utilizare antibiotice - efecte secundare
Buna ziua,
Am 32 ani si de cateva zile ma confrunt cu o raceala oribila, cum am mai patit doar acum vreo 5 ani...Am febra si am zacut la pat ieri si alaltaieri, de-abia mai pot sa vorbesc de ragusita ce sunt... Am incercat cu ceaiuri si vechile leacuri babesti si am stat departe de antibiotice, ca nu vreau sa fac exces si sa nu mai aiba efect asupra mea, dar mi-e teama ca nu mai am incotro... Drept urmare, astazi de dimineata m-am dat jos din pat si am mers la policlinica la medic pentru consult. Se pare ca gatul meu nu arata deloc bine, mi-a recomandat un exudat faringian si nazal, sa nu fac tratament gresit. Acum astept rezultatele.Am totusi o problema peste care nu pot sa trec, poate si de asta ma tot feresc de antibiotice: la ultimele cure pe care le-am facut m-am pomenit de fiecare data cu o candidoza vaginala insuportabila, cu mancarimi si scurgeri neplacute:/si apoi tratamentul de rigoare. Vreau sa va intreb si pe voi, care sunteti mai trecute prin viata: ce e de facut? Cum pot scapa de neplacerea asta? ca de antibiotic sigur nu scap.
Am 32 ani si de cateva zile ma confrunt cu o raceala oribila, cum am mai patit doar acum vreo 5 ani...Am febra si am zacut la pat ieri si alaltaieri, de-abia mai pot sa vorbesc de ragusita ce sunt... Am incercat cu ceaiuri si vechile leacuri babesti si am stat departe de antibiotice, ca nu vreau sa fac exces si sa nu mai aiba efect asupra mea, dar mi-e teama ca nu mai am incotro... Drept urmare, astazi de dimineata m-am dat jos din pat si am mers la policlinica la medic pentru consult. Se pare ca gatul meu nu arata deloc bine, mi-a recomandat un exudat faringian si nazal, sa nu fac tratament gresit. Acum astept rezultatele.Am totusi o problema peste care nu pot sa trec, poate si de asta ma tot feresc de antibiotice: la ultimele cure pe care le-am facut m-am pomenit de fiecare data cu o candidoza vaginala insuportabila, cu mancarimi si scurgeri neplacute:/si apoi tratamentul de rigoare. Vreau sa va intreb si pe voi, care sunteti mai trecute prin viata: ce e de facut? Cum pot scapa de neplacerea asta? ca de antibiotic sigur nu scap.
3 comentarii
poti sa iei niste probiotice pe parcursul tratamentului cu antibiotice si 7 zile dupa. ar fi mai sigur daca ai luat probiotice si pt stomac si la nivel vaginal.
Buna ziua,
Este indicat ca la sfarsitul tratamentului (in penultima zi a tratamentului) sa aplicati Gynofort, doza unica. Este un aplicator intravaginal.
O zi placuta!
Este indicat ca la sfarsitul tratamentului (in penultima zi a tratamentului) sa aplicati Gynofort, doza unica. Este un aplicator intravaginal.
O zi placuta!
Va multumesc pentru raspunsuri, fetelor!
Mie imi e tare bine acum si vreau sa va povestesc si voua, ca nu se stie cand treceti prin situatia mea si va este de folos. Cum ma asteptam, rezultatele de laborator nu au fost bune, m-am "pricopsit" cu o infectie urata in gat (incepusem sa si tusesc...) asa ca doctorita mea de familie m-a trecut imediat pe antibiotic (cefuroxim parca.). Din fericire pentru mine, mi-a recomandat si un remediu 100% NATURAL pentru candidoza vaginala despre care v-am povestit, de care mi-era cel mai groaza. Am fost destul de reticenta, dar neavand ce face, am luat Feminella VagiC asociat cu antibioticul si vreau sa va spun ca functioneaza perfect. Doctorita mea mi-a explicat ca antibioticele distrug flora din organism, astfel ca este nevoie sa iei Feminella VagiC asociat ca sa previi dezechilibrul florei vaginale si implicit candidoza. Sunt fericita ca am scapat cu bine si va recomand din suflet sa apelati la aceasta cura in caz ca treceti prin ce am trecut eu.
Mie imi e tare bine acum si vreau sa va povestesc si voua, ca nu se stie cand treceti prin situatia mea si va este de folos. Cum ma asteptam, rezultatele de laborator nu au fost bune, m-am "pricopsit" cu o infectie urata in gat (incepusem sa si tusesc...) asa ca doctorita mea de familie m-a trecut imediat pe antibiotic (cefuroxim parca.). Din fericire pentru mine, mi-a recomandat si un remediu 100% NATURAL pentru candidoza vaginala despre care v-am povestit, de care mi-era cel mai groaza. Am fost destul de reticenta, dar neavand ce face, am luat Feminella VagiC asociat cu antibioticul si vreau sa va spun ca functioneaza perfect. Doctorita mea mi-a explicat ca antibioticele distrug flora din organism, astfel ca este nevoie sa iei Feminella VagiC asociat ca sa previi dezechilibrul florei vaginale si implicit candidoza. Sunt fericita ca am scapat cu bine si va recomand din suflet sa apelati la aceasta cura in caz ca treceti prin ce am trecut eu.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 10Sputa cu sange
- 8Arsura in gat si gura
- 3durere de ureche
- 8Scaun Negru!
- 8alergie.prednison?
- 12Operatie nas - ajutor!
- 5expectoratie galbena... credeti ca e necesar si un control pentru TBC sau o radiografie pulmonara?
- 6Imi trag nasul foarte des, mi se infunda timpanele.. desi nu sunt racit
- 1raceala si tuse
- 2efectul racelii asupra ovarelor
- 3raceli repetate
- 1tratament raceala pentru un cardiac
- 1Ajutoooor!!!Prea multe antibiotice?
- 1Raceli repetate, aproape lunar
- 2racita... sa trec pe antibiotice chiar daca nu fac febra?
- 1racit de mult timp.
- 0Antidepresive cu antibiotice.
- 4Povestea nu se termina: lactatele si influenta ( negativa? ) asupra antibioticelor
- 4Stafilococ auriu -se impune antibiotic? In attn Dl Dr Flueraru Valeriu
- 0Sunt racita, necesit antibiotic?
Mai multe informații despre: Raceala antibioticele
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: