Cancer Colon - Ex. Histopatologic
pt Raul duke
Buna ziua,
Ieri am fost la oncologie la Fundeni unde mi-au spus sa vin marti 29.07.2014 cu mama pt monit si CT si va face chimioterapie adjuvanta. Asta inseamna citostatice? Sa inteleg ca nu va face radioterapie (asa cum ati sugerat mai sus)?
Pe de alta parte as mai avea unele intrebari ref la rez biopsiei:
In tesutul adipos peritumoral se evidentiaza o formatiune nodulara albicioasa (diam=1cm) cu aspect microscopic de adenocarcinom moderat diferentiat G2.
aceasta formatiune nodulara este o metastaza (nu stiu cum altfel s-o numesc) a tumori primare si ce impact poate avea acest lucru pe viitor? Sa inteleg ca celulele tumorale s-au raspandit si pe ce cale? daca ganglioni recoltati in nr de 13 sunt imunoreactivi. Imunoreactivi inseamna neafectati? sau se refera la un nodul limfatic.
mi-ati mai putea spune care sunt riscurile de recidiva la 5 ani tinand cont de rez anatomopatologic postat mai sus, pe 18.07.2014.
multumesc,
Buna ziua,
Ieri am fost la oncologie la Fundeni unde mi-au spus sa vin marti 29.07.2014 cu mama pt monit si CT si va face chimioterapie adjuvanta. Asta inseamna citostatice? Sa inteleg ca nu va face radioterapie (asa cum ati sugerat mai sus)?
Pe de alta parte as mai avea unele intrebari ref la rez biopsiei:
In tesutul adipos peritumoral se evidentiaza o formatiune nodulara albicioasa (diam=1cm) cu aspect microscopic de adenocarcinom moderat diferentiat G2.
aceasta formatiune nodulara este o metastaza (nu stiu cum altfel s-o numesc) a tumori primare si ce impact poate avea acest lucru pe viitor? Sa inteleg ca celulele tumorale s-au raspandit si pe ce cale? daca ganglioni recoltati in nr de 13 sunt imunoreactivi. Imunoreactivi inseamna neafectati? sau se refera la un nodul limfatic.
mi-ati mai putea spune care sunt riscurile de recidiva la 5 ani tinand cont de rez anatomopatologic postat mai sus, pe 18.07.2014.
multumesc,
are tomografie computerizata efectuata ? se vad metastaze ?
nu, nu are tomografie. In urm ainterventiei chirugicale ni s-a spu ca este aparent fara metastaze (banuiesc ca a vazut ficatul...). CT urmeaza sa faca saptamana viitoare dupa internare.
Exista riscul sa fie cu metastaze? si unde?
multumesc mult pt raspuns
Exista riscul sa fie cu metastaze? si unde?
multumesc mult pt raspuns
da si teoretic ele pot fi oriunde. practic insa, mai des se intalnesc in plamani si ficat. sa lasam drobul de sare unde e insa, pentru moment!
Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:
Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3Ceai de slabit... constipatie, usturimi dupa eliminarea scaunului, hemoroizi, gaze
- 7neoplasm sigmoidian stenozat
- 11probleme de colon
- 2cura de slabire - 45 ani
- 13dureri de colon?
- 1operatie colon
- 1Poblemă de sănătate la colon
- 17Cancer de colon malign gr.3
- 30Colon iritabil - tratament naturopat
- 5Cancer colon neoperabil dar fara metastaza
- 8Este cancer de colon? In ce stadiu?
- 4cancer la colon
- 0Cancerul de colon
- 3Colon iritabil sau colon iritat?
- 5fistule intestinale si cancer de colon
- 3Probleme colon
- 1Tumora colon
- 2Tumoare colon
- 3Cancer de colon
Mai multe informații despre: Cancerul de colon Colonul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Constipatia
- Obstructia intestinala (Ocluzia intestinala)
- Colon iritabil
- Colita ulcerativa
- Cancerul colorectal
- Megacolonul toxic
- Polipoza colo-rectala
- Tiflita (Cecita)
- Flatulenta
- Rectocolita ulcero-hemoragica
- Dieta pentru prevenirea cancerului colorectal
- Berberina - rol în prevenirea cancerului de colon
- Colonul - Intestinul gros
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: