintea sa -mi spuneti daca ar fi cazul de procedura micsorarii cornetelor nazale.Sau ce ma sfatuiti sa fac.Astept raspuns.VA MULTUMESC.
0
24-02-2009, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu sa ma pronunti despre un nas care a fost deja operat... daca sunteti din zona si puteti veni sa.l vad.. ar fi bine!
Pot sa va sugerez... sa faceti infalatii cu INHALANT.. 5 pic.. adaugat in ciai de musetel.. dupa 5 min de inhalatii.. spalati nasul cu acea solutie.
Cautati...o farmacie unde se prepara Colargol.. 3-4 pic la 8 ore.. 10 zile. daca nici acest tratament nu da rezultate.. trebue facuta o interventie pe cornete!
0
24-02-2009, ora 19:07
jean2
Nu este medic/terapeut
jean2
mai am o intrebare.; cornetele se scot printr-o interventie chirurgicala obisnuita, sau se micsoreaza cu radiofrecventa?
cineva mi-a spus, de genul, cornetele se scot si printr-o interventie chirurgicala obisnuita. Se poate asa ceva? MULTUMESC FRUMOS
0
24-02-2009, ora 20:11
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Buna seara domnule doctor.Multumesc pentru informatiile privind micsorarea cornetelor cu radiofrecventa.
Pentru rinita alergica iau Aerius dimineata.In urma cu o luna jumatate am inceput un tratament cu Luivac si acum fac pauza de 28 de zile.In vara urmeaza sa incep desensibilizarea cu Purethal(am alergie la praf, puf, polen, par de pisica).Dimineata si seara fac spalaturi nazale cu solutie perfuzabila si pun vitamina A.Sincer, nu ma prea ajuta...Tot Vibrocil-ul imi desfunda nasul.Imi pun speranta in operatia de micsorare cornete cu radiofrecventa si in desensibilizarea cu Purtehal.Ma gandesc cu groaza ca nu mai e mult pana infloresc copacii si in perioada respectiva nu imi revin cu nimic.Stranut in continuu, imi curge nasul, mi se usuca si ma ustura gatul, ma doare capul, fac febra, am ochii rosii si inlacrimati, ma irit pe fata(mai ales in jurul nasului si a sprancenelor).M-ar ajuta cu ceva daca mi-as micsora cornetele in primavara?Ar diminua cumva simptomele rinitei alergice?
De asemenea, am inteles ca in timp, rinita alergica degenereaza in astm alergic.Este suficient tratamentul cu Purethal si cu imunostimulatoare pentru a evita o asemenea boala?
O ultima intrebare : streptococul beta hemolitic contribuie la agravarea rinitei?
Va multumesc.
0
24-02-2009, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Jean!
Da se poate face rezectia cornetelor cu foarfeca speciala. Defapt pana la aparitia laserului si radiofrecventei.. asa se micsorau cornetele.. cu internare si operatie clasica cu foarfeca!
Dvs. alegeti !
0
24-02-2009, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ioana _ ROxana!
...Da.. micsorarea cornetelor primavara.. o sa te ajute sa respiri mult mai bine in timpul acutizarii rinitei alergice.
.Cu siguranta daca o sa faci desinsibilizarea cu Purethal si tratamentul complet la alergolog.. sansele sa faci astm sunt mult mai mici.
... Da streptococul prezent pe mucoasa nazala.. agraveaza rinita prin faptul ca secretiile apoase a rinitei alergice foarte usor pot sa se infecteze si sa devina purulente!
Am si eu o intrebare.
am observat ca majoritatea pacientilor cu alergie.. si imunitate scazuta au probleme cu intestinul.. mai concret o disbacterioza...
Povesteste.mi despre regimul tau alimentar.. despre ce produse iti provoaca diaree sau scaun mai moale sau daca ai tendinta spre constipatie!
0
24-02-2009, ora 22:36
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Domnule doctor,
In urma cu doua saptamani mancam orice : de la mancare gatita pana la fast food-uri si multe dulciuri.Nu m-am abtinut niciodata de la nimic.Aveam scaun moale/diaree numai daca mancam verdeturi.Nu am avut niciodata tendinta spre constipatie.
Acum am inlocuit dulciurile cu fructe si miere de albine, mananc multe legume, am renuntat la prajeli si la produsele din comert care contin substante ce ar putea dauna sanatatii mele.Si da, de cand am inceput regimul acesta am scaun moale.
Secretiile nazale au devenit deja purulente si mi-am pierdut mirosul.
0
25-02-2009, ora 06:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti recomand sa faci inhalatii cu Ciai de musetel ( pus in pahar) adaugi 5 pic de INHALANT. acoperi paharul cu o palnie de plastic sau fartie.. si respiri direct pe nas< una cate una!
peste 5 min cand se mai raceste ciaiul.. ei cu o seringa si faci spalaturi nazale( introduci in nas si sufli !
Sinupret 2 la 8 ore( este un preparat naturist)
Probiotic 1 la 12 ore ( regleza flora intestinala!)
0
25-02-2009, ora 11:53
jean2
Nu este medic/terapeut
jean2
dl doctor, dupa rezectia cornetelor cu foarfeca speciala, se mai introduc acele mese in nas? dar dupa micsorarea cornetelor cu radiofrecventa? Dupa parerea dvs.ce procedura credeti ca este mai sigura, ca sa nu mai fie nevoie de alta interventie.Dupa care dintre cele doua, credeti ca ma recuperez si pot respira mai repede? Imi pare foarte rau ca nu pot ajunge la dv. Sunt din Bucuresti, dar daca nu am sa rezolv cu respiratia cumva, am sa vin sa va caut. Va multumesc foarte mult.
0
25-02-2009, ora 12:07
jean2
Nu este medic/terapeut
jean2
mai revin cu o intrebare: medicul observa daca cornetele sunt marite cu ochiul liber sau trebuie facuta radiografie?
0
25-02-2009, ora 12:19
marianu
Nu este medic/terapeut
marianu
buna ziua domnu doctor, ma numesc marian si sunt din bv, daca puteti sa ma ajutati va rog cu o rezolvarea unei probleme legata de limba mea care ma supara in sensul ca se inroseste si ma ustura cam la orice mininc.mentionez ca am fost diagnosticat cu esofagita de reflux.cind am criza aceea de arsura mi se irita si esofagul si limba si in jurul buzelor.iau tratament ptr esofagita, dar banuiesc ca uneori de la stres si oboseala, imi scade si imunitatea creste acidul si se irita limba.daca sunteti binevoitor, astept un raspuns de la dvs.va multumesc.
0
25-02-2009, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Jean!
DA.. medicul observa cu ochiul liber hipertrofia cornetelor.
Dupa interventia clasica.. se pun mesele in nas si sa sta cu ele 24 de ore.
dupa radiofrecventa.. nu !

Pt. MARIANU !!!!
DA. problema gastrica cu siguranta se reflecta asupra faringelui, limbii si buzelor.
TRebue sa adopti un regim alimentar foarte strict 2-3- saptamani.
fara acid, acru, condimente.. nimic ce simti ca irita si poate provoca aciditate.
REDIGEST 3 pe zi
Ulei de catina local, badijonat buze, limba si inghitit cate putin4-5 pic la 6 ore.
poti sa pui si in nas cate 4-5- pic mai des.. ca sa ajunga in garinge.
1
25-02-2009, ora 17:45
jean2
Nu este medic/terapeut
jean2
dl doctor, va rog daca imi puteti spune ce tarif practicati dvs.ptr.micsorarea cornetelor nazale cu radiofrecventa(ELLMAN) in cazul in care ma decid, sa va caut.
0
25-02-2009, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
nu fac nici un secret din tarifele practicate.
micsorarea cornetelor nazale cu radiofrecventa Ellman ( cu anestezie locala ) este de 300 ron.
0
25-02-2009, ora 20:47
jean2
Nu este medic/terapeut
jean2
va multumesc f. mult pt.raspuns, am sa va caut sigur, dar trebuie sa mai am putina rabdare pt ca saptamana cealalta mai trebuie sa merg la un control, la medicul care ma operat de deviatie de sept, v-am spus deja ca sunt din bucuresti. Va mai rog sa-mi dati adresa unde va pot gasi, si daca cumva trebuie facuta programare la ce nr.de telefon
0
25-02-2009, ora 22:47
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Buna seara domnule doctor.
Mai am o problema care ma chinuie de ceva timp, asupra careia am uitat sa va cer sfatul : ragusesc foarte repede.De exemplu daca vorbesc mai mult de jumatate de ora in continuu si pe un ton ceva mai ridicat, in urmatoarele ore deja nu mai pot vorbi bine.
Raguseala e insotita durere in gat (mai ales in zona amigdalelor) si ma simt parca as avea un corp strain in zona traheei, parca ar fi inflamata.
Imi revin cu ceai de musetel si cu bucosept sau trachisept.De asemenea, am observat ca nu mai am putere sa vorbesc tare si uneori mi se schimba vocea.
E de la streptococul din amigdale ?Imi voi reveni in urma operatiei?
Mentionez ca nu sunt fumatoare.
Va multumesc.
0
26-02-2009, ora 06:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Jean!
Cabinetul se afla in Pascani. zona deal. Policlinica Veche, la parter.
programarea obligatorie -.
0
26-02-2009, ora 06:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pt. Ioana-Roxana !
PO6t exista 2 cauze care afecteaza mucoasa faringo- laringiana.
1. modificarile datorate fondului alergic
2. modificari datorate refluxului -gastro esofagian.
In ambele cazuri se inpune un regim alimentar fara acru, rece si acidulat!
gargara, tab.de supt. Vit.A sau ulei de catina pus in nas cate 4-5 pic.. la 4 ore.. ca sa ajunga in gat si sa umezeasca mucoasa faringiana!
0
26-02-2009, ora 10:02
stammi
Nu este medic/terapeut
stammi
Buna seara, domnule doctor. Sunt Eugen din Galati si am mari probleme cu nasul. Pe fondul unui astm bronsic alergic am facut si rinita cronica alergica, sau invers, nu mai stiu pentru ca e din copilarie. Dupa ce am trecut printr-o gramada de remedii cu medicamente sau naturiste, acupunctura, homeopatie, toate cu rezultate neconvingatoare, acum vreo 12-13 ani am facut operatie de deviatie de sept. Dupa operatie nu am mai folosit picaturile de nas de care sunt dependent (mai inainte Bixtonim iar acum Olynth, cam 4 sticlute pe luna) dar dupa putin timp, incet-incet am revenit la picaturi. Atunci cand racesc nici acestea nu mai au efect. Ce e de facut? Aceasta operatie ar avea efect vizibil si de durata si in cazul meu?
0
26-02-2009, ora 12:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vizibil.. DA.. Cu siguranta se reduc cornetele foarte bine.
Cat de mare va fi durata vindecarii complete.. depinde si de Dvs. cat de bine o sa reusiti sa tineti alergia la control.
Ati facut investigatii la alergolog?
0
26-02-2009, ora 12:41
stammi
Nu este medic/terapeut
stammi
Sigur ca da, ma tratez pentru astm la alergolog, dar rinita nu s-a putut tine sub control. O mica ameliorare s-a vazut cand am folosit Nasonex, dar din diverse motive nu am putut continua tratamentul.
0
27-02-2009, ora 17:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
practic nu aveti alta solutie.
trebue sa faceti interventia la nas!
0
28-02-2009, ora 13:38
stammi
Nu este medic/terapeut
stammi
Atunci trebuie sa fac interventia, dar m-ar interesa cateva amanunte, daca se poate face in ziua sosirii acolo si daca pot conduce masina inapoi in aceeasi zi, daca trebuie anumite analize facute in prealabil, daca se poate face si un control cu aceasta ocazie si un tratament de urmat, etc. Va multumesc.
0
28-02-2009, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. se poate face o programare.. si reusim sa rezolvam totul in aceiasi zi.
O sa puteti conduce si masina !
Vorbim. -
0
28-02-2009, ora 13:45
stammi
Nu este medic/terapeut
stammi
Ok, in functie de serviciu o sa fac o programare la d-voastra. Inca o data, multumesc.
0
02-03-2009, ora 19:31
sandudragos
Nu este medic/terapeut
sandudragos
Domnule doctor, Dragos este numele meu. Joi pe data de 26.02.2008 am fost la un doctor ORL-ist deoarece ma sacaia o raceala. Mi s-a spus ca am o viroza si am primit ca tratament augmentin, teraflu, eurespal, bromhexin clorhidrat, ginsavit si olynth. I-am spus doctorului ca mi-a disparut mirosul si gustul- dar m-a asigurat ca e ceva normal si ca in 2-3 zile isi va reveni. Din pacate nici acum nu am miros si gust, nasul imi e infundat si foarte uscat (la fel si gatul). As dori sa aflu parerea dumneavoastra.daca ar trebui sa-mi fac griji. Si ce alceva as putea sa fac ca sa-mi ravina aceste simturi.
MULTUMESC!!!
0
02-03-2009, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. trebue sa.ti faci griji.
O viroza.. poate afecta nervul olfactiv... Irecuperabil!
Mergi la un medic Neurolog la consult.
Trebue sa adauge la tratament un vazodilatator( sermion) vitamine grupa B. si cerebrolizina!)
Pentru gat uscat... trebue sa facii inhalatii cu ceai de musetel si sa picuri VitA uleioasa!
imi scrii peste 4-5 zile de tratament cum te simti!
1
03-03-2009, ora 11:31
sandudragos
Nu este medic/terapeut
sandudragos
Ieri pe data de 2.2.2009, cand v-am scris, am uitat sa va spun ca o farmacita mi-a dat vitamina a picaturi si Celerg cate o tab/zi.timp de 10 zile. Acum in clipa de fata mi-a mai revenit putin mirosul. Sa continui tratamentul, adica sa mai astept vreo 2-3 zile sau sa merg doctor?
0
03-03-2009, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca un neurolog trebue sate vada.. deoarece este implicat si gustul.. si acest lucru se intam, pla numai la nivel cerebral!
Adaugă un comentariu / răspuns
88 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi recomandări pentru tratamentul rinitei alergice
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  •