un tratament pentru acnee si am inceput sa am mancarimi in zona genitala

05-05-2008
lol-la
Nu este medic/terapeut
lol-la
buna...sunt din sibiu...am primit de la mediul dermatolog un tratament pentru acnee cu doxicilina(1 tableta pe zi -20 de zile).am luat 5 tablete pana acum..dar am inceput sa am mancarimi in zona genitala...probabil este candida...am mai luat antibiotice dar niciodata nu am avut o astfel de reactie..am mers la farmacie si farmacista mi-a dat nistatina(tablete-2/zi) si clotrimazol(unguent-2/zi)...nu stiu ce sa fac sa continui tratamentul cu doxicilina??sau sa renunt la el si sa imi tratez candida??
..sunt destul de ingrijorata pentru ca am auzit ca se scapa destul de greu de aceasta candida..si ea reapare...astept raspuns..multumesc anticipat
5 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Candidoza genitala apare frecvent in urma antibioterapiei si se trateaza intr-adevar cu Nistatin, insa se vindeca destul de greu si este recidivanta! Iti recomand tratarea acneei cu solutie cutanata de Zinneryt !!! Se aplica de 1-2 ori pe zi pe zonele afectate! Este excelent!
Succes, si astept vesti!
0
05-05-2008, ora 00:00
lol-la
Nu este medic/terapeut
lol-la
Multumesc foarte mult pentru raspuns...am uitat sa precizez ca pe langa Doxicilina ma dau si cu solutie de Zinneryt(dimineata) si seara cu Skinoren.
Sa inteleg ca imi recomandati sa intrerup tratamentul cu Doxicilina...sa folosesc doar Zinneryt si Skinoren si sa ma ocup de candisoza??
Multumesc inca o data.
0
07-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Intrerupe terapia cu doxiciclina pt acnee!
Nu ai nevoie de antibioterapie sistemica (doxiciclina) pt acneea ta! Este suficienta antibioterapia locala (zineryt contine eritromicina) si nu faci candida! Poti aplica si skinoren!
Cat despre candida iti recomand ovule de pimafucin 100mg (sase) si nistatin cp.filmate de 500000 UI (sase)!
Evita sa faci tratament antibiotic sistemic (adica sa inghiti comprimate de antibiotice), deoarece predispune la candidoza!
Imi cer scuze de intarziere!
Succes
0
05-06-2010, ora 19:50
vaydo
Nu este medic/terapeut
vaydo
salutare
va deranjez si eu cu o intrebare.dar mai bine sa va explic putin.sotia mea lucreaza in brutarie, si de ceva vreme ia aparut pe corp k un fel de alergie, mici brobonite care se sparg la un moment-dat, si ramin k niste pete sau cicatrici.sau extins pe tot corpul.
a fost la un dermnatolog la bucuresti undeva in zona tineretului la o policlinica a unui spital, unde iau facut niste analize gen, la faina, la detergenti in fine la mai multe chestii
in urma analizelor iau spus ca are RARE FORME DE CANDIDA ALBICUS.iau prescris un tratament un regim sever si o crema care a preparato la 0o farmacie din bucurest.crema nu ia ajuns deci am mai facut o doza dubla.si costa ceva.
in toata aceeasta perioada nu a muncit a fost in medical.nu se cunostea nimic de la pastile si nici de la crema
de cind a reluat munca iau aparut mai multe
putetie sami spuneti unde poate sa mearga sau ce fel de boala este asta?
Va multumesc
0
17-12-2010, ora 18:45
fuegen
Nu este medic/terapeut
fuegen
Buna ziua.Cu o intrebare deranjez.de jumatate de an am o iritatie in zona genitala cu pete rosii si mancarimi.am folosit triderm dupa care a disparut dar a aparut iar.Acum de vreo 2 zile imi curge un lichid din penis urat mirositor si am o senzatie neplacuta la urinare.Mentionez ca penisul s-a umflat.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: