Vitamina D, responsabila de atacurile de panica?

05-04-2022
IuliaAndreeaP
Nu este medic/terapeut
IuliaAndreeaP
Buna ziua,

Acum cateva luni, prin octombrie 2021 m am simtit foarte obosita, oboseala cronica de abia mai aveam putere sa imping caruciorul copilului pe strada, simteam furnicaturi in degetele de la maini si de la picioare, carcei, dureri musculare, palpitatii uneori, mai alew cand ma trezeam brusc din somn.Pana intr o zi in care de dimineata mi a fost rau si am vomitat(operata de fiere...se intampla cam la 1 luna de zile sa fac cate o criza, stari de greata, voma, dureri de cap)...dupa amiaza pe la ora 17:00 mi am facut un ness cu lapte rece, ice coffee, am pus cam mult ness 3 lingurite si putin peste jumatate de pahar mare de lapte)...obosnuiam sa beau acewr ness aproape zilnic...dupa ce am baut ness ul cu lapte am simtit ca mi se imfierbanta fata si inima a luat o la galop...mi am luat tensiunea cu un tensiometru ieftin de incheietura si aveam pulsul mare 120 si ceva si tensiunea vreo 140 cu 90.am inceput sa ma precipit, timp in care mi a crescut si pulsul si tensiunea pana pe la 180 cu 110 si pulsul in jur de 150.Am chemat ambulanta, ma aflam in Germania, mi au luat tensiunea 160 cu 90 si ceva puls 130.m au luat la spital, mi au facut toate investigatiile...la inima nu sunt ptobleme, presupun ei ca de la cafea ar fi.Mi au facut analizele..au iesit bune cu exceptia potasiului care era putin sub limita, trigliceride si colesterol putin peste limita(mereu le am avut mai mari, gen colesterol 210, 220 si trigliceride 158).Pana sa vina ambulanta am luatbo nitrohlicerina, aveam in casa si am considerat ca nu pot sa stau cu asa tensiune.Bun..toate bune si frumoase pana la sf lunii ianuarie 2022 cand intr o duminica am fost in vizita am baut jumatate de ceasca de capuccino si un pahar de prosseco, nu prea mancasem si ma simteam foarte obosita.Am ajuns acasa, mi am luat tensiunea la fel m am agitat tensiunea a crescut pana la 190 cu 110 puls 130, nu m am mai dus la urgenta, mi am luat un captopril si un extraveral si m am linistit.Am trecut si peste asta si m am dus in Romania sa mi fac mai multe investigatii...mi am facut toate analziele, cardiologie, psihiatrie, ecografii la organe si la tiroida.In afara de carenta de vitamina D(val 19.1) trigliceride si colesterol toate bune...inclusiv magneziu calciu potasiu.La tiroida analizele bune, stiu ca am.un nodul mare de 1 cm, il tin sub observatie.
Anxietatea mea dupa cel de al doilea atac de panica s a intensificat, imi era frica sa mai stau singura in casa, a a aparut agarofobia si am acceptat sa oau un antidepresiv Serodeps de 10 mg o data pe zi si pentru puls Concor CoR 2.5 de 2 ori pe zi, dim si seara.Pe langa toate astea mai iau si vitamina D de 4000 ui pe zi, mi s a spuns pana in iunie, apoi sa refac analiza.
Va rog sa mi spuneti se poate sa fie carenta de vitamina D responsabila de anxietatea mea, cea care sa genereze atacurile de panica?
In prezent ma simt bine, ametelile inca persista iar tensiunea a scazut mult de la 130 cat era initial cea mare acum e 80 sau 90 max 110.
A avut cineva experiente similare? Dupa ce ati tratat carenta de vitamina D ati avut aceeasi viata de dinainte?
Scuzati romanul, va multumesc mult si va doresc sanatate.
4 comentarii
0
06-04-2022, ora 01:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu are legatura vitamina D cu atacurile de panica. Trebuie sa le tratati pe amandoua.
Eu am avut carenta de vitamina D si chiar dupa ce s-a normalizat mai am un fel de atacuri de panica.
Dar s-ar putea ca in urma tratamentului pentru adp sa se normalizeze pulsul si sa nu mai fie nevoie de Concor. Masurati-va pulsul si urmariti acest aspect.
Pulsul marit poate fi si un simptom de adp.
0
06-04-2022, ora 11:18
IuliaAndreeaP
Nu este medic/terapeut
IuliaAndreeaP
Pulsul l am avut dintotdeauna mai mare, cand am fost la cardiolog ultima data in repaus l am avut 96, iar tensiunea cred ca din cauza emotiilor era 15 cu 9.Atunci ea a luat hotararea sa mi dea Concor Cor 2.5.Intre timp s a reglat pulsul la 60, 70 in repaus, dar tensiunea in general e destul de mica 90, 100 cea mare rar cand sunt obosita ajunge la 120, 130.
Se poate ca datorita carentei de vitamina D sa fie crescut parathormonul si calciu seric scazut si de aici toate manifestarile astea.N am avut decat 2 atacuri de panica, manifestate cu cresterea pulsului si a tensiunii, defapt asta e ingrijorarea mea cea mai mare...ca creste tensiunea.Ajung la endocrinolog abia in iulie(m am programat de acum pt iulie in Germania)
0
29-06-2022, ora 21:38
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Faceti analize de tiroida, TSH, FT4 si T3. Pulsul marit poate fi un semn de hipertiroidie.
0
31-08-2022, ora 00:29
IuliaAndreeaP
Nu este medic/terapeut
IuliaAndreeaP
In cele din urma am aflat ca am Pth ul marit(Parathorom, glandele paratiroide) si calciul normal.Inca n am diagnostic, dar cred ca e vorba de o Hiperparatiroidie ca urmare a deficientei de vitamina D.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.