Tulburare bipolara | Forumul Medical ROmedic

Tulburare bipolara

06-08-2015
IoIoIo
Nu este medic/terapeut
IoIoIo
Buna ziua!
Mama mea este in strainatate de vreo 2 luni, tatal meu este in Romania cu mine si acum cateva zile am aflat ca mama mea va mai ramane cateva luni acolo.
La aflarea vestii tatal meu a inceput sa se certe si sa planga fiind seara.dimineata m-am trezit cu el iar plangad si vorbind singur. Acum ceva timp am vorbit cu mama mea si zice ca ii trimite tot felul de mesaje 'ca il inseala' 'ca el vrea sa plece' 'ca s-a saturat de viata' iar cand e in prezenta mea si in unele cazuri cand vorbeste cu ea e normal.
Nu pot sa ii recomand sa mearga la un doctor pentru ca nu ar recunoaste si s-ar enerva.
Eu am 19 ani si imediat merg la facultate si imi e teama sa o las singura pe mama mea cu el...daca sufera de o depresie sau ceva poate face 'rau' persoanelor din jurul lui ?

Multumesc!
17 comentarii
0
06-08-2015, ora 08:30
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca iti e greu in situatia in care te afli NX24. Ai putea incerca sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui ca e nevoie si de sprijinul ei emotional pentru a depasi aceasta situatie.
Daca ai o ruda apropiata de care asculta tatal tau, ar putea sa-l invite sa-si faca impreuna analizele la medicul de familie - acolo ar putea sa-i povesteasca despre tristetile si nelinistile lui. Tatal tau bea mai mult acum?
Ar putea sa te ajute si postarea mea de aici http://psihoterapiefamilie.ro/blog/roluri-validarilor-abordarea-geloziei/

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
07-08-2015, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu pare tulburare bipolara. Mai degraba o depresie.
1
06-09-2015, ora 14:44
anule
Nu este medic/terapeut
anule
buna ziua! ma numesc ana si sufar de sindrom bipolar. sunt din brasov si mi ar face o deosebita placere sa gasesc oameni cu aceiasi afectiune cu care sa vb si sa infiintam un grup al bipolarilor cu care sa ne vedem si sa dezbatem pe aceasta tema constructiv, sa ne ajutam unii pe altii prin experientele traite si sa ducem o viata foarte ok. voi ce ziceti? v ar placea acest lucru? ne am putea intalni chiar si intr un restaurant, bar sau la cineva acasa. cine ar fi interesat de acest lucru va rog sa imi scrie.
Va doresc multa pace in suflet si lumina!
0
08-09-2015, ora 11:05
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna, ingrijorarile despre ce s-ar putea intampla nu provoaca decat anxietate, in plus nimeni nu are de unde sa stie ce o sa se intample in viitor. Poate ca ar fi mai bine sa incerci sa te concentrezi pe ce ai de facut si sa-i lasi pe ei sa-si rezolve problemele.
0
29-09-2015, ora 21:28
Christian409
Nu este medic/terapeut
Christian409
Buna seara ma numesc Cristi am 27 de ani si sufar de tulbulare bipolara sau cel putin asa sunt diagnostificat de cei de la spitalul Alexandru Obregia din bucuresti. intrebarea mea este poate sa fie confundata boala mea cu sevrajul sau alt ceva? Eu am fost plecat in Spania la varsta de 21 de ani am fost plecat in Spania perfect sanatos si acolo am luat niste pastille Extasy. Am luat in jur de 10 pastille asta in fiecare zi cate una. Precizez ca efectul unei pastille dura in jur de 8 ore. Dupa ce nu am mai luat am inceput sa am tot felul de inchipuiri, ma panicam nu aveam somn. Nu puteam sa ma mai controlez. Prietenii mei imi cumparase bilet la avion si ma trimise acasa, era seara m-au lasat in grija la o femeie care mergea in acelasi avion cu mine. Eu stateam la geam in avion si luminiile de la orase le vedeam in forma de sania lui mos craciun, chipl lui mos craciun. dupa aceea m-am ridicat in picioare si am cerut o tigare si stiti ca in avion nu avem voie sa fumam a venit insotitoarea de zbor si mi-a explicat ca nu se fumeaza dar eu nu intelegeam am iesit in mijlocul culoarului si le-am zis ca eu vreau sa plec sa deschida usa ca vreau sa plec deja credeam ca sunt la o emisiune cu camera ascunsa si ca nu suntem in zbor. Am ajuns in tara ma certam cu mama o injuram nu ma mai putea controla nimeni si m-a dus la Alexandru Obregia am stat internat 2 saptamani si cand am iesit mi-au dat niste pastille Depakine am luat in jur de 6 luni aceste pastille si dupa aceea nu am mai luat m-am apucat de droguri am inceput sa trag pe nas am inceput sa fumez marijuana si mi-am revenit dar dupa 2 ani iar am inceput sa fiu incontrolabil. Eu acum sunt in Germania si ultima cand am avut o cadere psihica a fost in februarie anul asta aici in Germania si miau dat niste pastille valproat 500 mg retardtabletten iau 1 pe seara si mi-am revenit. E posibil sa o inebunesc iar chiar si sub efectul tratamentelor?
0
30-09-2015, ora 19:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cine ti-a pus diagnosticul de tab si cand?
0
30-09-2015, ora 22:49
Christian409
Nu este medic/terapeut
Christian409
cei de la spitalul alexandru obregia din bucuresti acum 6 ani
0
30-09-2015, ora 22:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pai atunci erai in sevraj. Ai facut episod psihotic.
Ai depresii care alterneaza cu episoade maniacale ca sa ai tab ?
0
01-10-2015, ora 00:43
Christian409
Nu este medic/terapeut
Christian409
am avut plangeam mult fara motiv
0
01-10-2015, ora 17:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dupa ce ti-a trecut episodul psihotic presupun din februarie ai mai avut depresii ?
Iei doar 500 mg valproat de sodiu si atat in fiecare zi ?
Cate episoade ai facut in total pina acum ?
Cate episoade ai facut fara sa iei droguri ?
De ce nu esti cuminte ?
0
01-10-2015, ora 17:44
Christian409
Nu este medic/terapeut
Christian409
nu am mai avut depresii din februarie
mai iau un mg risperidon
in total am facut 5 episoade dar mentionez ca dupa ce imi reveneam nu mai luam pastille.
am avut 2 episoade in care nu am mai luat droguri.
in present sunt cuminte fumez doar iarba ocazional psihiatrul meu de aici stie a zis ca nu e o problema asta.
0
01-10-2015, ora 17:48
anule
Nu este medic/terapeut
anule
depresie nu ai facut niciodata?
0
01-10-2015, ora 18:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cate ore pe zi poti sa te concéntrezi sa lucrezi ? Poti sa ai grija de tine ? Poti sa faci singur ordine si curatenie in casa ? Ai energie sau ai devenit mai lent ?
Cand plangeai te gandeai la ceva real sau aveai o tristete fara nici un fel de motiv?
Pot exista halucinatii vizuale, auditive, olfactive, tactile.
Adica sa vezi ceva care nu exista sau voci sau sunete sau sa simti mirosuri pe care cei din jur nu le simteau sau sa simti ca te loveste cineva invizibil. Ai avut vreodata asa ceva ?
0
01-10-2015, ora 18:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu il cunosc pe psihiatrul tau dar sa stii ca noi avem copii pe forum care doar au fumat iarba si au facut anxietate care e mai rea decat criza. Iar tú deja ai o predispozitie catre o afectiune psihica.
Anxietatea e mai rea decat tot ce ai avut tu in viata ta.
Nu mai fuma ierburi ca risti la greu, daca vrei.
0
01-10-2015, ora 20:15
Christian409
Nu este medic/terapeut
Christian409
Pot sa ma concentrez sa lucrez, pot sa am grija de mn singur, tristetea era activata de ganduri dar nu cred ca erau niste motive pentru plans.
0
02-10-2015, ora 15:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bun. La tulburarea bipolara ar fi trebuit sa te deranjeze mai mult depresiile dar vad va tu esti bine. Nu trebuie neaparat sa te gandesti ca ai tab.
Dar
Tu ai facut in total 5 episoade. Sa zicem ca 3 le-ai facut ca efect al drogurilor, deci au fost episoade induse de substante. Le excludem pe alea.
Doua insa le-ai facut fara droguri. Ok ?
Astea au o regula. Pentru doua episoade trebuie sa iei tratament minim 3 ani de la ultimul episod. Apoi ce faci ? Te duci la doctor. Doctorul te evalueaza, mai plangi, nu mai plangi, poti sa lucrezi, poti sa te concentrezi si daca totul e ok incepe sa iti reduca din medicatie.
Eu personal nu m-as gandit la diagnosticul de depresie doar ca ai plans. Trebuie sa intrunesti mai multe criterii ca sa ai depresie.
Am in Germania o cunostinta cu schizofrenie, fiica de profesoara universitara. A mers bine cu tratament o perioada de cativa ani si i-au scazut tratamentul pina i l-au eliminat complet.
Tu nu te mai gandi asa mult la denumirea bolii ca pierzi timpul. Bipolarii sufera de multe lucruri in depresie. Tu nu prea te plangi de asta. De aceea, tinand cont ca ti s-a dat un minim minimorum de tratament, fa-l 3 ani zilnic, fara sa intrerupi, si apoi discuta cu Dr daca ti-l poate diminua si apoi scoate. Inteles ?
0
02-10-2015, ora 18:43
Christian409
Nu este medic/terapeut
Christian409
Am inteles. Multumesc frumos de indrumare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul