ovare micropolichistice tratate foarte bine, vreau sa slabesc

08-07-2011
Noodles
Nu este medic/terapeut
Noodles
Buna seara!
Am ovare micropolichistice pentru care iau Siofor de 3 ani.Tratamentul a dat rezultate foarte bune, sunt extrem de multumita de el. Am slabit 25 de kg, parul in exces s-a redus, menstruatia s-a reglat, ma simt foarte bine atat fizic cat si psihic. De 3 probleme ma pot plange insa...
1. mai vreau sa slabesc 10 kg si nu pot; nu imi pot da seama de ce (mentionez ca nu mananc grasimi, dulciuri + ca fac sport regulat si de mult timp, adica 4 ani);
2. nu reusesc sa imi regenerez parul. A cazut foarte mult pana sa descopar problema ovarelor si chiar daca si-a mai revenit inca se vede scalpul..parul fiind foarte subtire si rar. mai si cade in exces
3. intodeauna am avut musculatura dezvoltata iar doamna doctor endocrinolog mi-a spus ca este reactia testosteronului in exces. cand am inceput sa fac sport masa musculara s-a marit si mai mult, sunt masiva, nu am foarte multa grasime insa nu reusesc sa ma subtiez nici chiar daca am facut aerobic + banda de 5 ori pe saptamana, cate 3 ore pe zi.intentionez sa fac masaj anticelulitic si sper sincer sa ma ajute.
V-as ruga sa imi spuneti cum as putea sa rezolv aceste probleme.
Va multumesc anticipat
6 comentarii
0
08-07-2011, ora 13:28
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Buna! Eu stiu ca Siofor este pentru diabet de gr 2. Tu il iei pt ovare micropolichistice? Sau de fapt pt diabet? Nu prea inteleg. Adica nu am auzit niciodata de tratamentul asta pt ovare. Si eu am problema asta, de asta zic.
0
08-07-2011, ora 14:08
Noodles
Nu este medic/terapeut
Noodles
Da, si mie mi s-a parut ciudat atunci cand mi-a spus doctora sa iau siofor.
Ideea este ca din cauza ovarelor micropolichistice glicemia creste ceea ce poate fi corectat prin siofor. Este relativ nou ca si tratament insa da rezultate.
Daca mai ai nevoie de detalii, scrie-mi :)
1
08-07-2011, ora 15:15
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Ti-am trimis un mesaj privat. Vezi in profilul tau la mesaje.
0
09-07-2011, ora 10:23
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
se da siofor si pentru ovare polichistice. este un tratament de prima intentie acum, pentru ca s-a descoperit legatura- rezistenta la insulina- ovar polichistic, obezitate abdominala!

ar trebui sa tratati si local cu sampoane pentru par- gen foltene, revalid, alpecin si altele, sunt foarte bune.
si poate inot sau un sport mai solicitant (inotul este cel mai complet sport)

cu respect
geanina leabu, consilier psihologie
0
09-07-2011, ora 12:35
Noodles
Nu este medic/terapeut
Noodles
Folosesc de 1 an aproape un sampon cu chinina de la Herbosophy, de care sunt destul de multumita, nu imi mai cade parul insa nici nu s-a regenerat prea tare. Ciudat este ca parul meu creste foarte repede ca intotdeauna. Ma gandeam sa il schimb cu revalid sau foltene local insa cred ca mi-ar trebui si ceva intern pentru ca am pierdut foarte multe minerale si vitamine prin sport mai ales ca nu am luat nici un supliment de frica sa nu ma ingras :D.
Oricum o sa tin cont de sfaturile dumneavoastra si o sa postez in cazul in care mai ajuta.
Va multumescu frumos! :)
0
10-07-2011, ora 09:48
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
ati putea lua un complex de B-uri si magneziu-zinc ceva, astea sunt pentru par, si nu e obligatoriu sa va ingrase (b urile uneori ajuta chiar la reglarea metabolismului si slabit)- eu luasem candva ceva ce se numeste forcapil si e bun.
iar samponul de la alpecin, e pentru pierderea si regenrarea parului la barbati (dupa cum stiti, ei chelesc mai mult ca femeile) si de aia zic ca ajuta. are cafeina in el si se foloseste o data pe saptamana doar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Balon intragastric ce poate fi înghițit - cea mai recentă armă împotriva obezității
  • Cât de eficient este sportul pentru scăderea în greutate la femei?
  • Sărbătorile vă afectează greutatea? Cântarul nu vă spune chiar totul
  • Cum să găsești voința pentru a slăbi
  •