acum am in gat in partea dreapta o "roseata" dupa spusele orl-istului, si o usoara durere.

25-03-2009
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
am 38 ani, fumatoare si in trecut am avut inf cu streptococ b hemolitic in gat acum 5 ani, anul trecut inf cu stafilococ auriu pe piele cu pustule; tot anul trecut, la baza stand o depresie am avut in fiecare luna cate o "raceala"...ma gandesc ca pe imunitate scazuta.. acum aprox. o luna am fost la orl si mi-a recomandat bioparox, omez, vit c, si nasomer, pe motiv ca nu prea puteam trage aer pe nas, durere in gat, ganglioni inflamati cervicali pe dreapta...de marimea unui bob de mazare poate un pic mai marisori, iritatie in faringe., raguseala--cu diagnosticul Laringita cr. intrebarea mea este cu rugamintea de a-mi raspunde d'nul dr Flueraru..acum am in gat in partea dreapta o "roseata" dupa spusele orl-istului, si o usoara durere, un disconfort la baza limbii pe dreapta.ce pot face??pt ca la ultimul consul dupa trat cu bioparox, ,...medicul mi-a spus ca nu stie ce am!. cu aceasta se asociaza si o contractura musculara pe dr (spondiloza) pt care am reusit sa fac niste ultrasunete...!! OBSERV ca atunci cand iau antiinflamatorii "nu imi mai simt gatul" va rog sa-mi dati un sfat, daca pot lua un trat pt imunitate in aceasta privinta sau..ce ma poate ajuta sa scap de disconfortul de la baza gatului!?multumesc(analize bune, ganglionul s-a mai micsorat).
5 comentarii
0
25-03-2009, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele relatate reese ca aveti o faringita... pe fondul unei imunitati scazute!
va recomand sa faceti multa gargara dupa fiecare masa.. cu ceaiuri !( galbenele, musetel)
sa luati Voseptol tab de supt.. 1 la fiecare4 ore.
Ulei de catina cate 3-4 pic in nas.. de 4-5 ori pe zi !
Echinacee cate 2 cap. la 8 ore 3 saptamani!
sa evitai bauturile acidulate.. acru si rece!
Sa/mi povestiti ce probleme gastrice aveti.. reflux, crampe, balonari, constipatii?
0
25-03-2009, ora 20:40
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
Domnule Doctor poate reflux,..dar eu nu am nici un simptom...in rest nimic gastric.Multumesc foarte mult pt sfatul dvstra...abia astept sa urmez tratam recomandat de dvstra.dupa trat va voi spune cum ma voi simti:)
0
25-03-2009, ora 20:44
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
se poate sa se insoteasca si o sinuzita? daca apas pe osul din dr nasului ma cam jeneaza..oricum cu sau fara sinuzita voi urma ceea ce mi-ati recomandat
0
25-03-2009, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vedeti dac nu e o masea acolo de vina.. si faceti tratamentul!
dac in 4-5 zile durere de os nu cedeaza.. facetio radiografie SAF.. si o trimite.ti pe mail
0
25-03-2009, ora 20:54
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
am omis sa va spun ca de ani in sir am ASLO 333 si din iarna fac trat cu moldamin 1 flc la 2 sapt, mai am inca trei de facut
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Dureri in gat - primul ajutor
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  •