Sport de performanta... accidentari, tendon rupt, probleme la genunchi

15-12-2011
antrenor22
Nu este medic/terapeut
antrenor22
Sper sa nu va plictisec.Am 40 ani, sex masculin, 1.85 m, 89 kg.Ocupatia profesor de sport activez in cadrul unui club de fotbal la copii juniori. am jucat tenis de cimp vara. schiez iarna moderat. Facind fotbal de performanta am avut si accidentari. tendonul lui achile rupt la acelasi picior care am probleme la genunchi. pentru jobul meu este important sa mi revin cit de cit. acum dupa 3 sapt si controlul la dr ortoped eu zic ca e ok. Cu STIMA. RESPECT. MULTUMESC
10 comentarii
0
15-12-2011, ora 13:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact care este problema actuala, este tendonul calcanean (arhaic, "achilean')?? A fost operat, cand si cum a fost rupt etc etc???
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-12-2011, ora 20:54
antrenor22
Nu este medic/terapeut
antrenor22
eu sunt dl. cu entorsa la genunchi.suferita acum 3 sptamini. imi cer scuze, acum 3 saptamini am suferit o entorsa la genunchi. va multumesc,
0
27-02-2013, ora 16:56
lake
Nu este medic/terapeut
lake
buna ziua dl doctor, am 39 ani, 172 cm, 82 kg, platfus, anul trecut in vara am fost operat la gen stg pt ruptura de menisc, 2 sapt imobilizare gipsata, recuperare anevoioasa, ( am shiopatat cateva luni din cauza atrofiei musculare), de vreo 3 luni am o durere sacaitoare in glezna stg, sub maleola, uneori senzatie de arsura sau amortire, si am observat stand ingenuncheat ca mobilitatea gleznei nu e aceeasi ca si la dreptul. am luat ketoprofen 400mg mai multe zile la rand, masaje cu diferite unguente dar nici un rezultat promitator. rezultatele analizelor sanguine sant in limite normale. va multumesc pt disponibilitate!
0
27-02-2013, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerea descrisa poate avea zeci de cauze, de natura mecanica (suprasolicitare), vasculare, reumatologia, metabolica etc etc.
Scaderea mobilitatii poate fi imputabila unor traumatisme precedente (domestice sau sportive), dar mai ales celor 20 kg in plus, care distrug lent cartilajul articular, atat la nivelul gleznei cat si al genunchiului.
Un examen clinic corect ar fi util, iar pana atunci trebuie sa reflectati la cele 20 kg in plus si mai ales sa reduceti solicitarea gleznei (stat in picioare, mers pe jos, eforturi sportive etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-02-2013, ora 06:29
lake
Nu este medic/terapeut
lake
va multumesc pt raspuns, sa va de-a DUMNEZEU multa sanatate si putere de munca!
0
15-03-2013, ora 01:02
monica drumas
Nu este medic/terapeut
monica drumas
Buna seara ma numesc monica si am 22de ani...am o problema de vreo 5 luni.mi a aparut o umflatura sub umar...nu sub brat si nu imi m ai trece..imi amorteste si mana...am facut tot felu de radiografii...rmn..zice ca e o intindere musculara dar acum am vazut ca umflatura s a intins si pe spate...nu.mi a dat nimeni nici un tratament..nu stiu ce sa fac...umflatura nu ma doare dar este vizibila doar k imi amorteste mana di o durere in piept si lipsa de aer..toate au inceput de cand mi a aparut umflatura asta...as vrea sa stiu poate tine o intindere musculara atata timp?si ce pot sa fac sau ce tratament este bun ca sa iimi treaca...as vrea sa ma ajutati daca se poate...si analizele mi au iesit ff bune.va multumesc foarte mult...
.
0
15-03-2013, ora 15:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, nu am inteles localizarea anatomica: """"sub umar""" ïnseamna sute, poate mii de localizari diferite...
Trebuie diferentiata o afectiune a aparatului locomotor de una de tip vascular, limfatic, ganglionar, cardiac, pulmonar, neurochirurgical etc.
Prin urmare, este total imposibil de prescris un tratament in absenta diagnosticului...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-03-2013, ora 16:06
monica drumas
Nu este medic/terapeut
monica drumas
Pai este intre umar si san...la plamani nu am nimic si peste cateva zile am programare la inima...si daca intradevar este intindere musculara ce as putea sa fac sau ce tratament sa iau?cel putin eu nu cred k ar putea fi asa ceva pt k este de prea mult timp si kum v am spus mi a aparut si pe spate o umflatura...toti doctorii imi spun ca tot este in ordine...si eu locuiesc in germania si totusi au alta aparatura dar nu nu sunt la fel de buni doctorii ca ai nostri..m am gandit knd o sa vin in taraa sa merg la un medic bun..va multumesc mult si ma scuzati daca nu ma exprim bine
0
22-03-2013, ora 19:24
nic5277
Nu este medic/terapeut
nic5277
Buna seara,

Pt. domnul Dr. Uscatu,

In Dec 2012 am fost calcata pe degetul mare de la piciorul stang ( la dans). Nu a fost o durere insuportabila. Nici nu i-am dat atentie. Am dansat in continuare.
Problema e ca unghia nu a mai crescut de atunci. Au trecut 3 luni si ceva.Nu e vanata.Nu a copt. E doar usor umflata radacina unghiei, cuticula s-a retras iar la palpat e o zona mai tare - cam cat un bob de orez (dar nu rosie, a fost mai rosie in jurul unghiei in Dec/Jan - la inceput, dar nu a copt).
Nu am urmat nici un tratament. Am facut doar bai cu bicarbonat de sodiu si un aplicat un plasture/banda adeziva medical cu menthol (antiinflamator).

Precizez ca nu e vorba de unghie incarnata.

Ce analize ar trebui sa fac?

Multumesc pt. timpul acordat,
0
22-03-2013, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate nu aveti nimic de facut, fiind vorba despre traumatizarea tesutului care secreta unghia.
Trebuie doar sa asteptati cateva luni, timp in care matricea unghiala poate isi va reveni si unghia isi va relua cresterea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •