Sputa cu sange

12-02-2007
pres_mihai
Nu este medic/terapeut
pres_mihai
Ma numesc Mihai si am 28 ani; apelez la sfatul vostru intr-o problema foarte ciudata.. deocamdata fara raspuns.. Acum aproximativ 1 luna jumatate, dupa o perioada indelungata de raceala si tuse, am scuipat sange.. Bineinteles m-am speriat si a doua zi m-am prezentat la medicul pneumoftiziolog. Am facut radiografie pulmonara, analize de sange, tomografie la intregul torace si abdomen. analizele de sange au iesit bune, VSH=2 !!, leucocite 6000, chiar doctorul s-a exprimat ceva de genul "luate din carte"! Singura problema care a apraut pe radiografie si pe tomografie au fost mici brosectazii in partea dreapta... Mentionez ca am fost fumator pana acum 6 luni, fumam destul de mult (5-6 ani am fumat), si de aprox. 2 ani ma chinuiau episoade prelungite de tuse, mai ales dupa raceli. S-a vazut ca am renuntat, nu ma mai chinuie tusea... Nu am probleme cu respiratia, spirometria in regula, nu obosesc deosebit, nu scad in greutate (mai mult, ma ingrash ). Acum 2 sapt. au aparut probleme iarasi: in urma unei raceli (viroze) care nu a durat decat 4 zile, m-am trezit dimineatza cu sange in gura, am tusit, am scuipat f putin sange (mai mult sputa cu sange) sangele nu era viu colorat, ci mai degraba cam cum ar curge de la masele (ceea ce nu este cazul). au aparut unele dureri la baza gatului sub omushor si ceva dificultate la inghitit.. m-am dus la medicul ORL: control laringe, nu a descoperit nimik, faringele iritat, a descoperit ca am o sinuzita cronica (de mic copil ma chinuie bolile orl: am amigdale scoase, sinuzite repetate etc..).. medicul orl nu a putut stabili provenienta acestei sangerari, mai mult, mi-a recomandat pentru jena si problema cu inghititul sa ma duc la un control de tiroida.. CONCLUZIE: NICI UN MEDIC NU A PUTUT STABILI DE UNDE PROVINE ACEST SANGE DIN SPUTA.. VA ROG, DACA CINEVA POATE SA MA AJUTE, SA IMI SPUNA O OPINIE, CE TREBUIE SA FAC, PENTRU CA, DIN CATE STIU, E FOARTE GRAV SA SCUIPI SANGE..
10 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
andree
Nu este medic/terapeut
andree
Ar trebui sa iti faci o antibiograma, o analiza: ASLO si o analiza a sputei.
0
29-03-2007, ora 00:00
apophis26
Nu este medic/terapeut
apophis26
Si sotia mea se confrunta cu aceasta problema, aproape identica, si la fel nu am reusit sa obtinem un diagnostic. Sper sa colaboram daca obtineti o solutie.
0
04-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
se poate amplifica cercetarea-broncoscopie.
0
03-01-2008, ora 00:00
maldito07
Nu este medic/terapeut
maldito07
Buna ziua ! in urma cu aproximativ un an, intr-o seara, am tusit cu sange, sange in cantitatzi destul de mari. m-am speriat si am sunat la urgentza ( nu eram in tzara in perioada aceea ) si cand am ajuns la spital dupa mai multe analize si radiografi au descoperit doctori d acolo ca am 2 vene-artere sparte la plamanul stang care din nastere e un pic mai mic ca cel drept
m-au embolizat, sper sa zic bine. si mi-au zis ca sunt ok si nu o sa mai am probleme de genul acesta, dar dupa circa 6 luni am avut iar tuse cu sange dupa o raceala si am fost la spitalul de plamani de pe Sos. stefan cel mare unde dupa o internare de 4 zile nu mi-au gasit nimik.
dupa episodul asta, la vreao 3 luni iarasi am avut sputa cu sange dar de data asta m-am dus la spitalul de urgentza.acolo, acelasi raspuns

nu stiu ce sa mai zic, ma putetzi ajuta cu un sfat, nu stiu sunt f speriat si peste tot unde ma duc primesc raspunsuri de genul ca nu am nimik la plamani. Astept un raspuns, multzumesc
0
11-02-2008, ora 00:00
it_romina
Nu este medic/terapeut
it_romina
eu la fel am patit am suipat sange seara dupa ce am mancat foarte mult si tarziu.mentionez ca aveam tuse toata noapte de vreo 3 luni si perioada asta eram si racita tratanduma singura cu tot felu de medicamente pritre care aspirina c.gandinduma bine la ce facusem in ultimile saptamani nemancand la timp, avuzam foarte mult de capucino si coco-cola fara a manca mai luam si pastile.in seara in care am scuipat m-am speriat tare am zis (gata mor )namintindumi de tuse si problemele de plamani din trecut.am facut la urgenta radiografie toracica nu au gasit nimic.alte zile prin spital analize de sange si testu de bronhoscopie mi-au spus ca plamani nu au nimic dupa trei saptamani m-au chemat de la spital sa ma prezint pt rezultate (crize plans pe mine ma asteptam la ceva grav) pt ca au spus ca nu cheama decat daca rezultatele nu ies bine ei ma cautau mai demult dar neavand nr meu de telefon au apelat la medicul de familie sa imi dea de urma.pana la urma au gasit 2 tipuri de bacteri in stomac care erau periculoase netratate in timp chiar mortale.am facut tratament pt 10 zile cu amoxicilina.. si nexium pt o luna, e vorba de gastrita spun ei acum mai trebui sa fac alte 2 teste pt stomac si alergie.(dimineata aveam merue greata tuseam de nu ma puteam opri noapte iar dimineata cand ma trezeam la fel tuse seaca sau cu expectorati) asta sa intaplat pe 4 ianuarie sputu cu sange mult iar acum am dat in alta respir si mor de durere am junghiuri peste tot piept spate ceafa si dureri de piciaoare ziua sant mai suportabile durerile dar noaptea plang de durere si nu pot sta in nici o pozitie respir pe jumate sa nu simt durerea si mai intepatoare.si la plamani totu e bine.am reinceput cu tusea deja si sa scuip iar verde.si doar ce credeam ca trecuse totu poate am racit sau e ceva de alta natura o sa umblu pe la ghicitori :)) pana la urma de pronto socorso sunt satula sa pierd noptile
0
27-10-2008, ora 22:23
adelin01
Nu este medic/terapeut
adelin01
Eu la fel am patit tusesc de vreo 3 ani de la o raceala mai mare din care am dat in alergii la orice perioada in care am fauct 3 radiografii analize cat curpinde de orice, si nu am NIMIC, in schimb de vreo 3 sapt cand ma trezesc si cand scuip are o culoare roza dar nu mereu, nu stiu ce sa mai toti spun ca nu am nimic :-?? daca stiti ceva trimiteti mi mail -
0
08-02-2010, ora 21:03
gruianul
Nu este medic/terapeut
gruianul
Si eu am avut o perioada mai lunga, de peste o luna, in care tuseam sec fara alte semne vizibile. Cateva seri la rand am avut febra insa la un moment dat am inceput sa tusesc sange. Am tusit prima data o sputa de culoare roz sub forma de spuma consistenta si o gura de sange inchis la culoare. Mi-am facut radiografie pulmonara si nu s-a vazut decat "bronsita interstitiala". Dupa aceea am luat un antibiotic si timp de 5-6 luni nu am avut nimic, fara tuse, fara niciun fel de expectoratie. Dupa acest interval am inceput din nou sa tusesc sange sub forma de cheaguri de mici dimensiuni. Am facut 2 radiografii, la medici diferiti si nu au vazut cauza acelei sangerari.
Apoi am facut tomograf computerizat (CT) si au descoperit o mica tumoare de cca 1-1, 5cm aflata in bronhie plaman stang. A trebuit sa ma operez. Dupa operatie s-a facut biopsia si s-a pus un diagnostic, citez "adenom bronsic mucipar" fara celule maligne.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost cancer pulmonar...
Cu toate acestea, la scurt timp dupa operatie, am ramas cu o tuse seaca care deja are 1 luna jumatate. Am facut radiografie si medicii au zis ca este in regula...
Ceea ce vreau sa spun, pentru cei care vor citi acest topic, este ca orice tuse seaca persistenta care se prelungeste mai mult de max. 3-4 saptamani este un motiv de ingrijorare, mai ales cand este vorba si de expectoratii mai rare sau dese de sange...
Sfatul meu este sa mergeti de urgenta si sa faceti toate investigatiile posibile pana aflati cauzele tusei si eventualelor expectoratii cu sange...
Eu deja am trecut de faza in care imi ziceam, "de ce eu Doamne?", pentru ca nu am decat 27 de ani si nu am fumat niciodata !

Multa sanatate tuturor si credinta in Dumnezeu !
0
21-02-2010, ora 00:29
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
nu stiu, dar s-ar putea sa existe o analiza prin care in laborator sa se determine de unde provine sangele acela, adica din ce organ, organele din care sangele poate ajunge in saliva sunt: faringe laringe, plamani, stomac, esofag (varice esofagiene ).
0
14-03-2010, ora 10:36
mady90boss
Nu este medic/terapeut
mady90boss
buna ziua. am o problema. tusesc cu sange. ce sa fac?
0
14-03-2010, ora 10:58
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
: mady90boss - direct la spital.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Ce este sputa și ce ne indică prezența și aspectul ei
  •