Ameteli si tulburari de vedere fara o cauza obiectiva
Am de cativa ani de zile niste ameteli si tulburari de vedere aparent fara o cauza clara.
Am facut de mai multe ori analize de sange, ecografii abdominale, electrocardiograme, consult neurologic si nu am gasit pana acum nimic in neregula. Tensiunea arteriala este in jur de 125-130 cu 80 (am 34 de ani).
Tulburarile de vedere dureaza ca 15-30 de minute si in aceasta perioada vad dublu, am senzatia ca nu pot sa focalizez imaginile. Dupa 15 -30 minute, senzatia dispare complet. De obicei, pare sa se intample in zilele in care nu mananc mai multe ore (de obicei manac destul de des in cantitati mici)
Ametelile au aparut de obicei in perioade de stres mai mare si dureaza in mod normal de la cateva zile la 1-2 saptamani.
M-am gandit sa fac o tomografie sau RMN, insa medicul neurolog mi-a spus ca nu am simptome care sa necesite acest lucru si ca e mai degraba o afectiune pe baza nervoasa.
Ma poate sfatui cineva ce as putea sa fac?
Multmesc.
Am facut de mai multe ori analize de sange, ecografii abdominale, electrocardiograme, consult neurologic si nu am gasit pana acum nimic in neregula. Tensiunea arteriala este in jur de 125-130 cu 80 (am 34 de ani).
Tulburarile de vedere dureaza ca 15-30 de minute si in aceasta perioada vad dublu, am senzatia ca nu pot sa focalizez imaginile. Dupa 15 -30 minute, senzatia dispare complet. De obicei, pare sa se intample in zilele in care nu mananc mai multe ore (de obicei manac destul de des in cantitati mici)
Ametelile au aparut de obicei in perioade de stres mai mare si dureaza in mod normal de la cateva zile la 1-2 saptamani.
M-am gandit sa fac o tomografie sau RMN, insa medicul neurolog mi-a spus ca nu am simptome care sa necesite acest lucru si ca e mai degraba o afectiune pe baza nervoasa.
Ma poate sfatui cineva ce as putea sa fac?
Multmesc.
3 comentarii
Un consult medical naturist (in special homeopatie + acupunctură) ar fi foarte recomandabil în astfel de cazuri. De asemenea, un examen al fundului de ochi.
Am facut un examen al fundului de ochi, nu este nici o problema din acest punct de vedere.
In schimb, voi incerca si sa consult un homeopat.
Va multumesc pentru sfat.
In schimb, voi incerca si sa consult un homeopat.
Va multumesc pentru sfat.
Iti recomand un control la neurolog.El decide daca e nevoie de RMN sau CT
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3Ameteala
- 5palpitatii-cadere calciu?
- 11imi este frica fara motiv...
- 5Cand rad ma ia ameteala rau
- 6Cand mi se lua sange, mi se facea rau.. simteam ca o caldura in corp si ca ametesc
- 2vedere in ceata lentile de contact
- 3stari si simptome carora nu le gasesc cauza!
- 0dureri de cap si ameteli
- 11Sunt pus intr-o situatie cam proasta!
- 9Analize peste analize fara efect- Durere hipocondru drept, ameteli, hemoroizi interni
- 1dureri de gat in spate si ameteli
- 2febra, ma simt slabit, ametesc cand ma ridic din pat, stare de voma
- 5ameteli la schimbarea pozitiei corpului
- 0Ameteli si dureri usoare, senzatie neplacuta la cap
- 10ameteli si sensibilitate la lumina
- 0Sângerare nazala și amețeala
- 1Simptome ciudate: ameteala, amorteli, cap infundat, neliniste, agitatie, senzatie de plutire, greata
- 0Eclampsie - am rămas cu amețeli, groaznice, care apar și dispar, de 13 ani
- 1Derealizare, lipsa de concentrare, amețeli ușoare
Mai multe informații despre: Ameteala tulburarile de vedere
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: