Zoloft (Sertralină)
Salut, iau Zoloft de 4 luni, la început mă simțeam foarte bine cu el, îl luam și simțeam că l-am luat, chiar dacă aveam acatisie (agitație), nu mă deranja. Însă de vreo lună, aproape două, mă simt de parcă îl iau degeaba. Adică nu mai simt efecte, e posibil să se fi obișnuit organismul. Mă deranjează că am revenit la stările de dinainte de tratament. Oboseală continuă, lipsă de motivație pentru activități, deși când începusem tratamentul nu mă mai simțeam așa. De ce acum mă simt ca înainte să-l încep? E normal?
5 comentarii
Trebuie tinut legatura lunar cu medicul psihiatru. El va modifica dozele in functie de cum va simtiti sau va va schimba tratamentul.
In paralel, daca sunt fonduri, incercati si psihoterapie.
In paralel, daca sunt fonduri, incercati si psihoterapie.
Orice schimbare de dispoziție trebuie discutată cu medicul psihiatru. El e în măsură să schimbe medicația atunci când nu-și mai face efectul, sau să modifice dozele.
În paralel cu medicația puteți face și psihoterapie, puteți vorbi cu psihiatrul să vă trimită la un psihoterapeut ce are contract prin casa de asigurări.
În paralel cu medicația puteți face și psihoterapie, puteți vorbi cu psihiatrul să vă trimită la un psihoterapeut ce are contract prin casa de asigurări.
Buna seara
Cat zoloft luați ? Și care e schema terapeutica?
Cat zoloft luați ? Și care e schema terapeutica?
Cu siguranta ca isi face efectul. Ai asociat tu energia aia cu medicatia sau a fost un efect secundar însă nu are legatura. Setralina taie emoțiile. Te face sa nu mai plângi, spre exemplu. Dacă plangi, e clar ca nu mai functioneaza. Ia sa observi!
Buna, vad ca e un thread vechi, dar voiam sa intreb daca ai reusit sa faci ceva in legatura cu asta si daca Zoloft a mai functionat dupa? Trec printr-o situatie similara, si incerc sa gasesc un raspuns. Multumesc :)
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3comparatie coaxil-cipralex
- 14antidepresive luate cu alcool
- 2Antidepresive
- 3Rispolept Consta da insomnie?
- 2Remeron si cipralex
- 10Cum se poate trata dependenta de anxiar?
- 5Pot sa beau, am voie sa beau acest ceai ming daca iau medicatie psihotropa??
- 0Ma puteți ajuta, nu mi se mai scoala ca anainte
- 13Dezintoxicare ficat in timpul tratamentului cu antipsihotice
- 7Intrebare despre romparkin
- 2Tritico si riscul de priapism
- 4Depresie si insomnie
- 4Nu pot sa adorm si ma simt obosita
- 10Anxietate generalizată
- 3A luat sau ia cineva Leponex, cum va simtiti? Cand se administreaza seara sau dimineata?
- 1Trevicta - am ajuns la 105 kg. Știe cineva cât timp durează pana scad în greutate?
- 5Compatibilitate medicație
- 1Pastilele psihiatrice afectează ficatul?Am ceva grav la ficat?
- 3Ce antipsihotice afecteaza functia sexuala?
- 35-hpt
Mai multe informații despre: medicamente psihiatrice
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
