Stare inconfortabila la emotii si caldura + altele

19-08-2012
Christian87
Nu este medic/terapeut
Christian87
simptome:

ametit
durere in zona stomacului si ficatului(si in spate)
pete rosii pe piele zona ficat
transpiratii in zona axiala
stare de rau la emotii si caldura

Astea sunt simptomele, deci in general daca stau calm acasa cam rar ma ia starea de rau dar ma mai ia din cand in cand dar am observat ca la emotii si caldura am o senzatie inconfortabila si transpir in zona axiala f tare si parca simt disconfort in zona pieptului stanga sus(dar numai cat timp mie rau)
Este cand stau acasa si ma ia starea de rau alaturi de dureri usoare in zona stomacului sau a ficatului si am observat ca am niste pete rosii in zona ficatului. Nu mai puteam manca nimic uns sau gras ca parca imi era greata.
Am facut ecograf, raze la piept, analize de sange si mi-au iesit bine. Doctorul mia dat nolplaza(gastrorezistent) si motilium dar tot asa ma simt.
Ce analize ar mai trebui sa fac?
3 comentarii
0
20-08-2012, ora 11:13
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
pentru problema cu stomacul ar trebui sa va faceti din sange anticorpi anti Helicobacter pylori sau mai precis antigenul helicobacter pylori din scaun. Helicobacter este o bacterie care poate da dureri de stomac si la foarte multi pacienti pete rosii si urticarie si apoi faceti un consult gastroenterologic. Transpiratiile excesive starea de rau si intoleranta la cald pot fi semne ca tiroida este afectata, efectuati un TSH si FT4 pentru a vedea functia tiroidei.
Verificati daca printre analizele efectuate aveti hemoleucograma, Glicemia, VSH, examen de urina. Daca nu sunt ar trebuie facute.


Multa sanatate!
0
23-08-2012, ora 10:40
Christian87
Nu este medic/terapeut
Christian87
Buna ziua,
mi-am facut analiza pt antigenul helicobacter pylori din scaun si examenul de urina si sunt ok, Tsh si el are o valoare buna.
Ce analize imi mai recomandati sa fac?
Eu mam gandit sa fac un RMN la abdomen, asa oare s-ar vedea problema?

Multumesc
0
27-08-2012, ora 12:40
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

- consult gastroenterologic + ecografie abdominala. Va stiti cu probleme cu fierea sau reflux gastroesofagian (sa se intoarca alimentele si greata dupa alimentatie) sau hepatita?
- consult cardiologic: masurarea tensiunii arteriale + ECG (pt a exclude o hipotensiune si o problema cardiaca)

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.