Ameteala, dezechilibru, oboseala, stare de lesin

14-12-2014
Elena Cin
Nu este medic/terapeut
Elena Cin
Buna ziua!Numele meu este Elena, am 18 ani si jumatate si de un an de zile ma chinui cu o ameteala permanenta, buimaceala, lipsa de concentrare, dezechilibru in mers.Am mers la neurolog, am facut un RMN cerebralo fara substanta de contrast care a iesit normal, apoi la ORL unde m-au verificat si au afirmat ca nu tine de specializarea lor, analizele de la tiroida, sange sunt bune, in ultima instanta avand in vedere ca celelalte analize sunt bune(nu pt ca as indeplini tabloul clinic respectiv)am fost trimisa la psihiatru un e in cele din urma mi s-a dat un tratament cu cipralex.INTRE TIMP AM LUAT TANAKAN, BETASERC, TONOTIL, FOARTE MULTE VITAMINE INSA AMETEALA ESTE GROAZNICA SI NU MA LASA SA IMI DESFASOR ACTIVITATILE.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat daca puteti, sunt disperata, nu-mi mai pot desfasura cativitatilestau mai mult la pat, anul acesta am bacul si sunt intr-un liceu f bun unde nu mai dau randament.Tin sa precizez ca tensiunea de obicei este 10 cu 6, am 55 de kg si 1, 62 m.VA MULTUMESC DIN SUFLET ANTICIPAT!
13 comentarii
0
14-12-2014, ora 18:38
elladeea91
Nu este medic/terapeut
elladeea91
Buna:)

Inteleg cel mai bn prin ce treci...exact aceleasi lucruri simteam shi eu shi la fel ca shi tine facusem toate analizele posibile si imposibile.La mn a fost vorba de un vppb...de la ureche..sunt niste otoliti care s au desprins shi akum sunt liberi in canalul ce asigura echilibrul.DE unde esti?
0
14-12-2014, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asupra echilibrului au influenta.. Vederea, coloana vertebrala si circulatia cerebrala..
trebuei investigate toate cat mai amanuntit
pana ajungi sa faci investigatii
foloseste dimineata 1 fiola de Ginseng cu royal jeli de baut
la pranz gemoderivat de muguri de stejar
si seara un magneziu cu B 6
te hidratezi bine cu ceaiuri si apa toata ziua
si NU folosesti deloc Lactate, mezeluri.s.a grasimi animale
mananci multe legume si cateva fructe pe zi
0
14-12-2014, ora 20:14
Elena Cin
Nu este medic/terapeut
Elena Cin
VA mutumesc din suflet pentru raspunsuri.Sunt din Bucuresti.Tin sa precizez ca ameteala mea nu este de tip vertij, deci nu se invart lucrurile cu mine, am uitat sa precizez ca am fost si la oftalmologie si am facut investigatii iar pt.coloana cervicala am facut o radiografie de coloana laterala.Ce investigatii ma sfautuiti sa mai fac?Sa continuo cu cipralexul de la medicul psihiatru?Va multumesc anticipat.
0
14-12-2014, ora 21:31
elladeea91
Nu este medic/terapeut
elladeea91
Ai trecut printr o perioada mai stresanta?te supara ceva?cand devine ameteala mai intensa?simti ca t simti mai bn dupa ce iei cipralexul? Eu nu pra sunt de acord cu tipul asta de medicamente...daca vrei da mi un mesaj sa vb mai multe
0
14-12-2014, ora 21:41
elladeea91
Nu este medic/terapeut
elladeea91
Ce analize ai facut mai exact la orl?
0
15-12-2014, ora 09:40
Elena Cin
Nu este medic/terapeut
Elena Cin
Da, am avut o perioada f. stresanta dar imi e greu sa cred ca sunt astfel de repercursiuni.Nu ma simt mai bine de cand iau cipralex, au trecut 2 sapt, de cand iau doza normala, doamna doctor spune ca e nevoie de mai mult timp pana sa isi faca efectul... Nu stiu ce sa mai fac..starea asta de betie, dezechilibru, ameteala ma termina..nu-mi vine sa cred ca la 18 ani nu-mi mai pot trai viata..la orl am fost la mai multi Medici..nu mi-au facut analize pr-zis..m-au pus sa merg cativa pasi, sa le urmaresc degetul..sa stau in picioare..era evident ca ma clatinam cu ochii inchisi..dar au spus ca nu tine de ei..va multumesc pt.sfaturi.
0
15-12-2014, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parearea personala este sa intrerupi ciprlexul..
fiindca NU trateaza doar te turmenteaza
exista solutii naturale.. cum ar fi Valeriana s.a care sa te linisteasca seara
0
15-12-2014, ora 15:48
Elena Cin
Nu este medic/terapeut
Elena Cin
Multumesc frumos domnu'doctor..tocmai aceasta este ideea, eu dorm, mananc, nu am nicio problema cu agitatia sau ceva de genul acesta..tot ce ma deranjeaza este aceasta ameteala cu tiuituri in urechi si oboseala aferenta.Am sa vb cu doamna de la psihiatrie pt ca am inteles ca trebuie sa il intrerup gradat.Avand in vedere situatia, ce investigatii considerati ca ar mai trebui sa fac?Cu tot respectul, va multumesc.
0
15-12-2014, ora 16:42
elladeea91
Nu este medic/terapeut
elladeea91
SShi eu sunt de parere ca cipralexul nu este cea mai buna solutie.PArerea mea este sa te intorci la orl sa ceri sa tu faca niste teste vestibulare.CCu asta as incepe in locul tau.DDin punctul meu de vedere de acolo e problema.
0
17-12-2014, ora 16:45
Elena Cin
Nu este medic/terapeut
Elena Cin
Multumesc mult..am uitat sa precizez si de acufene si cand inclin capul pe langa ameteala simt ca si cum as avea nisip in zona coloanei cervicale?sa ma gandesc la o spondiloza desi doctorii spun ca radiografia de coloana nu justifica dezechilibrul meu?Va multumesc inca o data.
0
19-12-2014, ora 14:13
elladeea91
Nu este medic/terapeut
elladeea91
Tot in urma unor teste vestibulare poti afla asta.cum t mai simti?
0
21-12-2014, ora 21:23
Elena Cin
Nu este medic/terapeut
Elena Cin
Tot rau ma simt...chiar mai rau..unde pot face aceste tests vestibulare?am inteles ca sunt foarte neplacute si violente..va multumesc.
1
24-02-2019, ora 18:50
Phaidon
Nu este medic/terapeut
Phaidon
Elena Cin, cum s-a rezolvat problema ta pana la urma? De vreo 3 saptamani ma confrunt si eu aparent, cu aceeasi stare. Inca nu am fost la medic, in speranta ca va trece, daca ma odihnesc suficient, mananc mai sanatos, iau vitamine, etc. Dar deja persista de ceva timp, si cred ca e momentul sa merg la medic. Ultima postare a ta e foarte veche, sper sa vezi postarea mea si sa raspunzi. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.