Tinnitus

25-07-2017
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Am tinnitus de circa 6 ani in ambee urechi
Am fost recent la Arcadia unde am fost diagnosticat cu amigdalita cronica hipertrofica, rinita cronica hipertrofoca si acufene bilaterale
Audiograma a iesit buna cu o usoara pierdere de auz in urechea dreapta, timpanograma a iesit bine. Am facut analize la sange, pe domeniul orl toate au fost bune.
Acum va intreb, am urechea dreapta infundata si cu un tiuit de intensitate mai mare pe care il aud si cand vorbesc dupa un zbor cu avionul, este posibil sa finafectat urechea? Si daca as putea sa iau ceva. Va multumesc
2 comentarii
0
25-07-2017, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la orice boala.. trebuei tratata cauza
asa e si cu Acufenele
urmarind un lant logc de gandire... lucrurile stau cam asa
Esti o persoana cu reflux gastro-esofagian si pro bleme digestive inca din copilarie
acesta este motivul de ce amigdalele au ramas marite in volum.. de la refluxul in somn
daca ai avut o digestie proasta din copilarie... inseamna ca in timp..asta duce la dereglar de metabolizm.. calitatea prosta a sangelui.., ingrosarea vaselor sangvine..de aici si circulatie praosta cerebrala
si de acolo si acufenele
0
26-07-2017, ora 12:32
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Trauma sonora a fost primul diagnostic.
Domnule doctor acum 2 zile am zburat cu avionul in anglia. De atunci urechea dreapta imi tiuie foarte taresi sunetul in ureche numai are aceeasi calitate. Adica daca ascult muzica la casti se aude diferit in urechea dreapta. E ca un chin. Si cand cineva vorbeste cu kine mici sunete se aud in ureche. Va multumesc pt timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: