am purtat ochilarii prea apasat pe nas, ochii s-au format ca 2 "rotunduri"

05-01-2014
johnny10
Nu este medic/terapeut
johnny10
Buna ziua vin si io in ajutorul vostru cu o mare problema ce ma chinuie de 2 ani de zile simt ca numai pot :(( am fost la ogramada de clinici de oftalmologie si nimeni nu a putut sa imi dea de leac, problema sta in felul urmator m-am nascut cu nistagmus, mi-am facut in anul 2012 un control oftalmologic si mi s-a dat sa port ochelarii :((( aici e marea mea problema ce prostie am facut de capu meu, din luna aprilie 2012 pana in in luna iulie 2013 si din iulie pana in decembrie i-am purtat prea apasat pe nas :( stiu mi-am facuto cu mana mea da acum regret :(((( mai bine imi taia dumnezeu o mana decat sa ma lase asa.sa va explic ce senzatie am, ochii mei parca s-au format ca doua 'rotunduri' ca sa zic asha, poate ca nu imi gasesc cuvintele da nush cum sa zic :( parca nu as mai privi cu 'toata privirea ' parca ochii mei s-a format dupa ochelarii :( si ma deranjeaza foarte tare, nush daca ma intelegeti da macar inchipuiti-va ca privirea mi sa facut dupa ochii, nu ca si cum as fi privit cu tot capu :( si uneori am si niste dureri in ochii :((( ce sa faccc ?
5 comentarii
0
05-01-2014, ora 22:44
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Incearca sa nui mai porti o perioada si vezi cum iti este.
0
06-01-2014, ora 01:14
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Recomandarea mea este sa mergeti din nou la o clinica de oftalmologie si sa faceti o noua evaluare a situatiei dumneavoastra. Daca trebuie sa faceti alti ochelari va rog sa procedati asa. De asemenea va recomand sa discutati cu medicul oftalmolog si sa fiti foarte atent la toate instructiunile pe care vi le da si sa le respctati intocmai. Cu stima si respect dr Petre Muresan
0
06-01-2014, ora 10:11
johnny10
Nu este medic/terapeut
johnny10
pei maine o sa ma duc sa imi fac altii ochelarii da mie ca ii fac degeaba, daca ochiul meu s-a format asa :(
0
07-01-2014, ora 08:34
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Orice purtator de ochelari stie ca e limitat in campul vizual de cum a privit prin ochelari. Pentru ca asta este. E o limita. Eu fara ochelari nu vad nimic si ametesc. Si vad deformat. Pentru ca am astigmatism si miopie mare si nu mai vad fara. Asta e. Nu vreau sa ma operez cu laser, exista si varianta asta incearca sa vorbesti cu oftalmologul. Sau lentilele de contact. Nu se mai limiteaza campul vizual
0
07-01-2014, ora 11:30
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
johnny10, te sfatuiesc sa mergi la psihiatrie.
Problema ta nu e oftalmologica ci psihica. Numai cu tratament de specialitate vei scapa de aceasta senzatie care nu are la baza o problema medicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •