Va rog ajutati-ma!
Buna seara!
Am 23 de ani. Cam de o saptamana am niste dureri destul de mari in zona rinichilor. Pana acum au fost suportabile ( iau Nospa+Aulin, de 3 ori pe zi). Insa azi dimineata am facut brusc febra 39.7 si durere insuportabila, doar in partea dreapta. Ca niste junghiuri puternice. Cam in 2, 3 ore febra a cedat, dar durerea inca persista, tot doar in partea dreapta. Spuneti-mi va rog ce e de facut. Am vrut sa merg la spital, insa nu sunt inscrisa la niciun doctor de familie si stiu ca se plateste consultatie si spitalizare daca e cazul:( O sa ma inscriu cat de repede la un medic. Insa pana atunci imi puteti spune va rog despre ce ar putea fi vorba si ce ar trebui sa fac.
Multumesc anticipat!
Am 23 de ani. Cam de o saptamana am niste dureri destul de mari in zona rinichilor. Pana acum au fost suportabile ( iau Nospa+Aulin, de 3 ori pe zi). Insa azi dimineata am facut brusc febra 39.7 si durere insuportabila, doar in partea dreapta. Ca niste junghiuri puternice. Cam in 2, 3 ore febra a cedat, dar durerea inca persista, tot doar in partea dreapta. Spuneti-mi va rog ce e de facut. Am vrut sa merg la spital, insa nu sunt inscrisa la niciun doctor de familie si stiu ca se plateste consultatie si spitalizare daca e cazul:( O sa ma inscriu cat de repede la un medic. Insa pana atunci imi puteti spune va rog despre ce ar putea fi vorba si ce ar trebui sa fac.
Multumesc anticipat!
2 comentarii
Daca este o urgenta nu se plateste consultatia si nu e nevoie de bilet de la medicul de familie.Eu te-as sfatui sa te prezinti la camera de garda unde medicul stabileste ce e de facut.In unele cazuri nu tb. aminat prea mult.Simptomele descrise pot ascunde ceva grav.Mai bine sa te ingrijorezi degeaba decit sa tratezi cu indiferenta si sa te trezesti e o pb. deosebita. Multa sanatate !
dute imediat la urgente, esti o urgenta medicala, si eu am patit la fel aveam febra, frisoane, greturi, am vomat, tremuram toata, knd am ajuns la spital nu stiu ce mi.ai facut dar in 2 ore eram mult mai bine, aaa si ca diagnostic am avut pielonefrita acuta.
multa sanatate!
multa sanatate!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2probleme cu rinichii
- 2rinichi unic si sarcina
- 8ecografie rinichi!
- 16Rinichii sau cancer?
- 7durere de rinichi
- 4Raceala la rinichi
- 4formatiune tumorala mediorenala stanga cu caracteristici imagistice de malignitate
- 9sindrom de jonctiune pielo-ureterala
- 4Creatina distruge ficatul si rinichii?
- 7multumesc, insa durerea continua
- 6nisip la rinichi la 15 ani, recomandare
- 3Augmentin = Durere rinichi-ul drept?
- 6ficat marit, stomacel matit si rinichiul stang marit la copilas de un an si 10 luni
- 0Elimina apa din corp
- 1rinichi drept dilatat
- 3mama are diabet si multe alte complicatii la rinichi
- 0Probleme rinichi
- 1ma dor rinichii de 5 zile
- 3stază bazinetală
- 3Ecografie abdominala nodul si chist rinichi
Mai multe informații despre: Rinichii
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Glomerulonefrita
- Insuficienta renala acuta - IRA
- Insuficiența renală cronică - IRC
- Litiaza renala
- Nefropatia diabetica
- Infectia urinara la copii
- Proteinuria
- Anurie (lipsa urinarii)
- Pielonefrita acută
- Nefropatia lupică
- Miros anormal al urinei
- Mancarea fast food si disfunctiile renale - exista o legatura?
- Rinichii
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: