Cand mi se lua sange, mi se facea rau.. simteam ca o caldura in corp si ca ametesc

04-03-2010
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
Maine trebe sa merg sa imi fac niste analize... De obicei cand imi lua sange mi se facea rau...simteam ca o caldura in corp si ca ametesc. De mancat n-am voie inainte.dar ce asi putea face sa scap de asta?
6 comentarii
0
04-03-2010, ora 19:58
aym
Nu este medic/terapeut
aym
nosnight nu cred ca o sa-ti fiu de mare ajutor dar incerc sa te incurajez. Nu stiu citi ani ai, de obicei la cei mici le este frica de ace. Totul pleaca de la psihic. Incearca sa te gindesti la ceva frumos sau pur si simplu numara in gind pentru a-ti distrage atentia de la ceea ce se intimpla.Asa ii invatam pe copii mei sa faca si a tinut figura. Gindeste-te ca nu e ceva dureros si in primul rind nu te uita la asistenta, la seringa in mod special.Gindeste-te ca nu e mai dureros decit o piscatura de tintar. Eu cred ca o sa ai curaj. Hai ca nu-i un capat de tara!!! O sa ma rog pentru tine ca Dumnezeu sa te intareasca! aym
0
04-03-2010, ora 20:23
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
Multumesc foarte mult aym, am 14 ani. Intr-adevar n-am nimic...mi s-a facut rau doar cand am vazut sticlutele cu sange...data trecuta.sper sa trec cu bine acum.doar sunt baiat.Doamne ajuta
0
04-03-2010, ora 20:46
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Succes! Sa-mi scrii miine cum a fost si fi linistit ca o sa treci cu bine doar esti baiat mare.Cu drag aym
0
04-03-2010, ora 22:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nosnight are dreptate, totul e numai psihic, e o reactie venita din instinctul de aparare pe care il avem fiecare. Gandeste-te ca vrei sa faci acele analize, ca-ti sunt de folos, nu ca esti obligata sa le faci, ca sunt un chin. O sa vezi ca va fi bine. Si dupa ce iti ia sange sa ai o sticluta cu apa, eventual cu zahar sau ceva dulce, ajuta mult. Succes!
0
05-03-2010, ora 17:33
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
Am trecut cu bine.:D Am aflat si rezultatul. Am doar Vsh-u putin mare...Mi-a facut si exudat.. Asistenta crede ca e de la streptococ. O sa primesc rezultatul exudatului abia luni
0
05-03-2010, ora 19:11
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Ai vazut! Ce ti-am spus eu ca nu e un capat de tara! Felicitari si tine-te tare ca doar esti barbat si in viata o sa intimpini tot felul de probleme. Multa sanatate si scapa de streptococ ca sa nu mai ai necazuri. Acum poti si tu sa-i incurajezi pe altii. Numai bine! aym
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne monitorizǎm sǎnǎtatea?
  • Sângele tinerilor nu anulează efectele îmbătrânirii la șoarecii bătrâni
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Analize medicale foarte importante
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •