am 18 ani si am mastita la sanul stang dar mie imi este frica sa nu am cancer

19-08-2011
oana anca
Nu este medic/terapeut
oana anca
va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema. am 18 ani si am mastita la sanul stang dar mie imi este frica sa nu am cancer pt ca m-am uitat pe net si am vazut niste simtome la cancer mamar si in general am aceleasi simtome... mi sa deformat sanul, am cruste la mamelon, ma doare, am un nodul de 5 centimetri de 8 luni de zile si nu a mai scazut deloc si ma doare foarte foarte tare, am axila la subratul stang si acu urmez un tratament doar sa tin sub control pt ca m-am dus la ecografie saptamana trecuta si mi s-a spus ca sa urmez un tratament cu antibiotice timp de 7 zile si dupa aceea sa ma duc sa mai fac o ecografie. apoi m-am dus la doctora mea de familie si a spus ca ma trimite la un ginecolog sa ma consult cu el dar ea ma trimis la un chirurg ca sa imi faca biopsie sa vada ce este.este posibil sa fac cancer sau sa am cancer? va multumesc
6 comentarii
0
19-08-2011, ora 14:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic e posibil dar sansele sunt foarte mici. urmeaza traseul recomandat!
0
19-08-2011, ora 16:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Oana draga, ti-am lasat un mesaj privat...citeste.Numai bine,
0
22-08-2011, ora 12:56
oana anca
Nu este medic/terapeut
oana anca
sebesuldejos... ms mult de tot pt tot am citit mesajul privat si m-am mai linistit dar sunt curioasa de ce toata lumea adic toata lumea...am mai fost la un ginecolog si nici nu m-a consultat doar s-a uitat pe ecografie si a spus ca ma trimite direct la chirurgie si acu si doctorita mea de familie...nu stiu ce sa cred dar nu am cum sa ajung la cluj nu stau chiar asa bine financiar si tare as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva macar cu un nr de tel la care pot cere un imprumut cu contract notarial cu dobanda. sunt prea tanara pt asta si nu vreau sa patesc ceva acuma.si daca nu era ceva grav atunci de ce m-ar fi trimis direct la chirurg ?... multumesc pt tot
0
22-08-2011, ora 12:57
oana anca
Nu este medic/terapeut
oana anca
raul eu sper ca acele sanse sa nu se regaseasca la mn... urmez tot ce se poate dar problema e cu banii
0
22-08-2011, ora 15:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
te-a trimis la chirurg pentru o punctie. nu vad ce nevoie asa mare de bani ar fi. totusi, la 18 ani, nu ai niste parinti sau altfel de rude care sa se ocupe de tine ?
0
22-08-2011, ora 15:38
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Din cate am inteles te-au trimis pentru biopsie la chirurg. Din orice ulceratii, umflaturi, alunite, etc, se iau probe. Chiar si la endoscopie la diagnosticarea gastritei sau ulcerului se iau uneori probe.
Nu dispera, la varsta asta sansele sa fie ceva malign sunt foarte mici. Practic, intre 20 si 30 de ani riscul este de 0, 05%. Tu ai 18 ani, aproximeaza-ti riscul. In familia ta au mai fost femei cu probleme la sani?
Nu stiu de unde esti. Daca vrei sa mergi la Cluj trebuie sa-ti dea trimitere acolo. Doar drumul o sa te coste, atentii si altele nu sunt necesare.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •