Vad ca nimeni nu pune acesta intrebare - anxietate si depresie | Forumul Medical ROmedic

Vad ca nimeni nu pune acesta intrebare - anxietate si depresie

23-08-2018
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Daca un episod depresiv major dureaza intre 6-8 luni de ce sant oameni care i-au medicamente ani de zile, respectiv toata viata?
La mine se pare ca anxietatea este problema principala si imi creeaza depresie...este mai usor sau mai greu de combatut decat depresia?
4 comentarii
0
23-08-2018, ora 18:04
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Pentru ca expresia "episod depresiv major" defineste de fapt o exacerbare (agravare) a tulburarii depresive. Iar persoanele in cauza iau tratament pentru tulburarea de baza, nu doar pt episod.
Pe de alta parte, treaba cu tratamentul este discutabilă, avand in vedere ca nu da rezultate intotdeauna.
0
23-08-2018, ora 18:17
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Nici psioterapia nu da intodeauna rezultate...pe scurt sant oameni care sau vindecat de tot de aceste boli?
0
23-08-2018, ora 21:10
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
Da, sunt oameni care s-au vindecat de episoadele depresive. După cum v-a spus si colegul meu, episodul este o exacerbare a tulburarii existente, care poate fi reactiva. De aceea tratamentul pe o perioadă îndelungată. Cu toate acestea, majoritatea celor care iau medicatie ani de zile sau toată viața, n-au fost niciodată la un psiholog, pentru a trata cauza, centrandu-se pe simptom. Important este si sa nu mai existe factori de menținere a stării depresive, in viata pacientului, sa aiba ancore, suport social, familial.
0
24-08-2018, ora 09:34
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Buna dimineata, ma bucur sa aud ca sant oameni care s-au vindecat in totalitate, din pacate preturile practicate 100-150 de ron sant exagerate pentru 99% la suta din populatie de accea oameni nu merg la psiholog si in multe cazuri si serviciile lasa de dorit.
Eu personal am fost 3 luni de zile la un, , psiholog de top, , la mine in oras o sedinta pe saptamana eu sufar de anxietate care imi provoaca si depresie.
Nu ma ajutat cu absolut nimica primul atac de panica l-am avut in somn dupa ce m-am lasat de fumat (acum fumez din nou) anxietatea imi vine din subconstient nici pana in ziua de azi nu stiu motivul.
Acuma i-au zoloft am ajuns de la 2 ore de somn seara la 8 si ma costat cat o sedinta la psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExerciÈ›iul fizic, o opÈ›iune viabilă pentru ameliorarea depresiei È™i anxietății la tineri
  • Terapia prin umor poate reduce simptomele depresiei È™i anxietății
  • ComparaÈ›ie între efectele sportului È™i efectele antidepresivelor în ameliorarea depresiei È™i anxietății
  •