Depresie anxioasa fara raspuns la tratament

07-01-2022
star
Nu este medic/terapeut
star
Am obosit.. De 6 ani nu mai sunt eu.. Acum 6 ani in urma unor atacuri de panica, mi s a instalat o anxietate severa cu derealizare, frica intensa și manan in mana cu ea apoi a venit si depresia.. De atunci ma lupt sa ma vindec si nu mai reusesc.. Am schimbat doctori si tratamente.. Cipralex, efectin, serlift si de 7 luni, arketis.. Mi s a parut ca acesta din urma mi s ar potrivi.. Incepusem sa ma simt binisor, dar de 1 saptamana, din nou ma simt rau, frica, stare de depresie, apatie, chiar asa nu mai pot sa mi revin la normal? Am obosit!!!! Ce s a stricat asa rau de nu mai poate fi reparat nicicum? Chiar nu exista remediu pt depresie si anxietate? Am obosit sa schimb la dr si tratamente fara nici un rezultat.. As da orice sa revin la normal.. Chiar nu mai inteleg cum functioneaza creierul de nu mi mai pot reveni..Chiar nu mai știu ce sa fac..
6 comentarii
1
07-01-2022, ora 22:25
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ați incercat schimbarea mediului, a stilului de viata, sport, mișcare, psihoterapie?
0
08-01-2022, ora 15:52
star
Nu este medic/terapeut
star
Într adevar, nu am facut nimic din toate astea, pt ca, nesimtindu ma bine, nici dispozitie necesar nu am.. Doar rareori am cate o zi in care ma simt bine.. Cat despre psihoterapie, desi nu am facut niciodata, chiar credeti ca m ar ajuta, daca pe cale medicamentoasa nu am putut regla anumite dezechilibre chimice ale crierului, nu stiu cum m ar ajuta psihiterapia.. Sunt sceptica, intr adevar, nu stiu ce inseamna sedintele de psihoterapie si cum te pot ajuta..
1
09-01-2022, ora 13:44
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
”nesimtindu-ma bine, nici dispozitie necesar nu am” este abordarea care va tine in acelasi cerc vicios. Nu uitati, cateodata ”foamea vine mancand”, cu alte cuvinte incercati sa faceti activitati chiar daca nu aveti chef. Folositi mintea/ratiunea impotriva corpului/chefului.
Renuntati la ideea dezechilibrului chimic al creierului. Daca ar fi fost doar asta tratamentul ar fi rezolvat situatia, daca nu a facut-o inseamna ca mai exista si alte cauze pe care trebuie sa le abordati altfel, cele indicate in raspunsul meu anterior.
Lasati ”scepticismul” si incercati psihoterapia.
0
09-01-2022, ora 14:18
star
Nu este medic/terapeut
star
Mulțumesc frumos pentru răspuns. O sa incerc sa pun in aplicare sfaturile primite. O zi frumoasa.
1
09-01-2022, ora 19:26
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Identitate neconfirmată
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
In cazul dumneavoastră psihoterapia este recomandata. De-obicei, pe lângă medicamentație, mai trebuie ceva. Acel ceva sunt ședințele de terapie. Dați o șansa. Mergeți la cineva care face terapie cognitiv comportamentala, iar dacă rezonați, luați-o ca pe o “tema”. In urma ședințelor veți vedea ca veți găsi diverse răspunsuri și veți învața cum sa va gestionați emoțiile. Mult succes!
0
13-04-2023, ora 20:17
pionulg7
Nu este medic/terapeut
pionulg7
am trecut si io pana aceasi problema va dau un sfat si cautati prima oara si cercetati la ce zic
dati in meniu afine urzica tot ce e pa baza de fier multa apa frucute legume
Fieru e baza tuturor problemelor in corp si cel mai mult il ajuta ceai de papadie si ceai de brusture au mult fier si minerale
cautati ceai asta sarsaoarilla cotine mult fier e cel mai bun
cercetati si dvs si dupa o sa vedeti multumesc
MULT SOARE si ceaiurile astea o sa vezi cerceteaza si tu si o sa vezi intelegi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiul fizic, o opțiune viabilă pentru ameliorarea depresiei și anxietății la tineri
  • Terapia prin umor poate reduce simptomele depresiei și anxietății
  • Comparație între efectele sportului și efectele antidepresivelor în ameliorarea depresiei și anxietății
  •