Autism?

27-09-2021
atnr19
Nu este medic/terapeut
atnr19
Baietelul meu in varsta de 2 ani si 4 luni inca nu a inceput sa vorbeasca. Zice mamamam, tatata, mememe, ababa, abi etc. dar nu cred ca zice cu intentie. Cand vede cifrele numara pana la 5 ( nu foarte clar, ceva de genul unu, do, tre, pat, cin). Cand numaram cu el pana la zece repeta si el pe limba lui pana la 10.
M-am dus cu el la un medic neurolog specializat pe neurologie infantila care mi l-a evaluat. Evaluarea mi s-a parut un pic superficiala, in sensul ca : cabinetul dl doctor era amenajat ca un parc de copii, dansul nepurtand halat de medic. (Baietelului meu ii este foarte frica de medici/asistente mai ales cand sunt imbracati in halat alb pentru a anul trecut l-am dus de cateva ori la spital si i-au facut injectii). Cand intram in spital incepe sa urle de la usa. Cabinetul acesta fiind particular era amenajat ca un parc de joaca. Baietelul meu nu si-a dat seama ca e cabinet si a intrat foarte voios. Cum a intrat a inceput sa exploreze foarte curios toate colturile si incerca sa se joace cu jucariile respective. Dl doctor l-a strigat de cateva ori pe nume dar el nu s-a intors sa se uite. Era cu gura pana la urechi cercetand. Dl dr m-a intrebat daca are contact vizuat cu noi si i-am spus ca da. Mi-a zis ca dansului i-a atras atentia ca de cand a intrat cu a avut contact vizuat cu dumnealui si ca banuie ca daca nu are autism are o forma foarte grava de deficit de atentie. I-am raspuns la randul meu ca jucariile i-au atras atentia f mult si ca in general cu are contact vizual din primul monent cu necunoscutii. M-a intrebat daca ii place sa invarta roti, i-am zis ca da, dar nu in mod exagerat, invarte cam 1 minut dupa care lasa si se joaca cu altceva. Nu sta in fata masinii de spalat rufe, nu merge pe varfuri, nu flutura din maini. E foarte atasat de mine si de tatal lui, vrea sa stam impreuna in permanenta, chiar de multa ori nu pot face treaba in casa pt ca ma apuca de mana sau de bluza si merge taras dupa mine inclusiv la baie. Daca intru fara el sta si plange la usa. Nu e violent cu noi sau cu alti copii. E adevarat ca e cam activ dar mie nu mi se pare exagerat, am vazut copii mult mai activi. Se intampla sa impinga vreun copil care incearca sa ii ia o jucarie din mana dar in rest nu. Bea singur apa din pahar, mananca singur(cu mana ce-i drept), nu are preferinte culinare mananca aproape orice, cand incearca sa faca ceva si nu reuseste cere ajutorul meu( de exemplu cand nu poate sa desfaca capacul unei sticle mi-o intinde sa ii desfac eu, sau daca nu reuseste sa deschida o usa ma ia de mana si ma duce la usa sa ii deschid etc). Cand vede ca imi pun masca si iau geanta in mana isi da seama ca plec undeva si alearga la usa sa vina si el, e foarte atasat de mine, plange cand plec si el ramane acasa. İi place foarte mult sa jucam v-ati ascunselea, se amuza, rade, ma priveste fix in ochi si ma ia de mana, ma duce dupa usa si ma lasa acolo iar el iese din camera si intra iar ca sa il sperii, ii place cucu bau, pe tatal lui il ia si il impinge sa se aseze pe canapea sa poata sa se urce in carca lui etc. Cand ma vede concentrata pe altceva vine si imi ia fata intre manute si ma priveste fix in ochi de ca si cum ar vrea atentie. Cand ii zic sa nu faca ceva se opreste se intoarce si se uita la mine si renunta la ceea ce facea.
Partile negative ar fi: nu vorbeste, cand e concentrat pe ceva nu se uita chiar daca il stigam cand suntem langa el( de obicei cand il strig din alta camera vine, chiar daca face altceva), nu are contact vizual din prima cu strainii si nu arara decat foarte rar cu degetul. (Desenele din carti sau literele le urmareste cu degetelul dar cabd vrea ceva foloseste mana mea sa imi arate ce vrea. Dl dr mi-a zis ca poate da in autism. Sunt f speriata, il voi inscrie la cresa. E singur la parinti, nu are prieteni, vecini, veri, sta toata ziua cu bunica iar bunica i-a tot dar drumul la tv si telefon. Credeti ca e necesar sa il duc si la o terapie pt copii autisti? Dl dr mi-a recomandat niste vitamine, ulei de peste si probiotic. Plus cursuri Aba si cresa. Mi-a zis ca daca peste 6 luni e la fel de putin receptiv va incepe tratament medicamentos.
De obicei cine il vede prima data ma intreaba de ce nu sre contact vizual si nu raspunde la nume. Dar dupa ce se cunosc si trec cateva zile baietelul meu incepe sa se hlizeasca la ei, sa ii mangaie, daca vede ca si ei sunt afectuosi cu el. Pe unele persoanel nu le place din prima si chiar daca ii cunoaste nu ii lasa sa il pupe, dar de unii se ataseaza ridica manutele la ei sa ii ridice si sa il arunce in sus etc..
Cand nu suntem noi acasa o imbratiseaza pe bunica, sare pe ea, incearca sa o pupe, cand venim noi o ignora total si sta calare pe noi.
Am uitat sa specific ca nu stie sa arate organele dar recunoaste cifrele, le aseaza in ordine de la 1 la 10. İncearca sa numere, incearca sa cante niste cantecele si imita actiunile din versurile cantecelelor, stie sa aplaude, cand ii zic bravoo si aplaud se bucura foarte tare, imi zambeate si ma priveste in ochiba chiar rade in hohote cand vede ca rad si eu. Nu are probleme de somn, doarme neintrerup noptile. Stie sa aseze cercurile acelea din plastic unul peste altul, rasfoiestr cartile, se joaca cu pianul. İi cumparasem un microfon pentru karaoke am observat ca azi dadea drumul la pian si punea microfonul la difuzor sa se auda mai tare si cu efecte.
Tatal lui este strain, deci copilul e bilincv aude in casa ambele limbi. Greseala a fost si cum am zis mai sus ca bunica l-a lasat f mult in fata tv ului si telefonului cand nu eram noi acasa dar acum am interzis acest lucru. Si inca ceva, nu vrea deloc sa doarma singur. Si ziua cand doarme vrea pe cineva langa el. Noaptea doarme cu noi un pat si daca simte ca l-am lasat singur se scoala si vine dupa noi.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul