Tulburări din spectrul autist??

06-06-2019
Arr
Nu este medic/terapeut
Arr
Am nevoie de un sfat, de o parere. Am un bebe de 1 an si 2saptamani. Sarcină normala, nastere normală, fara antecedente de autism in familie. sotul meu e un pic mai introvertit, dar a devenit așa in adolescenta. Sunt foarte stresata deoarece bebe nu arată cu degetelul spre ce il intereseaza, daca e in brate se întinde sa ia. Cateodata pare fixat intr-un punct cu privirea. Nu raspunde la nume, se joaca cu sora lui care are 6 ani, dar perioade scurte, evita contactul vizual direct, se uita mai mult de cateva secunde doar daca e culcat pe spate si ma joc cu el, il pup pe burtica sau il gâdil. Se joaca ok cu cuburi, masinute, pana la un punct cand le arunca pe spate, ii plac jucăriile care luminează, ii place sa deschida si sa închidă ușile, din dulapuri si scoate ce găsește. Are un covor cu litere si are o litera pe care câteodată se învârte in jurul axei lui. Nu pare foarte afectuos, ne recunoaște pe noi mama, tata, sora. Zambeste cand ii zambim, nu mereu dar 85%din cazuri, se bucură cand ma vede ca vin sa il iau de la creșă, câteodată e foarte nerăbdător sa il iau in brate, cateodata doar ma fixează si zambeste foarte putin. Plange daca se loveste si cauta alinare, si prin casa vine la picioarele nostre sa il luam in brate. Merge de-a busilea si pe langa canapea, mobila etc in picioare. Nu vrea sa mearga de mânuță. Urmareste daca ii fac teatru de păpuși, daca ascund anumite lucruri sau daca jucam cucu-bau, dar nu imită. Maine am programare si la orl. Este cazul sa imi fac griji ca ar putea fi tulburari din spectrul autist?? ps. acum ii ies si doi dinți. Eu sunt foarte stresata si nu mai știu ce sa fac, nu locuim in Romania si imi e frică ca aici nu ma vor baga in seama...
2 comentarii
0
07-06-2019, ora 09:07
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Din ceea ce relatați nu sunt motive de îngrijorare. Probabil problema este la d-stră.
0
07-06-2019, ora 10:03
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Sunt foarte putine elemente, descrise de Dvs., care indica unele bizarerii de comportament ale copilasului, pt varsta pe care o are, dar nu se pune problema de autism. Cred ca interactiunea sustinuta cu copilul sub forma comunicarii si actiunii l-ar ajuta mult in stabilirea contactului cu cei din jur. Pentru confortul Dvs. sufletesc ar fi util sa ii faceti, cand veniti in Romania, un bilant la un medic psihiatru de pediatrie sau la un psiholog. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul