alaptare - care era pozitia favorita sau preferata? ce ati folosit la alaptat?

12-01-2012
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
buna mamicilor dati mi si mie un sfat despre alaptare am un baietel de 1, 8 luni si il alaptez dar ii dau si hrana solida pozitia noastra favorita este in brate dar cum am mai crescut si avem10 kg imi este cam greut sa il alaptez in brate iar culcat refuza sa bea cand este treaz dar noaptea cand santem somnorici cu ochii mici il pot alapta linistit in pat culcata la voi care era pozitia favorita sau preferata ce ati folosit la alaptat
11 comentarii
0
12-01-2012, ora 23:00
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Buna, ai incercat sa stai pe un fotoliu sau un scaun mai moale si lejer ca sa il alaptezi? Astfel nici tu nu ai mai simti greutatea baietelului si ti-ar fi mult mai usoara alaptarea. Cand ii dai hrana solida unde sta, la masuta sau in brate? De cate ori pe zi il alaptezi ? Daca am inteles bine varsta baietelului tau, ar cam trebui sa se intarce de pe acum si asa te incurajezi singura ca mai ai putin si gata cu alaptatul.
0
13-01-2012, ora 10:27
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
multumesc de sfat ai dreptate caar trebui sal intarc dar cat mai am lapte ar fi rau sa nu ii dau iidau cat am si dupaia il intarcde mancat manacare solida manancasi in scaunel dar si in brate am niste cunostinte au alaptat mixt pana la 3 ani pacat de la dumnezeu sa il privez de laptele de mama daca mai am si este bun
0
13-01-2012, ora 10:34
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
o sa incerc si in fotoliu de 3 ori ii dau sa suga eu camiam explicat ca mama in curand nu o sa mai aibe apte lapte adica dar cat o sa mai am nu o sa privez de alaptat pacat de dumnezeu dupa aiala intarcat cu sticla si paharelul cu cioc dar nu
0
13-01-2012, ora 11:48
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
pot sa te mai intreb ceva cand nu ii mai dau sa suga cat timppot sa ii dau biberonul ca si acuma bea cu el la 1.8 ani dar beasi din canuta
0
13-01-2012, ora 14:42
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Fata mea cea mare cand a refuzat sa mai suga, caci ii spuneam ca ma musca, primea biberonul de 3 ori pe zi, dimineata, pranz si seara. Acum la 2 ani si 2 luni ii dau doar dimineata si seara biberon cu lapte. Asa ca incearca sa ii dai de 3 ori si in rest mancare solida, caci o sa se duca la gradi si acolo nu prea va mai manca lapte ci mai mult mancare. Intr-adevar e pacat sa nu ii dai san daca ai, dar incearca sa te mulgi si ii dai cu biberonul, te mai usureaza si pe tine.
0
13-01-2012, ora 14:47
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
multumesc de sfat
0
13-01-2012, ora 15:00
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
macar de suzy am scapat a venit mosu nicolaie si a luato am plins umpic dupa ea dar asta este
0
17-01-2012, ora 16:29
darkyana
Nu este medic/terapeut
darkyana
am si eu o intrebare ati patit ca bebe vostru sa nu accepte nici un lapte praf?
0
18-01-2012, ora 09:13
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
darkyana candera mic al meu iam dat humana ce mi a presceris pediatra si nu am avut treaba cu el sa obisnuit cu laptele tau
0
18-01-2012, ora 12:46
darkyana
Nu este medic/terapeut
darkyana
eu am incercat cu nan cand eram in spital iar acasa iam luat aptamil si tot asa face il bea dar dupa 30 min 1 ora il vomita da il da afara pe tot atata vomita pana ce i se goleste stomacelul saracuta
0
19-01-2012, ora 08:47
bebelusa1
Nu este medic/terapeut
bebelusa1
darkyana vezi ca sant lapte praf speciale un lapte complet hidrolizat (gen Alfare de la Nestle) si nu partial hidrolizat (gen Nan HA).sau lapte praf fara lactoza neaparat trebuie sa intrebi pediatrul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Tehnici și poziții de alăptare
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •