preparatul cu sulf...acnee

09-04-2006
noade
Nu este medic/terapeut
noade
imi poate recomanda cineva un dermatolog care sa stie mai mult decat preparate cu sulf, vaccin sau mai stiu eu ce antibiotic pentru tratarea acneei?pb mea dureaza de mult prea mult timp..ah si inca ceva..indepartarea cicatricilor care survin dupa vindecare?multumesc
3 comentarii
0
14-05-2006, ora 00:00
marcel
Nu este medic/terapeut
marcel
Exista un tratament cu ACCUTANE (isotretinoin capsules), intreaba medicul de familie despre el, sau un medic dermatolog! Medicamentul este produs de firma americana Roche Laboratories ( http://www.rocheusa.com/products/accutane/ )! Insa iti recomand sa citesti detaliile acestui medicament cu foarte mare atentie ! ! ! Succes
0
07-04-2007, ora 00:00
imane baha
Nu este medic/terapeut
imane baha
tratamentul cu roaccutane/sotret (izotretinoine) se prescrie doar de catre medicul dermatolog si este indicat la pacientii cu forme grave de acnee si la cei cu acnee rezistenta la tratament.deobicei, medicul iti va recomanda alte tratamente, cu mai putine efecte secundare si care pot avea succes in cazul tau. izotretionine-ul este un medicament kre are f multe efecte secundare si este teratogen, oricum se ia numai la indicatia medicului dermatologi si dupa ce s-au facut o serie de analize pt a vedea dak organismul tau poate suporta un astfel de tratament.este bine sa mergi si la un medic endocrinolog si chiar sa faci o ecografie pelvina, dar la recomadarea dr.
din cate stiu eu, sulful nu este indicat la tenurile acneice, autovaccinuril nu dau efect (nici un cazul meu nu au avut efect) iar antibioterapia poate fi eficeinta, dar doar dak se face antibiograma si in nici intr-un caz luate asa dupa cum auziti de la alte persoane.
0
07-07-2007, ora 00:00
noade
Nu este medic/terapeut
noade
multumesc mult de raspuns..pana acum n-am luat decat medicamente prescrise de medicul dermatolog..incerc sa mananc mai putin nociv si cat mai crud..si mai fac si sport si se pare ca da rezultate..merci inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •