tigara electronica te insanatoseste?

17-04-2013
mihai petre
Nu este medic/terapeut
mihai petre
Buna ziua, Ma numesc Mihai V. P. si vreau sa-mi cumpar o tigara electronica. In prezent fumez un pachet si jumatate de tigari de hartie si am auzit ca tigara electronica ajuta la insanatosirea celor care o fumeaza. am gasit ceva pe net in sensul asta.

www.antiplicti.ro/cum-sa-te-lasi-de-fumat-un-nou-studiu-are-rezultate-incredibile-privind-fumatul/

as vrea sa stiu daca cei care fumeaza tigara electronica se simt mai bine.

Multumesc!
23 comentarii
0
17-04-2013, ora 15:16
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Va sfatuiesc va adresati unui centru de consiliere pentru renuntarea la fumat. In functie de localitatea de domiciliu, va puteti adresa celui mai apropiat centru. Multa sanatate!
0
17-04-2013, ora 22:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Am folosit tigara electronica si smoz si de toate. Nu au nici un efect, tot la tigara ajungi. Si din ultimele studii, tigarile astea inlocuitoare sunt la fel de rele pentru plamani. Eu le-am incercat zicandu-mi ca elimin sevrajul dat de nicotina cu ajutorul ticului dat de gest. E gresit. Poate numai daca fumezi foarte putin sa ajute.
Nu am reusit sa ma las decat brusc, dupa 18 ani. E greu, dar nu imposibil. Daca treci de primele doua-trei zile, apoi tine numai de vointa sa nu te reapuci. Si e incomparabil fara tigari. Parca am scapat de sclavie.
Succes si sa-ti zici "sunt mai puternic decat un pachet de hartie!, am fost fumator pana am stins-o pe ultima, acum nu mai sunt si nu mai am nevoie, e doar o impresie".!

Intr-adevar potui cere ajutorul persoanelor competente si va fi mult mai usor.
0
19-04-2013, ora 16:37
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
dupa 12 ani de fumat aproape 10-15 tigari pe zi am reusit sa ma las de fumat acum 2 ani in felul urmator:

1) tigara electronica+ plasturi cu nicotina+guma nicotina-- le folosesti in 1 si a 2 saptamana conform instructiunilor de folosire.
2) multa vointa-in special in 1 si a 2 saptamana
3) sport/miscare--incepe cu un 10-15 minute pe zi (daca nu practici sport ) si creste pana la 30 minute zilnic
4) evita in primele saptamani locurile pe care le asociezi cu fumatul--baruri, iesiri cu prieteni fumatori, petreceri etc.
5) incearca o dieta echilibrata bogata in legume si fructe ( chiar daca in primele saptamani o sa cam dai iama prin dulciuri)
6) lasa-te de fumat atunci cant te simti fizic si psihic pregatit-- nu incerca sa te lasi de fumat cand esti stresat, nervos etc

Eu am crezut ca nu am sa ma las de fumat niciodata.din pacate cineva foarte apropiat s-a imbolnavit de BPOC si atunci am zis gata!...de azi ma las de fumat!...de atunci incerc sa ii conving si pe ceilalti din jurul meu sa renunte la fumat.nici nu iti poti imagina cat de bine te vei simti dupa cateva luni de la renuntarea la fumat.simt ca m-am nascut a doua oara!!
este greu dar nu imposibil..

mult succes!
0
05-05-2013, ora 19:36
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Da Mihai, spun din proprie experienta ca te ajuta !Eu in 26.04.nul acesta, la oora 14;06, am implinit un an de electronica, si nu numai ca de cateva luni, macar asa rar de gust nu am mai pus tigara in gura, ba mai mult, desii sunt intr-o colectivitate unde se fumeaza la greu analoage, nu simt nevoia de analoaga, nici macar cand am bateriile la incarcat...stau cuminte, ca stiu ca dupa 3 ore de incarcare, urmeaza o reala placere, tinand cont da am diverse lichide cu arome diferite, facute de mine dupa gustul meu...si nici macar nu cu aroma de tutun, ci de tiramisu cu frisca si nuca arsa, ciocolata de alune cu o tenta fina de arctic mentol si peper, etc...am vreo 10 mixuri, ca sa imi pot alege, dupa cum vreau in ziua respectiva.Oricum, asta a fost ca o paranteza:))Revenind, NU te astepta sa te lasi dintr-o data, nu exista e.tigara minune !...desii, din start iti spun ca ai toate sansele sa te asi mai repede decat mine...vad ca fumezi muuult mai putin decat mine cand fumam.Fumam 1, 5-2 pach.de Marlboro/zi...plus ca am fuimat 24 de ani.In fine, mie nu mi-a trebuit nici macar ambitie, ci am luat-o di dorinta de a mai rari tigarile, erau deja 600 de lei/luna numai pe tigari.acum desii vapez ca un sarpe, nu depasesc 60lei/luna..In primul rand.te felicit ca ai luat decizia de a-ti achizitiona o e.t..Daca vrei, am scris un articol aici, sigur te ajuta, in achizitionarea unei electronice...e foarte important cu ce incepi, multi au renuntat cu "tigara electronica" in buzunar.O sa vezi schimbari radicale, inca din primele doua saptamani, expectortii inchise la culoare, reziduuri nazale negre -semn ca "se curata hoarnele:))", o sa respiri mai profund, mai important o sa te odihnesti mult mai bine, o sa percepi gusturi si mirosuri, care au disparut odata cu apucatul de fumat.In timp relativ scurt, vei vedea ca diferenta in buget de 80% e cea mai mica bionefacere adusa de e.t.Daca vrei, poti intra pe site-ul nostru pe forumul vaporizatorilor, ma gasesti si acolo sub acelasi nume, si, cu altii aprox.1000 de vaper-i te vom ajuta.D.p.d.v. al "sanatati"lichidelor folosite de e., t.scrie pe orice sticluta continutul:Glycero vegetal, nicotina lichida, apa si arome comestibile!La analoage, oare scrie cele 4000 de elwmwntw continute, printre care care plumb, benzen, arsenic?Sper ca ti-am putut fi de ajutor.Cu bine, si te astept in randul celor care isi revendica dreptul la sanatate!
0
18-06-2013, ora 21:42
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna, tigarile electronice sunt eficiente in a inlocui o dependenta cu o alta, cee ce nu e tocmai de preferat. De insanatosit, sigur nu are cum sa te insanatoseasca, si deocamdata nu exista studii despre efectul de lunga durata asupra sanatati, deoarece au fost introduse recent. Si colonistii englezi credeau ca tutunul are efecte terapeutice cand l-au descoperit prima data. Ar fi de preferat sa incerci sa renunti in totalitate la fumat. Poate fi al dracului de greu, dar rezultatele merita din plin, ajutorul specializat iti va fi cu siguranta de folos, fie ca e vorba de organizatii, psihologi sau doctori.
0
20-06-2013, ora 01:46
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Buna ziua Domnule Doctor!In primul rand pemriteti-mi sa-mi exprim respectul pentru profesia dvs., profesie pe care am vrut sa o urmez, insa din pacate a ajuns sa-mi fie doar hobby-psihologia-.De asemenea ca vaper, daca imi exprim parerile -credeti-ma foarte argumentate, pentru ca sunt interesat sa nu renunt la tigari, existand riscul ca in urmatorul timp apropiat sa dau banii pe medicamente, din cauza tigarilor elctronice-.Rog ca aceste pareri sa nu imi fie intelese xa un afront, ci doar ca parte apartenenta intr-o dezatere, scrisa in cazul nostru scrisa.Dvs.sustineti ca de fapt inlocuim o dependenta cu alta!Eu insaam sa sustin contrariul, cu dovezile a atator oameni care o indelungata perioada au fumat, ulterior treptat lasandu-se cu ajutorul tigarii electronice, iar dupa o perioda relativ scurta (2-3 ani), dupa ce gradual au redus continutul de nicotina din e-lichid, sa renunte si la tigara electronica.Ar fi inutil sa0i enumeram cu numele aici, insa fiti convins ca o lista exista!De asemenea esita foarte multi ce vapeaza cu continut 0 nicotina, ramanand poate doar curiozitatea de a incerca noi arome, si noi dispozitive de vapat, mai ales ca pretul lor e infim, comparativ cu tigarile consumate odinioara!In cazul meu, am inceput -atentie, dupa 24 de ani!-cu o concentartie de 36 mg nicotina, ca dupa un an sa reduc a 24, si pentru ca organismul o cere voi trece la 18, insa sa nu uitam ca NU nicotina eete responsabila pentru diversele boli, asociate fumatului, ci cele 4800 de ingrediente regasite in tigara normala, formaldehida, cianura de hidrogen, arsenic, plumb, plutoniu, zinc, etc., plus fumul inhalat ca urmare a arderii...nicotina este eliminata din organism in maxim 5 ore.Dvs, sustibeti ca nu extsta studii suficiente...ei bine, si aici vin si argumentez :studii exista, tari mai evoluate ca noi, sunt preocupate de fenomenul reprezentat de fumatutu electronic, precum Grecia, Anglia, Franta!Nu mai intru in detalii amanuntite, sa nu fie inteles ca flood de admin, insa cateva repere pot sa dau:Directorul:Onasis" instiutului inimii din Atena, care esye pro =tigara electronica, edsii nu este vaper!Anglia::la englezi, studiile au aratat ca 3 din 5 fumatori vapeaza!La englezi, tigarile electronice se vand in famacii, ca metode alternative de renuntare la fumat!Oare de ce ei, pun mai mare pret pe sanatatea locuitorilor acelui stat, vanzandu-le in farmacii, iar la noi, parca ca niciunde in lume, companiile farmaceutice stau sa fie inamicul tigarii electronice, mai ceva ca tigarile clasice!oare englezii, nu obtin sume uriase din vanzarea de medicamente?Franta:Ministrul Sanatatii din Franta sprijina folosirea de e.t., insa cu obiectiunea de a nu fi vapata in locatii publice, numai in locatii stabilite, pe motivul ca...incita fumatorii la fumat!!!!!Pai..nu au decat sa vapeze si ei:)), stiut fiind ca tgara electronica se poate vapa oriunde, in tren, in restaurant, in autobuz, in salile de cinema(daca si maschezi aburul).Nu exista reglementari, deoarece tigara electronica nu deranjeaza pe cei din jur..bineinteles nu pe cei sensibili, la mirosul de zmeura, capsuni, sau ce arome ar fi folosite!la noi, demn de semnalat sunt marturiile d=lui foctor de chirurgie toracica, Adrian Istrate, care culmea, nu e nici fost fumator nici actual vaper.!Imi pare sincer rau ca nu va pot oferii adrese, si link-uri catre site-uri specializate (sunt banate de admin, eu am mai patit-o)in care sa vedeti dvz, studiile respective, efectele studiilor, marturii ale unor ex-fumatori mai batrani in fumat decat anii mei de viata, scrisori ale unor oameni bolnavi de astm, si de cancer in diferite forme, care folosesc tigara electronica, si carora MEDICII le-au constatat regresia bolii.Se spune in limbaj popular ca "Pentru tine, tu esti cel mai bun doctor!", ei bine, daca se vrea sa sa faca si romanii studii aprofundate, pentru ca daca noi romanii nu avem creiere, atunci., ne oferim cobai sa fim, noi, vaper-ii, atatia cati suntem!Luatine, testati-ne, (eu vin cu inima deschisa, atata vreme cat am lichide de calitate, gratis, insa sa vad un raport cu componenta lor), si sa nu va mire daca toti o sa spunem acelasi lucru(mai stii, suntem numai cateva mii, om fi intelesi intre noi!), ca vapatul de tigari electronice pe timp relativ scurt da nastere la simptome ca:somnul mult mai linistit si mai profund;lipsa tusei, a gustului neplacut, a gretii, stiind ca greata reprezinta o toxi-infectie a organismului, in cazul de fata cu gudron, cresterea apetitului si revenirea gustului ce l-am pierdut odata cu fumatul, cresterea rezistentei la efort, cresterea simtitoare a consumului de fructe si legume.Oare cate diasepame trebuie sa iei sa ai in fiecare seara un somn odihnitor?Oare care medic nu-ti recomanda consumul de fructe si legume?Oare care e medicul ce nu-ti recomanda miscare, mai ales cand tu oricum faci acet lucru, vazand ca ti-a crescut rezistenta la efort, si cauti sa-ti depasesti limitele, vazandu-ti puterile de odinioara renascute?Si toate acestea dintr-o sticluta, ce contine, glycerina veegtala, nicotina, apa si arome?o sticluta ce -ti ajunge o saptamana, in cazul multora si mai mult de atat, cumparata la exorbitantul pret de 20 de lei! Dvs.spuneti ca :va fi greu, insa apeland la organizatiile specializate;..."Dar de ce?Cand fara pic de vointa-cazul meu-fumand intercalat si analoaga si electronica, am ajuns sa renunt la fumat?Ia sa vedem, in cadru acestor organizatii specializate este chemat un pneumolog nu?Ei, pai avem unul, foarte cunoscut, fiind frecvent in interviuri tv.Se numeste dr.Ciobanu, care cu aplomb loveste in tigara electronica, insa poate putini stiu ca d-na doctor, face mare lobby, unor medicamente, printre care si Zyban, a carui tratament medicamentos a condu la 70% din cazuri la suicid!!!!Frumoasa atitudine, si frumos omagiu adus meseriei de doctor, de salvator de vieti!Oare ca doctor, ca medic nu ar trebuii sa o oripileze, rezultatele statisticilor ce arata ca cca.30.000 de romani mor anual de pe urma bolilor procvocate de consumul de tigari?Ca la fiecare 8 secunde, un om pe planeta moare din asa ceva?Ca medic, oare nu ar trebuii sa salveze vieti?Insa ce m-a distrat pana la lacrimi, a fost declaratia dansei intr-un interviu televizat"Am oferit unui nefumator o tigara electronica si omul a tusit!"!Pai, cred si eu ca omul a tusit din toate baierile plamanilor sai sanatosi!Adica in cerbicia cu care lupta impotriva tigarilor electronice, d-na doctor pneumolog merge pana acolo incat sa ofere un supliciu unor plamani sanatosi:inhalarea de nicotine!Cand noi, ca vaper-i, asta cautam prin intermediul acestor dispozitive, sa avem plamani sanatosi ca ai acelui om ce pana atunci nu a "tras"niciodata1Exemplar gest..aproape ca si vad cu cohii mintii, la fiecare inceput de luna, postasul ce ii inmaneaza d-nei doctor, un plic, pe care e scris"Marlboro va apreciaza elocinta!"
Ei, cu scuzele de rigoare, pentru cat am scris-si tot am sentimentul ca nu indeajuns-am sa inchei, cu un comentariu spus de cineva, pe un site a raui denumire mi-ar fi banata"Multumesc inventatorului tigarii electronice, in fiecare seara cand imi sarut copilul de noapte buna!"
0
20-06-2013, ora 11:13
adminforumtigaraelectronica
Nu este medic/terapeut
adminforumtigaraelectronica
Dacii a punctat foarte bine multe aspecte. Oamenii trebuie sa inteleaga ca exista o concurenta acerba intre tigarile electronice si produsele 'medicamente' anti-fumat. De asemenea producatorii de tigari clasice au fost afectati in vanzari de la aparitia acestui produs. Aceasta concurenta explica tot ce se scrie negativ despre tigarile electronice. Normal ca mass-media, prin agresivitatea ei cunoscuta influenteaza mintile oamenilor si chiar ale doctorilor care nu se informeaza prea bine pe acest subiect.

Desi se spune ca nu exista studii pe termen lung despre tigarile electronice, studii pe 15-20 de ani, exista studii temeinice pe termen mai scurt, studii care demonstreaza ca tigara electronica nu este deloc nociva, asa cum se afirma in presa. Va rog, cei care nu ma credeti, cautati pe google ce spun doctorii de renume international despre tigarile electronice. Exista chiar o mutime de studii, noi am publicat majoritatea studiilor pe forum.

Daca privim altfel, 1 fumator din 2, moare din cauza fumatului. Tigara electronica nu a omorat pe nimeni, de mai bine de 7 ani de cand se foloseste. Toate inventiile negative care s-au spus despre ea, sunt minore, raportat la milioanele de oameni care mor din cauza tutunului. Va dati seama ca daca ar exista motive serioase de ingrijorare, tigarile electronice s-ar interzice imediat?? Va dati seama cat de puternici sunt dusmanii lor pe piata? Ce putere financiara au? Normal ca in tarile unde fumatul este la putere... si unde spaga functioneaza, s-a reusit chiar interzicerea lor... vezi Brazilia.

Prin articolele pe care le-am scris am reusit salvez peste 200 de oameni care s-au lasat de fumat cu ajutorul e-tigarilor. Toti sunt ok si imi multumesc pentru acest lucru.
Nu mai credeti tot ce se scrie in presa. Informati-va singuri, exista internetul acum!
0
20-06-2013, ora 11:47
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Ce am vrut sa zic e ca eu consider ca e mai sanatos sa renunti de tot la fumat. Nu cunosc studiile de care ziceti si va rog sa mi le faceti cunoscute. Dar din propriile observatii, si nu din presa, am vazut ca la tigarea electronica nu dispare dependenta comportamentala ci doar cea de substanta. Eu m-am lasat de fumat de 2 ani jumate fara sa fumez vreo tigara electronica, si efectele se vad. Din nou as vrea sa-mi faceti cunoscuta o statistica a celor care trec de la tigara normala la cea elecronica, cati dintre acestia renunta de tot la fumat, cati se intorca la tutun si cati fumeaza in continuare tigara electronica, dar si care e rata de succes a renuntarii la fumat prin diferite metode. Atunci putem sa vorbim pe date si dovezi, sa putem trage o concluzie, in rest cred ca sunt doar speculatii.
0
22-06-2013, ora 00:56
adrian_79ct
Nu este medic/terapeut
adrian_79ct
Bună seara doamnilor doctori, bună seara Marius.
Sunt fumători de ţigară electronica de 2 ani de zile, şi pot să răspund ca ma simt mult mai bine decât când fumam tigari normale.
Personal consider ca sunt încă dependent de nicotina, însă cum suma viciilor unui om rămâne constanta am decis ca e mai bine sa aleg răul cel mai mic.
Îmi pare rău ca tigara electronica are această reputaţie proastă, voit întreţinută de unii cu minciuni sau adevăruri spuse incomplet, deoarece dacă nu ar mai avea această reputaţie, consider ca ar ajută pe mulţi să scape de multe probleme cauzate de toxinele conţinute de o ţigară normală.
Este adevărat că lichidul folosit de o ţigară electronica poate conţine metale periculoase sau alte substanţe toxice. Deoarece există şi speculanţii care profita şi cumpăra marfă de la fabricanţi dubioşi. Este adevărat şi că ţigările electronice pot exploda, sau din cauza fabricantului neserios şi a cumpărătorului care caută produse cât mai ieftine, sau a lipsei cunoaşterii de către utilizator a unor măsuri de siguranţă la folosirea ei.
La fel de adevărat este însă că de mai mulţi ani, unii producători serioşi pun accentul pe calitatea produselor oferite de ei, produse care sunt sigure în utilizare şi destul de curate pentru consum. Din păcate un începător trebuie sa se chinuie să îşi dea seama are sunt aceşti producători/vânzători, asta după ce realizează că calitatea are un anumit pret.
Eu am reuşit să mă las de fumat imediat ce am cumpărat ţigară electronica, însă am avut şi dorinţa de a renunţa la fumat (gust neplăcut, mirosuri asemenea, respiraţie greoaie, etc...) si am realizat şi preţul pe care trebuie sa îl plătesc, şi nu mă refer doar la bani, cu timpul am ajuns să dau mult mai puţin decât pe tigari.
Un începător trebuie sa ştie că vă trece totuşi prin unele schimbări renunţând la fumat, că e ok să simtă în primele zile o usturime în gura până când corpul se va adapta aburului, că e ok să expectoreze 'gunoiul' lăsat de tigari, că e ok să fie mai agitat până învaţă cum să îşi dozeze nicotina preluată de corp prin o altă metodă (nu mai este dozată intro singură ţigară...), că este ok să te doară capul şi să ai stări de vomă dacă depăşeşti doză suportată de corpul tau, şi multe alte lucruri. Ce bine ar fi să fel toate aceste lucruri de la un medic, şi sa fie sub supravegherea lui când vă face această schimbare.
Un începător ar mai trebuie sa mai ştie şi că există mai multe concentratii de nicotina din care vă trebuii să îşi găsească doză potrivită; că există mai multe tipuri de atomizor din care vă trebuii să aleagă (unele dau mai mult abur, unele îl dau mai cald, din unele se trage mai greu, etc).
Cu atâtea variabile şi necunoscute înţelegeti de ce mulţi doar încearcă ţigară electronica iar apoi renunţa?
Cel mai bun sfat pe care îl pot da acum cred că este că cine vrea sa se apuce de vapat, să caute si sa ceara sfaturile unei persoane care deja a reuşit acest lucru. Sunt mult mai multe de aflat decât pot eu scrie aici!
Cu respect! Adrian
0
22-06-2013, ora 01:54
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Da, este evident ca cea mai sigura si sanatoasa modalitate etse sa nu fumezi deloc..Vad ca v-ati putut lasa brusc de fumat, iar pentru asta va felicit!Daca si noi- cazul de fata adminul de la forum tigara electronica si eu, ne-am fi putut lasa, azi nu maii eram vaperi:))De fapt cred ca, tigara electronica, este-daca imi permiteti, in spirit de gluma-, pentru aceia fara vointa, sau pentru aceia care se tem de starea de surescitare, de sevrajul, ce apare in momentul lasarii bruste de fumat, pana ce organismul incet, incet incepe sa revina la normalitate..Pe mine cel putin m-a ajutat, , a facut bine, qcolo unde nu mai credeam ca e loc si de bine!Ultima incercare r fi fost la o cunostinta de a mea psiholog.Sincer, am incercat si variante cum ar fi plasturii cu nicotina, care pe undeva se aseamna cu e-lichidul tigarilor electronice, contine nicotina in doze foarte mici, care resorbite prin piele, ofera organismului necesarul de nicotina, insa va rog sa ma cerde-ti fara rezultat..Ba mai mult, am vazut ulteriorca pretul acelor plasturi/saptamana erau de fapt cat un Kitt complet de tigare electronica, cu doua baterii, un atomizor, si lichid pentru cateva zile..Am vazut din pacate ca m-am ales doar cu bani aruncati de pomana, nr.tigarilor ramanea constant.Alta metoda de a ma lasa de fumat a fost aceea sa ma las brusc, insa de cate ori imi venea sa fumez o tigara, dadeam fga la frigider...ce mai, frigiderul era mai mult deschis.Cand am auzit de tigara electronica am ras cu gura pana la urechi, zicandu-mi "ia uite, cum insala unii pe bietii impatimiti"Am cautat, in gluma, mai multe despre e.t.Am dat de forumul tigara eectronica si am inceput sa citesc, sumedenia de articlole scrise de adminul de acolo, caruia i-am mai pus si niste intrbari, Incet, incet, am inceput sa cochetez cu ideea achizitionarii unui asemenea dispozitiv.Nu era o suma mare, oricum mai putin de jumatate din pretul aferent tigarilor pe o luna.Pana la urma mi-am spus ca :hai sa o incerc si pe asta, poate, poate"M-am interesat care tigara e mai in :ton:cu ce cat eu si am achiztionat-o.Ei, alimentarea cu lichid, a unui atomizor, e un pic mai dificil decat aprinsul unei tigari insa merita!Inca din prima saptamana, am vazut ca fara sa vreau macar, am inceput sa reduc numarul tigarilor.Tigara electronica, datorita ingredientelor, ofera un gust dulce, sa nu mai spun de arome.Perceptia la nivelul gatului TH -hit troath - e mai accentuaa decat la tigara normala, parand mai :tare".Am vazut ca tigara normala, are un gust amar, de hartie si de fan ars.Dupa ceva timp, am ajuns sa nu mai fumez intercalat, ci numai e;t;, insa aveam un pachet de tigari in casa, pe care se cam asternuse praful.Nu mica mi--a fost mirarea, cand la un bairam, cu niste prieteni, am incercat sa fumez o tigara, doar asa de fandoseala.va spun sincer, mi-a fost atat de rau, incat am iesit afara...si a cam iesit afara si ce era in stomac la data respectiva!Asa ca ma limitez numai la vapat.Imi este mult mai bine, cum am spus si in cele 2 comment=uri anterioare, iar adminului de la forum tigara electronica, pentru serviciul facut, in mod clar nu ii voi putea multumii.In mod clar ceea ce a avut efect de pe urma articolelor lui, asupra mea, a avut si in cazul multora Dumneavostra spuneti de dovezile de care am vorbit.Le gasiti pe forum tigara electronica si va veti putea convinge de adevarul spuselor mele.O sa vedeti si studii realizate, cazuri de oameni care dupa 40 de ani de fumat s-a lasat cu e.t. (Dorel), mai gasiti si vaper-i care nu mai sunt nici vaperi:)), veti gasi bolnavi de astm, care folosesc tugara electronica.E o munca de-a dreptul titanica, pe care o depune baiatul asta, insa ce gest poate fi mai nobil, decat acela sa ajuti un necunoscut, cu un bine de care respectivul sa-ti multumeasca cu fiecare respiratie mai puternica, Un alt site este forumul vaporizatorilor, unde de asemenea veti gasii multe cazuri demne de luat in seama.O sa vedeti cat de mult i-a schimbat renuntarea la fumat, printre care si un medic radiolog -asta spune ceva, nu?, este unul care vapeaza din 2009, iar din 2011 nici nu mai vapeaza, este altul care ceasornicar fiind, a facut un dispozitiv de vaporizat atat de mic incat vrea sa-l omologheze in cartea recordurilor, si exemple pot continua cu nemiluita!eE de-a dreptul mirific, cum renuntarea la fumat, pentru multi parca e o renastere, incat poate parca ca omagiu au la semnatrura, contorizat in zile, si unii si in banii economisiti, de cand nu mai fumeaza.Eu ca dovada spuselor mele, asta va pot oferi!Accesati si va veti convige singur de importanta acestor dispozitive, pentru recapatarea sanatatii atator fumatori.Si sper, ca ceea ce veti vedea acolo, sa spuneti si altora, incat sa ne ajutati-mai ales dvs.ca medic-sa facem bine, cat inca putem pentru tot mai multi pentru care speram sa nu fie prea tarziu!Regret profund ca acest dispozitiv nu era inca acum 15 ani, cand din cauza fumatului am pierdut pe cineva foarte drag mie.si cred ca fiecare poate spune asta.din pacate!Cu acestea fiind zise, eu aici inchei, va multumesc inca o data pentru promtitudinea cu care ne-ati raspuns, si pentru eventuale intebari, va asteptam pe forum,.Va doresc un week-end placut!
0
22-06-2013, ora 02:14
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Adrian, te salut si iti multumesc pentru interventie!Din pacate mesajult tau nu a aparut acnd am scris eu ultimul coment.Da, ar fi minunat ca un doctor vaper sa poata oferii, o eventuala consiliere.Nu ca noi, ca vaperi, nu am putea oferii, doar spunem din experienta noastra, insa intotdeauna un medic ofera alta imagine unui profan!Despre alegerea unei e-tigari, de calitate, care sa te si transforme din fumator in vaper sadea, despre e -lichide, am mai scris un articol, de anul trecut, se numeste 'Renunta la fumat cu tigara electronica, e mai simplu decat iti imaginezi'...in afara de o tipa Iulia cu care ma :cunosc' de pe frum tigara electronica, nu a mai scirs nimeni, (poate din cauza ca era prea lung?:)).Inca o data multumiri Adrian, si week-end placut!
0
22-06-2013, ora 16:16
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Daca voi spuneti ca va ajuta, atunci e ok, poate e mai bine decat sa fumezi tigari dar tot nu cred ca poate sa te insanatoseasca, adica, poate reduce din efectele fumatului, dar pana la urma si daca renunti de tot la fumat nu te insanatosesti, adica o parte din efectele negative vor dainui de-a lungul anilor, doar ca nu inrautatesti situatia fumand.
0
25-06-2013, ora 14:10
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Am gasit un studiu despre fumat, din pacate erau comparate tigarile cu nicotina fata de cele fara, se pare ca amandoua au un rol in eliberarea dopaminei (un neurotransmitator responsabil de starea de bine, de recompensa si de dependenta):
Ventral Striatal Dopamine Release in Response to Smoking a Regular vs a Denicotinized Cigarette
Arthur L Brody, *, 1, 2 Mark A Mandelkern, 2, 3 Richard E Olmstead, 2 Zoe Allen-Martinez, 2 David Scheibal, 2 Anna L Abrams, 2 Matthew R Costello, 1, 2 Judah Farahi, 2 Sanjaya Saxena, 4 John Monterosso, 1 and Edythe D London1, 5
Abstract

Prior studies have demonstrated that both nicotine administration and cigarette smoking lead to dopamine (DA) release in the ventral striatum/nucleus accumbens. In tobacco-dependent individuals, smoking denicotinized cigarettes leads to reduced craving, but less pleasure, than smoking regular cigarettes. Using denicotinized cigarettes and 11C-raclopride positron emission tomography (PET) scanning, we sought to determine if nicotine is necessary for smoking-induced DA release. Sixty-two tobacco-dependent smokers underwent 11C-raclopride PET scanning, during which they smoked either a regular or denicotinized cigarette (double-blind). Change in 11C-raclopride binding potential (BP) in the ventral striatum from before to after smoking was determined as an indirect measure of DA release. Cigarette craving, anxiety, and mood were monitored during scanning. Smoking a regular cigarette resulted in a significantly greater mean reduction in ventral striatal 11C-raclopride BP than smoking a denicotinized cigarette. Although both groups had reductions in craving and anxiety with smoking, the regular cigarette group had a greater improvement in mood. For the total group, change in BP correlated inversely with change in mood, indicating that greater smoking-induced DA release was associated with more smoking-related mood improvement. Thus, nicotine delivered through cigarette smoking appears to be important for ventral striatal DA release. Study findings also suggest that mood improvement from smoking is specifically related to ventral striatal DA release.
0
25-06-2013, ora 23:39
adrian_79ct
Nu este medic/terapeut
adrian_79ct
Bună seara domnule doctor!
În studiul găsit de dumneavoastră, cât la sută din dopamina eliberată era cauzată de fumatul ţigărilor fără nicotina şi cât la sută datorită efectului de asociere ţigară-nicotina indusă în atâţia ani? Nu mi se pare concludent acest 'experiment.
Oricum, vapatul şi fumatul nu au în comun decât nicotina, care are şi efecte pozitive când nu se depăşeşte o anumită cantitate suportată de corp, fiind uneori chiar indicată în prevenirea unor boli mintale. În plus vapatul ar fi ideal femeilor gravide, unde renunţarea la fumat ar supune corpul unor schimbări periculoase pentru făt (corectati-mă vă rog dacă greşesc, şi îmi cer scuze de greşeală)..
În cazul vapatului nicotina este administrată prin vapori de glicerina, eliminând astfel toate toxinele asociate unei tigari.

Cu respect! Adrian
0
27-06-2013, ora 00:31
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Buna seara domnule doctor, salutare Adrian!In primul rand, d-le doctor, va multumesc pentru interesul acordat acestui subiect.am citit cu atentie studiul, si impartasesc pe undeva parerea lui Adrian, studiul nu imi pare absolut deloc rlevant!Si asta pentru ca, vad ca nu sunt preocupati, si nu vad notiunea nici de vapat, nici de tigara electronica, ci apare paralela intre o tigara cu nicotina, si tigara fara nicotina.Insa total lipsind ideea de tigara electronica, ci doar ideea de tigara, ceea ce in avvepitunea ei, fiind tigara inseamna fum, rezultat din ardere.Va mai amintiti oare ( si sunt convins ca da), de tigarile acelea romanesti, care se gaseau in farmacii, cica tigari anti-tabac, tigari medicinale?se numeau Zefir, si erau in pachet cartonat alb, pe care scria cu verde "Zefir"pe pachet fiind desenate 3 frunze albastru-verzui.Tigara era cu filtru, alba si era mentolata de-ti lacrimau ochii.Era deasemenea o tigara fara nicotina, insa ma intreb, in absenta nicotinei, ce alte substante regasite in tigarile normale se mai gaseau?Sunt ferm convins ca enorm de multe, insa principal era ca nu are nicotina:)).se pare ca asemanatoare aceloir tigari sunt si cele fara nicotina, din studiul acesta.O tigara, indiferent ca are sau nu nicotina, sau chiar in lipsa elementelor nocive, sa nu uitam ca ramane tigara, si un efect nociv are, prin prezenta fumului, cauzat de ardere, fum inhalat in plamani, afectand alveolele pulmonare.Ori la aceasta categorie tigara electronica e din star exonerata, nefiind existenta arderdea!Sa faecm un mic experiment:Am vazut cu totii cum arata fumul emanat de o tigara! Este albastrui, si sta un timp destul de bun in suspensie, pana incepe sa se disprseze in aer.sa nu mai spunem, ca daca intri in camera unui fumator, ce a fumat ceva tigari pana sa aeriseasca, pe langa mirosul greu este si aceea ceata grosa specifica.ca urmare ca fumul nu este absorbiot totalmente in aer.Suspensia fumului, este cauzata de faptul ca in componenta sa fumul contine un nr.mare de particule, din pacate extrem de variate.Vaporii emanati de rezistenta unui atomizor, pe de alta parte, si in lipsa curentilor, nu ramane in suspensie, ci se ridica direct in sus, dispersandu-se, si fiind absorbit de aer aproape instantaneu.De asemenea in camera unui vaper, ne-aerisita, nu ne mai izbeste mirosul greu, si nici prezenta cetii.Oare de ce, ce denota asta?Alceva, mergand mai departe:Un fumator, dupa un fum, expira fumul, inchis la culoare, ca urmare a contactului cu umezeala din plamani, din organism.Daca un fumator, "tine in piept"dupa un timp scurt, resimte o apasare pe piept, si tuseste de-l iau dracii.Un vaper daca tine in piept, un interval de 7-10 secumde, nu mai are ce expira, vaporii fiind rezorbiti, si nici nu simte apasarea din piept!Oare asta ce o mai fi?:))Demult, am vazut pe youtube un experiment care m-a frapat prin simplitatea sa, raportat la rezultatele sale ce.vorbeau de la sine.Daca il gasesc promit sa-l spupun atentiei voastre, insa in caz contrar am sa-l rezum aici, in cateva cuvinte: doua sticle -PET-uri se umpllu cu apa, simbolizand plamanii, iar in fiecare se introduce un furtunas de perfuzie.Cele doua, in bifurcatie, la cele doua sticle, se unesc cu unul singur.Se etanseizeaza gurile sticlelor, incat aerul sa ajunga la ele doar prin intermediul acelui furtunas!La capatul celalalt capat al furtunasului este plasata o tigara aprinsa.Cu ajutorul unui cooler de calculator este formata o boare de vant caresa intretina arderea.Astfel sunt "fumate" 3 pachete de tigari.Prin transparenta furtunului, se vede fumul care ajunge in sticle, Dupa cele 3 pachete, continutul de apa al sticlelor este golit print-un tifon!Ei bine, ce arata acolo, si ce ramane pe tifon...brrr, e de-a dreptul dezgustator!...si era vorba doar de 3 pachete, pe care un fumator inrait, le "arde"pe zi!Un studiu, a aratat ca la un fumator de un pachet/zi,.dupa 365 de zile, cu toata puterea de curatire a plamanilor, ramane, atentie, un litru de gudron, ce nu poate fi eliminat!!!!!E de-a dreptul cutremurator!Sau si mai simplu, decat in acel experiment:uitati-0va la degetele unui fumator:sunt galbene, iar daca le uda, au un miros pestilential*sau poate acum asa imi pare mie).Daca isi sterge un deget, pe un zid varuit, ramane o dara de culoare maro.insa degetul, l-a putut curata(cat de cat)insa plamanii?Eu sa fiu sincer, ambitionat de acel experiment am facut si eu ceva:am luat o singura sticla, plina cu apa, am prins acel furtunas de la o perfuzie, cu gura sticlei evident etansa, aerul sa intre doar prin acel furtun, iar la capatul furtunasului am pus mustiucul tigarii mele electronice.Ca sa am am o cantitate uriasa de vapori, am pus doua rezistente pe un atomizor de dripp.Astfel am "dat gata"3 ml, de lichid, cat vapez eu zilnic..Ceea ec vedeam eu in furtunasul acela, era ca la nici 3 cm de la mustiuc, vaporii dispareau, ramanand pe peretii furtunasului doar mici picaturi de apa., incolore!Dupa asta, am desfacut sticla, am trecut apa prin tifon.nimic, tifonul cat se poate de curat, insa bineinteles ud.Am gustat din apa din sticla, absolut nimic, nici un gust strain!Am sectionat furtulasul, si am pus limba pe el, de acolo de unde se terminau picaturile de apa...abis spre mustiuc, am simtit ceva, un iz usor intepator, dat de nicotina din lichid.insa sincer la asta a asteptam.insa nu tu urma de depunere sau miros, absolut nimic, mai mult vaporii neajungand in sticla!Asta, mie mi-a spus mare lucru domnule doctor!
Acum, am sa scriu putin despre nicotina!Nicotina in mod definitoriu e un drog!precum..cafeaua, ca oricum e asociata fumatului!Absolut nici un doctor nu-ti va spune sa fumezi, si nici sa bei cafea, mai ales daca nu ai consumat niciodata!Nici un parinte, daca nu-si invata copilul sa fumeze, nu-l va invata sa consume cafea!Ar fi absurd, sa-ti inveti copilul cu asa ceva!Insa daca le folosesti e bine sa stii ca in cantitati mici ajuta!Cafeaua stim cu totii, intareste muschiul cardiac, etc, ramana nicotina!Nicotina in cantitati mici, ajuta la imbunatatirea memoriei, maretse atentia distributiva, ajuta la imbunatatirea reactiilor_din ce am citit pe net espre nicotina-, iar din ceea ce a spus doamna doctor, Marilena Ciobanu, pneumolog, este un bronho-dilatator ajutand la respiratie, ceea ce iar e de bine.Insa mai de retinut, domnule doctor, este ca procentul de nicotina existent in e -lichide e mai mic de zece (10) ori mai redus decat cel existent in tigari.Un raport matematic -cica cimplu, hm!-arata ca nicotina prezenta aferenta intr-un pacet de tigari, este regasita in cca.15 ml. de lichid!Sincer, tare as vrea sa-l vad pe acela care vapeaza 15 ml/ziEu ca fost fumator de un pachet jumatate, vapez 3 ml, si nu ma abtin!Sunt cazuri de fumatori inraiti de 3-4 pachete pe zi, vapeaza 7-8 ml.efectiv, nu ai timpul necesar intr-o singura zi sa vapezi atat, chiar daca numai asa ceva ai face, folosind doua e-tigari odata!Efectiv, nu ai cum !Si sa nu uitam ca NU nicotina e responsabila de atatea boli aferente fumatului, ci celelalte 4800 de elemente regasite in tigara!Si in inceheiere, am sa spun ceva si fumatorilor care sper din suflet sa fie interesati de subiectul discutat aici:Aromatizantul folosit la tigaril este un derivat extras din uree, pe cand la e-licide sunt arome alimentare (unii dintre noi facandu-le acasa din extract de ceai, coaja de portocala, deci cat se poate de naturale), arome diverse, ciocolata, alune, zmeura, insa noi vapam, "fructe""bomboane", voi fumati..brrrr, iara imi vine in fata ovhilor, acel tifon murdar din experiment!:))Cu aceasta domnule doctor, Adrian, va multumesc pentru lectura, si va astept nerabdator la o viitoare intalnire.O noapte frumoasa, si tie Adrian, si VAPORI DENSI!
0
27-06-2013, ora 11:29
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna, intr-adevar studiul este despre tigarile fara nicotina, nu electronice. din pacate inca nu am gasit un studiu pe aceasta tema, dar ce reiese din studiu e ca nicotina nu are efecte negative directe, dar provoaca dependenta deoarece duce la eliberarea de dopamina, sper sa gasesc un studiu si despre vapat.
0
27-06-2013, ora 15:27
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Am gasit pana la urma cateva studii despre tigarile electronice, se pare ca ajuta daca vrei sa renunti la fumatul clasic:
Electronic cigarettes: a survey of users
Jean-François Etter

Little is known about users of electronic cigarettes, or their opinions, satisfaction or how and why they use such products.
Methods

An internet survey of 81 ever-users of ecigarettes in 2009. Participants answered open-ended questions on use of, and opinions about, ecigarettes.
Results

Respondents (73 current and 8 former users) lived in France, Canada, Belgium or Switzerland. Most respondents (77%) were men; 63% were former smokers and 37% were current smokers. They had used e-cigarettes for 100 days (median) and drew 175 puffs per day (median). Participants used the ecigarette either to quit smoking (53 comments), to reduce their cigarette consumption (14 comments), in order not to disturb other people with smoke (20 comments), or in smoke-free places (21 comments). Positive effects reported with ecigarettes included their usefulness to quit smoking, and the benefits of abstinence from smoking (less coughing, improved breathing, better physical fitness). Respondents also enjoyed the flavour of ecigarettes and the sensation of inhalation. Side effects included dryness of the mouth and throat. Respondents complained about the frequent technical failures of ecigarettes and had some concerns about the possible toxicity of the devices and about their future legal status.

Conclusions

Ecigarettes were used mainly to quit smoking, and may be helpful for this purpose, but several respondents were concerned about potential toxicity. There are very few published studies on ecigarettes and research is urgently required, particularly on the efficacy and toxicity of these devices.
0
27-06-2013, ora 15:32
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Dar efectele tigarilor electronice sunt inca neclare, in Coreea de Sud fiind monitorizata foarte atent promovarea acestor tipuri de tigari.

Public Health Challenges of Electronic Cigarettes in South Korea
Sungkyu Lee, 1 Heejin Kimm, 2 Ji Eun Yun, 2 and Sun Ha Jeecorresponding author
Abstract

Electronic cigarettes (e-cigarrettes) were recently introduced and advertised as a smoking cession device in South Korea. As the social norm to quit smoking has gained hold in the country, the number of e-cigarette users is growing rapidly. This phenomenon should be urgently considered, because of the lack of research that has been conducted to examine the safety of e-cigarettes and its efficacy as a smoking cessation aid.

This paper raises several public health concerns on e-cigarettes in South Korea. Uncertain regulations of the government on e-cigarettes are contributing to an increase of e-cigarette users and allowing the e-cigarette industry to circumvent existing regulations. The aggressive marketing activity of this industry is also a core factor that is responsible for the rapid increase of e-cigarette use, in particular among the youth. Following the enforcement of tobacco control, some cigarette smokers may be encouraged to purchase e-cigarettes in order to circumvent the regulations, even though the dual use of e-cigarette and cigarette may be more harmful.

Until there is clear evidence of the e-cigarette's safety, it is recommended that the industry's marketing and promotional activities be banned and closely monitored, and public campaigns be initiated to educate the public regarding e-cigarettes.
0
27-06-2013, ora 15:36
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Pe de alta parte tigarile electronice pot mentine efectele pozitive ale renuntarii la fumat. Totusi este nevoie de mai multe cercetari in domeniu.

Chronic Idiopathic Neutrophilia in A Smoker, Relieved after Smoking Cessation with the Use of Electronic Cigarette: a Case Report
Konstantinos E. Farsalinos1 and Giorgio Romagna2

Introduction:

Smoking is a major risk factor for a variety of diseases. Electronic cigarettes are battery-operated devices that deliver nicotine to the lungs by evaporation of a liquid. Chronic idiopathic neutrophilia is a condition characterized by elevated white blood cell and neutrophil counts without any underlying disease; smoking has been implicated as a potential cause.
Case Presentation:

A male Caucasian patient, born in 1977, presented in September 2005 with asymptomatic elevation of white blood cell and neutrophil count, and mildly-elevated C-reactive protein levels. He was a smoker since 1996 and was treated with 20 mg/day of simvastatin since 2003 due to hyperlipidemia. Clinical examination, and laboratory and imaging investigations ruled out any infectious, haematological, rheumatological, or endocrine conditions. He was followed-up regularly and was advised to stop smoking. He had 2 unsuccessful attempts to quit smoking; one was unassisted and the second was performed with the use of both varenicline and nicotine replacement therapy (patches). During the subsequent 6.5 years, his leukocyte and C-reactive protein levels were repeatedly elevated; the condition was consistent with chronic idiopathic neutrophilia. In February 2012, he started using electronic cigarettes and he managed to quit smoking within 10 days. After 6 months, laboratory examination showed normalized leukocyte count and C-reactive protein levels, confirmed immediately by a second laboratory and by repeated tests after 1 and 2 months.
Conclusion:

Smoking cessation with the use of electronic cigarette led to reversal of chronic idiopathic neutrophilia. The daily use of electronic cigarette may help preserve the beneficial effects of smoking cessation.
0
24-03-2014, ora 00:13
cornedell
Nu este medic/terapeut
cornedell
Nu!!!!!...intradevar tigara electronica nu vindeca boli dar!!!!!!Eu o folosesc de vreo 2 luni, adica vapez in jur de 1 ml de lichid vegetal VG(vegetal glycerine) cu o concentratie de 6mg de nicotina la 1ml vapat.S-a inteles???1ml de lichid cu 6mg nicotina-atentie va rog...un pachet de tigari normale ajunge la 18 mg de nicotina per pachet adica 0, 9mg nicotina inmultit cu 20(tigarete)egal 18 mg nicotina...si daaaa ma simt excelent fara porcariile alea de tigari normale, a, si era sa uit muult mai (bogat)dadeam impreuna cu sotia 970 de lei pe luna pe tigari.Ce conteaza mult-cantitatea de nicotina bagata in corp-a nu se depasi doza pe care o aveai cand fumai (analoage)1. si 2-Sunt anumite persoane care nu suporta decat PG(propylene glycol) sau VG(vegetable glycol) astea fiind bazele lichidului din T.E.Daca si numai daca observati ca organismul dvs nu suporta una din aceste baze, instant opriti vapatul(fumatul) acestor tigari el.Este clar ca organismul nu suporta asa ceva si clar n-o sa va fie mai bine.Asta este un lucru pe care nu vi-l spune nimeni niciodata, o alta porcarie este faptul ca nimeni din cei care vand asa ceva pe piata nu fac scoala cu cei ce vor sa inceapa a vapa.Cantitati de nicotina, lichide vg, pg, tipuri de tigari, moduri de lasat de fumat..s.a.m.d.Pur si simplu-clar vrei sa vapezi???bun...inainte de asta da un search pe google(cautare pe google)si vezi ce inseamna lichide, cu ce se mananca tigara electr. si pe urma vezi ce iti place si cum iti place.O alta chestie care nu ti-o va zice nimeni este ca NU TREBUIE SA UITI TIGARA LA GURA NON STOP CA DEH ARE GUST MISTO..ARE TOTUSI NICOTINA CARE IN CANTITATI INDUTRIALE(MARI) UCIDE!!!!!! DA STARI DE VOMA, DURERI DE CAP, DE STOMAC, DISPNEE, STARE DE SUFOCARE SI UNEORI SOMNOLENTA!!!!! Daca vapezi ca omul acolo pana intr-un ml.este absolut ooookk!Salutare dragilor!
0
08-04-2014, ora 12:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Un studiu recent despre efectele reale ale tigarii electronice, confirma ce a a constatat anul trecut un studiu corean : Cei ce au utilizat in paralel cele doua tipuri de tigari (electronice si standard) au avut o probabilitate mai mica de a se lasa de fumat sau chiar de a planifica sa se lase de fumat. Aceasta ii determina pe autori sa afirme ca "marketingul salbatic al tigarilor electronice nu doar incurajeaza tinerii sa le fumeze, dar promoveaza si utilizarea tigarilor standard in randul acestora" - gasiti mai jos un sumar

Desi sunt promovate ca fiind o cale de a renunta la tigarile obisnuite, tigarile electronice pot reprezenta de fapt un nou traseu catre dependenta de nicotina, sustine un studiu al specialistilor de la UC San Francisco.
Intr-o prima analiza ce evalueaza relatia intre renuntarea la fumat si utilizarea tigarilor electronice, acest studiu publicat in martie in JAMA Pediatrics arata ca adolescentii ce au utilizat aceste dispozitive au fost de fapt mai predispusi sa fumeze tigari conventionale si au avut mai putine sanse de a renunta la fumat. In plus evaluarea celor 40 000 de tineri a aratat ca utilizarea tigarilor electronice de catre elevii de liceu s-a dublat de la 3, 1% in 2011 la 6, 5% in 2012.
Autorii sustin ca tigarile electronice ar putea fi poarta de intrare pentru o noua piata a dependentei de tutun. Profitand de lipsa de reglementari din partea autoritatilor in sanatate, aceste dispozitive au acum arome de ciocolata sau capsuni, ce sunt interzise in tigarile obisnuite din cauza faptului ca publicul lor tinta sunt in special cei tineri.
Rezultatele studiului au aratat nu doar ca tigarile electronice au fost asociate cu un procent mai ridicat de experimentare a tigarilor obisnuite dar si cu un numar mai mare de tigari obisnuite consumate de catre cei ce utilizau tigara electronica in paralel cu tigarile conventionale.
Adolescentii ce au utilizat in paralel cele doua tipuri de tigari (electronice si standard) au avut o probabilitate mai mica de a se lasa de fumat sau chiar de a planifica sa se lase de fumat, ceea ce ii determina pe autori sa spuna ca "marketingul salbatic al tigarilor electronice nu doar incurajeaza tinerii sa le fumeze, dar promoveaza si utilizarea tigarilor standard in randul acestora".
Rezultatele acestui nou studiu sunt similare cu cele ale unei evaluari a 75 000 adolescenti coreeni, publicata in 2013 in Journal of Adolescent Health (referinta e mai jos)

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie

JAMA Pediatrics, 2014; DOI:10.1001/jamapediatrics.2013.5488
Journal of Adolescent Health, 2013; DOI: 10.1016/j.jadohealth.2013.11.003
0
30-06-2014, ora 10:24
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
Daca tigara pe care o fumezi acum ar fi ultima pe care ai fuma-o vreodata s-ar intampla urmatoarele lucruri :

- dupa 20 de minute de cand te lasi de fumat pulsul revine la valori normale

- dupa 8 ore nivelul de monoxid de carbon din plamani se reduce la jumatate si nivelul de oxigen revine la normal

- dupa 48 de ore riscul de a avea un infarct scade, Toata nicotina din corp a fost eliminata. Gustul si mirosul revin la normal.

- dupa 72 de ore bronhiile se relaxeaza si nivelul de energie al corpului creste. te simti mai odihnit

- dupa 2 saptamani circulatia sangelui e mult usurata si va continua sa se imbunatateasca in urmatoarele 10 saptamani.

- intre 3 si 9 luni dupa ce te lasi de fumat, tusea, raguseala si problemele de respiratie dispar pe masura ce capacitatea plamanilor se imbunatateste cu 10%

- dupa 1 an de cand te lasi de fumat riscul de infarct scade la jumatate.

- dupa 5 ani de cand te lasi de fumat, riscul de accident vasular este la fel ca la un nefumator

- dupa 10 ani de cand te lasi de fumat, riscul de cancer pulmonar este la fel ca la un nefumator

- dupa 15 ani, riscul de infarct este ca la un nefumator.
0
23-09-2014, ora 16:22
adminforumtigaraelectronica
Nu este medic/terapeut
adminforumtigaraelectronica
Raspuns pt Psihoterapeut Rares Ignat :

Tigarile electronice au fostpentru fumatori, acestea nu se adreseaza persoanelor nefumatoare. Intr-adevar acestea pot mentine dependenta fumatorilor, daca acestia isi doresc acest lucru. Insa, tigara electronica reprezinta totodata si o cale de a scapa de dependenta de nicotina mai usor, reducand concentratia de nicotina inhalata treptat.

In ceea ce priveste adolescentii, companiile de tigari electronice nu comercializeaza aceste produse minorilor. Desi nu exista o lege in acest sens, cele mai multe companii nu incurajeaza comertul de tigari electronice minorilor si persoanelor nefumatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Țigara electronică – care sunt riscurile pentru sănătate?
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •