Slabire pe perioada adolescentei

03-03-2015
Rebecc1416
Nu este medic/terapeut
Rebecc1416
Buna ziua!
As vrea sa va intreb cate ceva legat de diete: eu am inceput un regim in vara lui 2013 facut de mine, am elimant mai intai carbohidratii, am slabit si dupa aceea am facut sport si ajunsesem sa fiu sub-sub-suubponderala si in decembrie 2014 nu am mai fost asa exigenta cu mancarea si am mai pus cateva kg.
Am 17 ani, 1, 72m si greutatea actuala 65kg si as vrea sa slabesc intr-o luna 10-15kg ca sa ajung la 55 de kg. Cum as putea?
As vrea sa incep dieta proteica deoarece imi plac mult ouale si branzeturile si m-as adapta usor unei astfel de diete dar pe parcursul regimului proteic este bine daca merg zilnic pe jos macar o ora?(as avea timp doar de sala doar in weekend deoarece in cursul saptamanii ma duc si intorc pe jos de la pregatiri)Cam cate kg as putea sa slabesc intr-o luna cu o dieta proteica? Astept un raspuns din partea dvs si un sfat..
2 comentarii
0
03-03-2015, ora 20:49
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna seara!
Regimul alimentar nu este indicat pentru ca te priveaza de anumiti nutrienti.
Carbohidrati sunt necesari pentru un nivel optim de energie, dar cei complecsi(cereale integrale).
Pentru a putea slabi ai nevoie de un stil de viata, nu de diete si regimuri mai ales daca sunt"dupa ureche".
Un stil de viata echilibrat si sanatos presupune:
-5 mese pe zi(3 principale si doua gustari).
-hidratare (se stabileste cantitatea de apa in functie de constructia ta corporala)
-detoxifiere(este necesara pentru sanatatea organelor interne)
-alcalinizarea organismului(grasimea din interiorul organismului este toxica si acida ceea ce genereaza diverse procese inflamatorii)
- miscare
Vis-a-vis de dieta proteica, iti recomand sa faci testul "amprenta metabolica", pentru a vedea exact ce tip de metabolism ai(proteic, carbohidrati, mixt).
Tipul metabolismului te ajuta sa afli care sunt alimentele care te ajuta sa slabesti si care te ingrasa.
Daca tipul metabolismului tau este "carbohidrati" si incepi o dieta proteica te vei ingrasa.
Vis-a-vis de kg, e foarte important sa stii exact cat din acele kg reprezinta masa grasa si cat reprezinta masa musculara.
Analiza compozitiei corparale iti ofera posibilitatea de a afla exact ce contine corpul tau si in ce cantitate.
Ai grija ceea ce introduci in corpul tau pentru ca ai doar 17 ani si daca faci tot felul de cure si diete in timp vei genera dezechilibre care pot duce la obezitate sau diverse afectiuni.

Sanatate maxima!
0
04-03-2015, ora 22:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rebecc1416

De ce vrei sa slabesti mai mult decat greutatea perfecta pentru varsta ta ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: