Extrasistole și insomnii

04-04-2021
Gabrielacrv
Nu este medic/terapeut
Gabrielacrv
Bună, sper că mă poate ajuta cineva cu un sfat.
De mai bine de 3 ani mă confrunt cu extrasistole și un puls marit, de un an iau concor de 2, 5, și magnerot am luat o perioada de 4 luni. De când am început să iau concor 3 luni a fost ok, apoi parca mai rău a început să mi fie, palpitațiile mai dese, aveam stări de confuzie, amețeala ușoară, oboseam foarte repede, dureri de cap, simțeam că o iau razna la un momendat.
Am avut o perioada după asta de maxim 2 luni in care parcă îmi revenisem eram bine.
Apoi acum dintr o data, de o saptamana din nou și parcă mai rău, am inceput sa simt nu știu dacă le pot numi extrasistole așa că o să mă exprim cum le simt, poate știți ce ar putea fi " bate inima normal, apoi vine că un stop de o secundă, apoi revine la normal câteva bătăi apoi iar acea pauza " bătaia după acea pauza nu e puternica ca și cum simțeam eu extrasistolele. Pe langa asta, la fel obosesc foarte repede, nu mai sunt in stare sa urc până la etajul 3 unde stau fara să mă opresc puțin, am momente când am așa senzația de cap gol, confuzie, și durerile de cap ușoare sunt deja la ordinea zilei. Am inceput sa le fac pe timpul seri, când mă pun in pat și vreau să încerc să dorm, nu mai pot, simt acele întreruperi de puls, mă ia cu furnicături in tot corpul, și uite așa se mai duce o seara in care am insomnii. Chiar nu mai știu ce să fac, am toate analizele la zi, holter EKG și tensiune acum 8 luni făcute, de 2 ori chiar, eco cardiacă făcută acum o să sapt, analize de sânge toate au ieșit bine, făcute recent, radiografie cardio-pulmonara la fel buna, CT la cap, la fel bun.
1 comentarii
0
04-04-2021, ora 07:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt somatizari de anxietate. Adresati-va unui psihiatru si unui psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •