mama are diabet si multe alte complicatii la rinichi

03-12-2014
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
buna ziua tuturor; mama mea suferinda de diabet (74 ani) si cu multe alte complicatii in special laa rinichi, dar fara complicatii grave la inima, a facut un timp destul de indelungat perfuzii cu Cerebrolizin si s-a simtit bine; acum 2 ani insa a facut de 2 ori la rand o criza cardiaca foarte puternica ( s-a inegrit toata si facea spasme puternice) in urma perfuziei cam la jumatate de ora dupa. am dus-o in urgenta la spital de ambele daati, dar nu am obtinut niciun diagnostic coerent nici in ceea ce priveste folosirea medicamentului nici cardiologic. bineinteles ca am oprit acest tratament, care a fost recomandat de un medic neurolog. as dori sa stiu : putem inlocui Cerebrolozin-ul cu altceva? mama are simptome de degenerare de varsta (uita, incurca ideiile sa).
3 comentarii
0
04-12-2014, ora 19:37
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Cerebrolysin-ul este un medicament care hraneste creierul, face parte din grupa asa-numitelor neurotrofice. Sunt multiple alte variante care se pot da: Actovegin, Tanakan, Cavinton, Piracetam, Pramistar, Sermion. Toate pe cale orala - adica pe gura.
0
04-12-2014, ora 20:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Doar Actoveginul e asemanator cu Cerebrolisyn-ul, primul e proteina hidrolizata din sange de vitel iar al doilea este proteina din creier de porc ! Restul medicamentelor sunt complementare acestora doua !

Deci raspunsul este pastile Actovegin ! Sau injectii cu Cerebrolisyn facute f lent daca actoveginul nu e la fel de eficace !

Sanatate !
0
05-12-2014, ora 07:22
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.